Na Kopu po medvedej ceste
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

19. marca 2021

Na tento vrchol som plánoval ísť už dlho a z nejakého nejasného dôvodu som to stále odkladal. Asi preto, že som vedel, čo nás čaká. Vedel som, že prevažná časť celej túry je prechádzka lesom bez nejakých výhľadov. To isté platí pre samotný vrchol, ktorý je zalesnený. Nakoniec ma táto túra prekvapila. Alebo aj nie? 😀 Takmer celú túru sme šli lesom, no koniec bol krásny. Od Kopy sme prešli až ku ,,tajnému“ krížu, z ktorého sú výhľady, čo vám vyrazia dych.

Turiec - Kopa

Začiatok v Krpeľanoch

Začíme v Krpeľanoch. Stačí, keď trafíte ku priehrade. Tam sa nachádza aj provizórne parkovisko. Na ňom môžete nechať auto. Hneď vedľa nájdete smerovú tabuľu. Na výber máte 2 možnosti. Žltú a modrú značku. My ideme tou žltou, keďže je o 2 kilometre kratšia. Na smerovníku nájdete čas 2:30. Prechádzame po ceste. Po pravej strane je veľký pozemok a na ňom množstvo starších karavanov. Úvod túry nie je ničím zvláštny. Ideme po zvážnici a z oboch strán máme prudšie svahy, cez ktoré veľa slnka neprejde. Približne po 2 kilometroch sa dostaneme ku prvému peknému miestu. Je to malé posedenie s altánkom, ohniskom a prameňom. Za toto pekné miesto môžeme poďakovať KTS Krpeľany. Smerujeme po zvážnici do pravej strany cez prudkú zákrutu.

Turiec - Jarabiná

Cez Kaliská a Čachovú

Opäť ideme po zvážnici. Len na niektorých miestach sa nám otvára aspoň nejaký výhľad smerom na Lúčanskú Malú Fatru. Ak pôjdete na jar alebo v lete, neuvidíte úplne nič len les. Už teraz to na mňa pôsobí ako poriadne medveďovo. Po ďalších asi 20 minútach prichádzame na Kaliská (700 m.n.m.). Tu sa nachádza malá chatka – predpokladám, že urbár. Pri nej nájdete balíky slamy pre zvieratá. Aj v snehu tu nachádzame dosť bobkov a stôp. Keďže sú s nami aj 2 psy, tak rýchlo ideme ďalej. Minimálne 1 je veľký bobkový labužník. Opäť zvážnica a po ďalších 15 minútach sme na Čachovej. Tu už schádzame zo zvážnice a mierime do lesa.

Turiec - Jarabiná

Po medveďej stope až takmer hore

Len pár metrov od Čachovej začala divočina. Najprv sa z pravého brehu okolo nás vyrútili 3 jelene. Ostali sme v šoku, lebo sme si ich vôbec nevšimli. Horšie bolo, že môj trhač sa za nimi rozbehol a miestami som mal pocit, že budeme mať o jedného člena výpravy menej. Našťastie sa zastavil a čakal nás niekoľko desiatok metrov ďalej. Asi po 20 metroch si v snehu všímame akési iné stopy. Trošku väčšie a hneď vieme, čo je tu s nami. Medvedík. Tie jeho stopy nás sprevádzali približne 1 kilometer. Namiesto toho, aby sa šiel s nami pozrieť až hore na Kopu, to zobral po jednej zvážnici smerom na Krivánsku Malú Fatru. Musíme povedať, že tu je terén pomerne strmý a je to rozdiel oproti úvodu, kde idete po zvážnici.

Turiec - Jarabiná

Vrchol Kopy

Drvivú väčšinu cesty ideme do prudšieho kopca. Len sem tam sa táto trasa zmierni. Stále mám akýsi divný pocit a obzerám sa kade-tade po lese. Len tak náhodou. Asi hodinku a pol nám to trvalo na poriadny výhľad. Prišli sme na peknú lúku a máme výhľad na Veľkú Fatru. Kľak, Ploská, Nolčovská Magura,… Na tomto mieste sa nachádza aj pekný prameň a pri ňom nájdete aj kábel, ktorý vedie po zemi. Nevie náhodou niekto na čo sa používa? 🙂 Odtiaľto prechádzame okolo rôznych skál a stromov. Rôzne tvary, rôzne veľkosti a zrazu z ničoho nič sme na vrchole. Ako ho zhodnotiť. Asi tak nijako. Vrchol sa nachádza jednoducho v lese a nie je vidno nič. Sme vo výške 1167 metrov. Vrchol kopy je na ľavej strany a je vo výške 1187m.n.m. Ale ku nemu nejdeme, lebo je to zbytočné. Naopak zamierime doprava po červenej značke smerom na Ľubochňu. Prečo? Čítajte ďalej.

Turiec - Jarabiná

Nečakané miesto až na konci

Asi 10 minút a sme v cieli. Prichádzame ku krásnemu krížu a ten výhľad, to je čerešnička na torte. Toto je to miesto, prečo sa na Kopu oplatilo ísť. Výhľad na Šíp, Choč, Osnicu, Rozsutec, Stoh a Chleb. Krásne miesto, ktoré by ste v takomto lese nečakali. Tu už to otáčame naspäť po rovnakej trase. Opäť ten zvláštny pocit, keď prichádzame ku medvedím stopám. A ani sme sa nenazdali a sme pri späť pri aute.

Turiec - Jarabiná

Slovíčkom na záver o Kope – 1167 m.n.m.

Väčšinou, keď zdolám nejaký kopec a píšem o ňom takýto článok, na konci si sám položím otázku: ,,Šiel by som tu ešte raz?“ Poviem vám pravdu, ak by sa na konci nenachádzal kríž a ten výhľad na okolitú krajinu, tak by som asi povedal nie. No ten výhľad zmenil všetko. Je tam krásne. Túra meria 14 kilometrov a zdoláte prevýšenie okolo 800 metrov. Túra to nie je až tak náročná. Ale nemyslite si, že sa tam dostanete zadarmo. Určite sa spotíte, predovšetkým na tých prudších úsekoch, ktoré nemajú konca kraja. Nám túra trvala 2 hodiny hore a 2 hodiny dole. Až ku krížu. Okorenené sme to mali o stretnutie s divokou zverou. 3 krásne veľké jelene a predovšetkým medvedie stopy nám celú túru okorenili. Má to svoje čaro. Nezabudnite sa inšpirovať aj ďalšími túrami. Hneď kúsok máte napríklad Nolčovskú Maguru alebo Chleb.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Kde v Turci sa dá bežkovať?

Kde v Turci sa dá bežkovať?

V Turčianskej záhradke sú ideálne prírodné podmienky pre bežecké lyžovanie. To je jedným z najzdravších športov vôbec. Bežkár pri ňom zapája rovnomerne celé telo a trávi čas na čerstvom vzduchu. Ak dobre nasneží, tak sa v našom regióne nachádzajú kilometre zasnežených...

Naše posledné články

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne