Výzva na rok 2022 – Koruna Turca

Autor článku Brano Šimko

31. decembra 2021

Ahojte, aj na tento rok sme si pre vás pripravili výzvu. Už minulý rok sme napísali článok, aby ste navštívili 21 neznámych kopčekov v našom krásnom Turci. Som rád, že sa mnohí z vás na túto ,,púť“ dali a zdolali mnohé z nich. Dokonca viem aj o pár z vás, ktorí zdolali všetkých 21 kopcov. Takže veľká gratulácia. Rozmýšľal som akú výzvu by som vám vymyslel na rok 2022. Už z názvu asi viete, o čo sa jedná. 

turcianska zahradka - koruna turca - mincol

O čo ide?

Koruna Turca je výzva, v ktorej prekonáte viac ako 200 kilometrov s prevýšením viac ako 10 000 metrov. Jedná sa o prekonanie pomyselnej hranice nášho Turca. Pričom prejdete cez všetký naše krásne hrebene – Krivánska Malá Fatra, Lúčanská Malá Fatra, Veľká Fatra, pohorie Žiar a Kremnické Vrchy. V našej výzve som zvolil ľahšiu variantu a nemusíte to dať naraz. Takže v priebehu roka si môžete prejsť rôzne úseky. V našom prípade som zvolil 5 úsekov, takže optimálne by ste to mohli zvládnuť za 5 – 6 dní. V článku nájdete čo najdetailnejšie informácie na tejto trase. Miesta, kde môžete doplniť vodu. Miesta, kde sa dá prenocovať. Miesta, kde v prípade núdze zliezť okamžite z hrebeňa. Informácie budú z prvej ruky, keďže som sa aj ja Korunu Turca pokúsil prejsť na jeden raz, no nepodarilo sa mi to. Ak si chcete prečítať našu púť Korunou Turca tak odporúčam tieto články:  Časť 1, časť 2, časť 3.

Časť 1 – Krivánska Malá Fatra

Kde začať? Odporúčania sa budú rôzniť. My sme si zvolili pre štart Krivánsku Malú Fatru. Začiatok bol skoro ráno v Šútove. Prešli sme popri vodopáde až na samotný hrebeň. Z Chlebu popri Fatranských Kriváňoch prejdete až na Suchý. Odtiaľ cez Chatu pod Suchým do Strečna. Následne vybehnete cez Saračníky na Minčol a skončíte na Martinských holiach.

Trasa: 38 km a prevýšenie 3000 m.

Kde sa najesť? Môžete na začiatku na Chate pod Chlebom, v strede úseku nájdete Chatu pod Suchým. V Strečne neďaleko cesty nájdete penzión Irena. Na Martinských holiach je hneď niekoľko chát. Ja odporúčam Javorinu.

Kde prespať? Lepší turista prejde za 1 deň celú trasu. V prípade núdze sa dá prespať na horských chatách. Na tejto trase sa okrem Vendovky (pod Malým Kriváňom) nenachádza žiadna útulňa.

Pramene? Jeden nájdete pod Pekelníkom. V lete je to však problém. Preto vždy na chatách doplňte vodu.

Na čo si dať pozor? Voda a nepredvídateľné zmeny počasia.

turcianska zahradka - koruna turca - maly krivan

Časť 2 – Lúčanská Malá Fatra

Kde začať? Keďže odporúčam skončiť na Martinských holiach, tak začať práve tam. Ak prejdete prvý deň ,,len“ na Suchý alebo do Strečna, tak samozrejme začiatok túry budete mať tam. V našom prípade sme sa z Martiniek presunuli na Veterné a následne na Hornú Lúku. Pri východe slnka bola táto pasáž nádherná. Krásne 360 stupňové výhľady. Od Hornej Lúky (kde bola ešte do tohto roku aj útulňa – zhorela) sa presuniete do hustého lesa. Tu je dlhá asi 4 hodinová pasáž bez nejakých veľkých výhľadov. Až po Hnilickú Kýčeru. Odtiaľ až po Kľak je to už opäť striedanie lesa a lúk. No chodník je oveľa príjemnejší. Nenašťastie neustále klesáte a stúpate. Po príchode na Kľak už stačí len zostúpiť do Fačkovského sedla. Tu sme končili. Ak vám ešte sily stačia, môžete sa presunúť smerom na Vrícke sedlo alebo Vyšehrad. My sme si to odložili na ďalší deň.

Trasa: 28,5 km a 1500m prevýšenie hore a 2100m dole

Kde sa najesť? Na tejto trase len to, čo máte zo sebou

Kde prespať? Na tomto úseku len v spacáku alebo v kolibe vo Fačkovskom sedle. Maličký prístrešok z haluzí sa nachádza pod Hnilickou Kýčerou.

Pramene: Pod Hnilickou Kýčerou je prameň asi 2 minúty od značky (ak máte málo vody odporúčam), ďalší je až pri Vríckom sedle (približne 2 minúty od značky)

Na čo si dať pozor? Problém s prespaním, problém s vodou a stravou, zver. Našli sme niekoľko medvedích stôp v okolí Kýčery a Skaliek

turcianska zahradka - koruna turca - veterne

Časť 3 – Pohorie Žiar

Keďže sme predchádzajúcu časť skončili vo Fačkovskom sedle, tak naša túra začína tu. Prechádzame cez neznáme končiny. Prevažne hustým lesom po zvážnici. Prichádzame na Vrícke sedlo, kde sa stretáva okres Prievidza a Martin. Odtiaľ pokračujeme prudko hore na vrch Závozy. Lesmi nad Slovenským Pravnom sa dostávame nad Hadvigu. Odtiaľ ďalej na Vyšehrad. Pokračujeme ďalej do neznámych končín nad Budišom, Dubovým a Skleným. To sú lesy, kde nemáte moc výhľady a väčšinu času idete po zvážnici. Neustále idete mierne hore, aby ste zišli zase mierne dole. Prechádzate okolo menších chatiek a chatových oblastí. Túto časť končíme na Sklenom.

Trasa: 41 km a prevýšenie 1400 m hore, 1600 m dole

Kde sa najesť? Len to čo máte zo sebou. Jedine, že by ste si zašli dole do Jasenova na pizzu 😀

Kde prespať? Na tomto úseku nie sú žiadne útulne, ale množstvo menších horární a chatiek. Dovnútra sa však nedostanete. Pekná horáreň za Malým Vyšehradom, Chata Štyry chotáre pri známej cyklotrase, Chatová oblasť Jalovské lazy

Pramene: Prameň na Repeši pri Brieští (asi 5 minút od turistickej trasy), prameň pri horárni pod Malým Vyšehradom (tento nás zachránil), prameň neďaleko chaty Štyri chotáre, prameň neďaleko horárne na Chrenovských lazoch, prameň v chatovej oblasti Jalové lazy

Na čo si dať pozor? Táto časť je veľmi únavná predovšetkým na hlavu. Nenájdete krásne výhľady a kilometre idete hustým lesom

Útulne vo Veľkej Fatre - Horský hotel Kráľova studňa

Časť 4 – Kremnické vrchy

Zo Skleného sa cez Bralovu skalu presuniete do Kremnických vrchov. Cez vrchy Kozie chrbty a Vysoká, ktoré sú opäť hustý les, prejdete na lúky okolo obce Kunešov. Odtiaľ cez Kremnické Bane a kostolík sv. Jána Krstiteľa (stred Európy) do Krahúlí. Z Krahulí cez lesy na Skalku. Odtiaľto do mne neznámych kopcov Vyhnatová, Kordický štít, Svrčinník a do sedla Malý Šturec. Odtiaľ po zváčnici až na cestu, ktorou sa dostanete na horský Hotel Kráľova Studňa. Možno je dobré túto trasu rozdeliť na 2 dni a prespať na Skalke. Predsa len je tento úsek kilometrovo a časovo náročný.

Trasa: 50km, 2100m prevýšenie hore a 1400m dole

Kde sa najesť? V Kunešove nájdete potraviny, na Krahuliach pohostinstvo a to isté na Skalke

Kde prespať? Na Skalke je hneď niekoľko možností. Malý pristrešok s dreveným medvedíkom sa nachádza pri Kunešove, ubytujú vás možno aj kňazi v kostole sv. Jána Krstiteľa pri strede Európy, malý prístrešok nájdete aj pri Gorgeiho tunely, núdzový prístrešok nájdete cca 5 km od Sedla Šturec. Ideálne prespať v Hoteli Kráľova Studňa.

Pramene: Prameň pri prístrešku pri Kunešove, Krahule, Skalka, 10 minút zachádzky od Kordického sedla je chata Cabanka a pri nej prameň, následne až na Kráľovej Studni

Na čo si dať pozor? Náročný úsek. Predovšetkým veľa kilometrov, lepšie ho rozdeliť na 2 dni. Navyše v tých lesoch je to divočina. Pre istotu si tlieskajte alebo pískajte.

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

Časť 5 – Veľká Fatra

Z Kráľovej Studne sa takmer okamžite ocitnete na hrebeni Veľkej Fatry. Prechádzate krásnymi kopcami Krížna, Ostredok, Ploská. Zastaviť sa môžete na Borišove. Následne do menšej divočinky cez Šoproň, Malý Lysec a Jarabinú. Odtiaľ na Veľkofatranský Kľak a po hrebeni do Ľubochnianskeho sedla a na Kopu. Odtiaľ zídete dole do Krpelian a po asfaltke do Šútova. Veľmi pekná časť celej trasy. Dlhé výhľady v úvode sa zmenia na preskakovanie stromov. Taký malý Spartan Race.

Trasa: 50 km, prevýšenie 2400m hore a 3300m dole

Kde sa najesť? Chata pod Borišovom, inak len to čo máte so sebou

Kde prespať? Na trase je hneď niekoľko útulní. Salaš pod Suchým vrchom, Salaš Mandolína, útulňa Príslop nad Nolčovom a samozrejme Chata pod Borišovom

Pramene: studnička pod Ploskou (zachádzka mimo trasu), Borišov, studnička pod Jarabinou (2 minúty zachádzka), prameň pod Kliačikom (v lete nemusí byť), prameň pri útulni Príslop, prameň pod vrchom Nižná Lipová, prameň v Ľubochnianskom sedle (2 minúty zachádzka), prameň pod Kopou

Na čo si dať pozor: Tento hrebeň sa dá prejsť za 1 deň, ale musíte byť v kondícií a nemať za sebou kilometre v nohách. Lepšie možno rozdeliť a prespať na Borišove. Pozor na popadané stromy a divočinu medzi Malým Lyscom a Kľakom.

turcianska zahradka - koruna turca - mesto martin

Suma sumárum

Turistický masaker s názvom Koruna Turca. Nič krajšie a náročnejšie v Turci asi nenájdete. Zvládnete to na jednu šupu? Alebo si to rozdelíte? Je to len na vás. Premôž sám seba a dokáž, že na to máš.

Trasa: 199 kilometrov

Prevýšenie: 9800 metrov

Počet dní? To nie je dôležité

Pocit? Na nezaplatenie 🙂

Teším sa na vaše príbehy a fotky z tejto nádhernej trasy našou krásnou Turčianskou záhradkou.

Turčianska záhradka - Koruna Turca
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne