Cyklo okruh plný atrakcií
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

13. júna 2023

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí. Tentokrát si však neukážeme turčianske doliny, ale pozrieme sa na trasu, ktorá vás príjemne prekvapí množstvom zastávok s krásnymi výhľadmi. Túto trasu sme vybrali aj za náš prvý spoločný cyklovýlet, na ktorom sa zúčastnilo takmer 50 nadšencov cykloturistiky.

turcianska zahradka - klastor pod znievom mega bicykel

Tankodrom

Za začiatok našej túry sme si vybrali mesto Martin. Stretli sme sa pri športovej hale na Podháji. Odkiaľ sme prešli na známy turčiansky tankodrom, na ktorom sa kedysi testovali tanky, ktoré sa vyrobili v ZŤS. Na začiatku prechádzate okolo pamätníka na Bukovinách. Jednej z najväčších ľudských tragédií, ktorá sa stala počas 2. sv. vojny. Vtedy nemeckí fašišti popravili okolo 60 partizánov z Martina, Sklabine a ďalších dedín. Poďme však sme ku našej cyklotrase. Začiatok cesty prechádzate po kockách a následne betónovými cestičkami. Tu musíte dávať pozor, kde zabočíte, pretože na tankodrome je veľmi ľahké stratiť sa. Cez tankodrom prechádzame až na Lázky. Časť Bystričky. Z Lázok máme krásny zjazd až ku našej prvej zástavke. Rozhľadni nad Bystričkou, z ktorej si užívame krásne výhľady na celú kotlinu. Predovšetkým Veľkú Fatru vidíte skutočne v plnej kráse.

turcianska zahradka - klastor pod znievom mega bicykel

Ďalšia rozhľadňa a hojdačka

Tankodromom sa presúvame smerom ku Trebostovu. Tu prichádzame k ďalšej rozhľadni, ktorá sa nachádza priamo nad dedinou. Volá sa Rozhľadňa pod Bokšínom. Len niekoľko stoviek metrov od nej sa popri ceste nachádza aj krásna hojdačka. Odtiaľ sa presúvame smerom na Trnovo. Prechádzame popri koníkoch a mierime po ceste 1. triedy až do Valče. Tu je veľmi dôležité, že si to vo Valči nenamierime do Snowlandu, ale odbáčame doľava do Slovianskej doliny. Popri jazerách na Brčnej sa dostaneme až ku novej cyklotrase, ktorá spája práve Valču a Kláštor pod Znievom.

turcianska zahradka - klastor pod znievom hôrdačka

Kláštor pod Znievom

Okolie Kláštora pod Znievom je skutočne ,,preplnené atrakciami“. Hneď na vrchole novej cyklotrasy nachádzame obrovský drevený bicykel. Tu si zastal asi každý a urobil si na ňom fotku. Následne zachádzame na lúku, ktorá nás dovedie až ku známej ,,Hôrdačke“ a Mega lavičke. Dve miesta, z ktorých máte krásny výhľad na Kláštor pod Znievom a vrch Zniev. Po chvíľke pauzy prechádzame do dediny. Tu si každý vyberieme, čo chce. Či už dobrú zmrzlinu alebo niečo pod zub a naše trasa pokračuje na vrch Stráža nad Socovcami. Prechádzame ,,tajnými“ lúkami, ktoré nás vyvedú v Turčianskom Ďure. Tu ideme pár kilometrov popri ceste 1. triedy až do Socoviec. V tých na prvej zákrute zabáčame doprava pod kostolík a nasleduje prudké stúpanie až na vrchol Stráže.

turcianska zahradka - klastor pod znievom lavička

Výhľady a domov

Na Stráži je skutočne nádherne. Všetci sme si oddýchli na drevených lavičkách a užívame si výhľad na Tlstú a Ostrú. Tie máte ako na dlani. Následne už zamierime späť do Martine. Cez Laskár a Valentovú, kde sa pristavíme pri ranči s koníkmi mierime do Rakova. Tu je krásne mauzóleum Rakovských a niekoľko drevených sôch, ktoré zdobia parčík v Rakove. Odtiaľ mierime zadnou cestou medzi Príbovcami a Koštanmi nad Turcom až do Martine. Tu naše kroky vedú do pivovaru Martins , ktorý nám tejto akcií zabezpečil pitný režim. Okrem toho sa pivovar stal aj našim sponzorom pri našom nápade osádzať lekárničky Turca.

turcianska zahradka - lekarnicka hadviga

Spomienka na tento krásny výlet

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne