Flóra Turca – časť prvá
Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Autor článku - Tatiana Plešová

4. januára 2021

Azda asi každý z nás má rád potulky, prechádzky a výlety do prírody. Ruku na srdce : koľkí z nás si všímajú, čo kde rastie ? Kvety – rastliny-  vnímame ako prirodzenú súčasť, skrátka niečo, čo do prírody patrí. Otázkou ostáva, dokedy to tak bude? Pohľad na pestrú lúku teší, ale poznáte rastliny v nej ukryté?

Turčianska záhradka - Flóra Turca

Jedinečnosť rastlín spočíva v ich úžasnej adaptačnej schopnosti. Kým iné preferujú slnko, druhým vyhovuje tieň. Odlišné nároky na pôdu a vodu sú nemenej podstatným faktorom adaptácie. Ďalším dôležitým faktom je aj nadmorská výška, ktorá rozhoduje o tom, čo prežije často nehostinné prostredie. Vo Vysokých Tatrách rastie napr. krásna jedovatá prilibica, ktorá sa adaptovala na podnebie vysokohorského prostredia.

Flóra Turca

Flóra Turca je nemenej zaujímavá a pôsobivá, ako prostredie Vysokých Tatier. V Turci rastú mnohé liečivé, ale aj chránené rastliny, ako je narp. Orchis (vstavač)…. Zdanlivo aj pre nás obyčajné rastliny, ktoré možno vnímame ako „burinné zložky“, stoja za povšimnutie. Sú súčasťou ekosystému, ktorý je pravidelne našou činnosťou narušovaný.

Pohľad na zakvitnutú lúku je pôsobivý:  červená, modrá a žltá farba. V každom období iná. Na jar je to napr. Tussilago farfara – podbeľ liečivý . Kašeľ je nepríjemný a z času na čas potrápi asi každého. Podbeľ sa odpradávna používa ako liečivá rastlina, ktorá utišuje záchvaty kašľa. Práve od tejto vlastnosti pochádza aj jeho názov – zo slova „tussis“ = kašeľ.

Žltým poslom jari je aj Primula (Kaška, Prvosienka). Viete od seba odlíšiť prvosienky ? Na jarných potulkách prírodou objavíte žlté hlávky Primula veris ( prvosienka jarná ). Predstavuje trvácu bylinu. Rastie v Európe a v Ázii na lúkach, pasienkoch a v lesoch. Kvety sú žltej farby. Veľmi podobnou  príbuznou prvosienky jarnej je prvosienka vyššia. Má väčšie sírovožlté kvety s malým kalichom.  Prvosienky sú veľmi obľúbené aj vrámci záhrad. V nich sa bežne pestuje prvosienka bezbyľová.

Turiec - Minčol

Dobre známym kvietkom a zároveň nezmarom je Bellis perennis – sedmokráska obyčajná. Drobná rastlina rastúca často v trávnikoch. Kvitne prakticky stále, niekedy aj počas zimných mesiacov, pokiaľ sú teplé zimy. Sedmokráska si našla miesto aj v nejednej skalke a záhrade. Vyšľachtené sú plnokveté kultivary, ktoré majú ružové okvetné lupene. Tiež sa pestujú plnokveté čistobiele formy. V prírode rastie prakticky všade.

Svet kvetov je skutočne rozmanitý a ponúka pestrú paletu farieb a vôní. Či už sa ocitnete na lúke, alebo v lese. Tam môžete práve natrafiť na jemný voňavý kvietok: Viola odorata – na fialku voňavú, najstaršiu liečivú rastlinu. Má krásne sfarbené kvety dofialova a veľmi príjemnú vôňu. Rovnako môžete natrafiť na biely kultivar (Viola odorata alba). Rastlina obsahuje voňavú flavónovú silicu. Príbuzné druhy záhradných fialiek majú veľké kvety, ale nevoňajú.

Turiec - Minčol

Malá ponuka na záver

Ak by ste mali záujem o krásne pexeso alebo kartičky našej turčianskej flóry, tak neváhajte kontaktovať autorku tohto pekného článku – Tatianu Plešovú. Kontakt na jej facebook nájdete na konci tohto článku. Malú ukážku nájdete pod článkom.

Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Tatiana Plešová

Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa  stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.

Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...

Naše posledné články

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne