Bieličie – nenápadné, ale vie prekvapiť
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

4. decembra 2021

Že ste ešte o tomto kopčeku nepočuli. Ani sa nečudujem. Mne bol tiež veľkou neznámou. O to viac som bol prekvapený o akú krásnu prechádzku sa jedná. Nehľadajte nejaký veľký kopček, ale skôr malú prechádzku, na ktorej konci bude krásny výhľad.

Turčianska záhradka - Bieličie

Kde začať?

Začíname pod horami Veľkej Fatry. Neďaleko Nolčova, Konského a Podhradia. Medzi týmito dedinkami nájdete maličký salaš, ktorý sa nachádza blízko cesty. Na opačnej strane cesty máte vykrívač. Na vrch tejto cesty sa dostanete po prudkom stúpaní z oboch strán. Či už kopec z Konského alebo Podhradia je poriadne prudký. Auto sa dá nechať vedľa cesty. Je tam malé miesto, asi tak pre 2 – 3 autá.

Turčianska záhradka - Bieličie

Po zvážnici až do cieľa

Začiatok trasy je príjemný. Vlastne ako celá trasa. Pri vysielači schádzate pár metrov dole. Hneď po pravej ruke nájdete maringotku. Myslím, že ju využívajú alebo využívali bačovia. Prechádzame na lesnú cestu. Po nej pôjdeme až do konca. Sem tam sa vyčaria aj nejaké výhľady, ale väčšinu času sú to len kríky. Našli sme aj nejaký neporiadok. Neviem, komu sa to oplatí vyhodiť do prírody. Sú aj takí ľudia. Asi po 20 minútach sa dostávame von s kríkov. A hneď sa vám objaví úplná krása.

Turčianska záhradka - Bieličie

Bieličie je krásne

Ako sme vyšli z kríkov, tak sa pred nami objavil krásny výhľad na Krivánsku Malú Fatru. Po pravej ruke sa nám objavila Nolčovská Magura a Kopa. Prechádzame doľava ku smerovníku Bieličia. Keď sme vyšli na malý vŕšok otvorila sa nám Lúčanská Malá Fatra. Bieličie je malý kopček, ale tie 360 stupňové výhľady je krásne. Nikoho nikde a tak si užívame chvíľku kľudu.

Turčianska záhradka - Bieličie

Slovíčko na záver o prechádzke na Bieličie

Krásna prechádzka. Vidíte, dokonca aj takéto neznáme a hlavne nenáročné miesto dokáže ponúknuť veľa pozitív. Ako krátka prechádzka je to idealné pre rodiny. Trasa sa dá predĺžiť mnohými cestami. Či už zbehnete do Konského alebo Podhradia. Ideálne aj pre bicykle. Najväčším plusom sú jednoznačne krásne výhľady na všetky naše končiare. Prechádzka vám nebude trva viac ako hodinku.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

Naše posledné články

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne