Výstup na Drieňok – tá pravá divočina

Autor článku Brano Šimko

1. júla 2020

Vždy, keď ma niekto volá na Drieňok, tak mám obavy. Lokalita lesov za Mošovcami je známa predovšetkým výskytom medveďov. Je veľká pravdepodobnosť, že tu na nejakého narazíte. Našťastie ja som na Drieňku už pár krát bol a mackovia sa nám vždy vyhýbali. Tentokrát sa ku mne pridal kamarát Aďo a tak sme spoločne vyrazili. Mohli sme ísť aj z Rakše, čo je približne rovnaká túra ako z Mošoviec. Obe sa v jednom bode stretávajú a nasledujú modrú značku. Bolo už neskoré poobedie a nechceli sme hore čakať do tmy, tak sme väčšinu času bežali alebo mali také rýchlejšie turistické tempo.

Pár informácií o túre na Drieňok

  • Nadmorská výška začiatok: 495 m.n.m.
  • Nadmorská výška Drieňok: 1268 m.n.m.
  • Prevýšenie: 773 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 8 km
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Na trase je turistická značka – žltá a následne modrá
  • Krásne 360 výhľady

Navštívené: jún 2020

Turiec - Drieňok

Začíname za obcou Mošovce

Vo väčšine prípadov som šiel rovnako ako Aďo z Rakše. Začiatok tam nie je moc dobre značený, tak sme to chceli dnes skúsiť z Mošoviec. Auto sme zaparkovali na lúke za starým kúpaliskom Drieňok, kde začína aj žltá turistická trasa. V okolí nebolo živej duše. Už teraz som tušil, že na tejto túre veľa ľudí nestretneme (v súčte nula celých nula). Bolo to asi aj tým, že bol stred týžďňa. Konečne sa po pár dňoch ukázalo slniečko a tak sme to museli využiť. Od auta až po začiatok lesa sme bežali. Trvalo nám to asi 2 kilometre, kým sme sa dostali do lesa. Musím povedať, že to bol smutný pohľad. Všade naokolo vyrúbané stromy a vysoká tráva. Neďaleko je aj potok, a preto je to ideálne miesto, kde môžete stretnúť lesnú zver. Boli sme teda obozretní. Keď sme vošli do lesa, tak sa nám objavila pod nohami stará lesná cesta a prvý smerovník. Dobehli sme na Maču vo výške 580 m.n.m. Doteraz sme stále sledovali žltú značku. Odteraz už ideme po modrej.

Turiec - Drieňok

Zaujímavosť pre vás

V súčasnosti evidujeme v území Národného parku Veľká Fatra minimálne 5 medveďov, ktoré sa stále pohybujú s telemetrickými obojkami. 

Všade naokolo iba les

Ja osobne tieto časti túr nemám moc rád. Od Mače až po Sedlo pod Drieňkom nie sú žiadne výhľady. Od Mače sme sledovali starú lesnú zvážnicu. Na prekvapenie cesta je vo veľmi dobrom stave. Na chvíľu sa nám po pravej strane objavil potôčik. My však zabáčame doľava ku kŕmidlám a následne popri horárni ďalej do lesa. Tu sa nám lesná cesta pod nohami stráca. Mení sa na zničenú zvážnicu. Tento úsek začína už byť strmší, takže ďalej už nebežíme. Navyše na sa na skalách šmýka. V lese je cítiť zverinu. Príležitostne tieskame, aby sme o sebe dali vedieť.  Asi na 6 kilometri zvážnica pokračuje ďalej rovno. My ideme prudko doľava po modrej značne. Tento úsek je dobre značený a nie je kam zablúdiť. Dostávame sa do lesa a asi po 5 minútach sa ocitáme v Sedle pod Drieňkom. Tu máme aj prvé výhľady na Ostrú a Blatnickú dolinu.

Turiec - Drieňok

Už len prudko hore, až na vrchol Drieňku

Teraz nás čaká najvýraznejšie stúpanie našej dnešnej túry. Na toto som sa netešil. Je dusno, slniečko pomedzi stromy stále poriadne hreje. Okolo nás sa zbiehajú muchy. Obaja sme upotení. Obzeráme sa okolo seba, či niekde v kroví niečo nešuští. Takzvaná romantika v divočine. Nič pre slabé povahy. Do prudkého kopca šliapeme pomaličky z nohy na nohu. Asi za 15 minút sa objavujú prvé skaly. Už sme len kúsok od vrcholu. Po pár minútach sa nám naskytajú krásne výhľady. Vidíme ceduľku s nápisom Drieňok.

Turiec - Drieňok

Vrchol Drieňok

Sme na vrchole a kocháme sa skvelými výhľadmi do srdca Veľkej Fatry. Turčianska záhradka sa tiež nenechá zahanbiť. Slnko šteklí zamatové horské hrebene. Ako na dlani máme Krížnu, Ostrú, Borišov, Veľký Rakytov a ďalšie kopce. Na vrchole fotíme panorámy a oddychujeme. Obdivujeme Borišov – pre mňa z netradičnej strany. Kulisu tohto jedinečného miesta dotvárajú skaly. Na vrchole lepíme našu novú nálepku Turčianskej záhradky. Po asi pol hodinke fotenia, oddychovania a načerpávania síl (typická vrcholová pohodička) smerujeme po rovnakej trase späť ku autu. Pri zostupe dávame o sebe ešte viac vedieť, aby o nás všetci obyvatelia lesa vedeli. Opäť popri zvážnici cítime zápach zveriny. V tých miestach sme ešte obozretnejší. Aďo tlieska v pravidelných intervaloch. Asi len pre náš lepší pocit. Už takmer na konci našej túry sa z húštiny objavuje jeleň. V prvom momente nás oboch zamrazilo, ale akonáhle nás zbadal dal sa na útek. Krásne pozorovať také veľké zviera v pohybe.

Turiec - Drieňok

Slovíčkom na záver o túre na Drieňok

Mnoho turistov pozná navštevované vrchy Tlstá a Ostrá. Zato Drieňok je menej frekventovaným cieľom návštevníkov. My sme za celú našu túru nestretli živej nohy. A pritom je ich veľkofatranským bratom. Celú túto krásu najlepšie vystihuje výrok kamaráta Aďa tesne po zdolaní vrcholu: „Bože, to je nádhera.“ Nám táto túra trvala 1 hodinu a 30 minút na vrchol, asi pol hodinku sme strávili na vrchole a ďalšiu hodinku sme bežali späť ku autu. Myslím, že by sa tento výlet mohol natiahnuť aj na celý deň. Je to približne 16 kilometrov a prevýšenie 770 metrov, takže by som nič nepodceňoval. Celým lesom som mal taký čudný pocit, akoby nás niekto sledoval. Ale to asi len pracuje podvedomie. Bohužiaľ počas šľapania hore nie sú žiadne výhľady. Také túry moc nemám v láske, ale ten výhľad na konci stojí zato. 360 stupňové výhľady a celý Turiec. To je skutočne pastva pre oči. Či by som Drieňok odporúčal? Určite áno. Kľudná túra, kde nestretnete veľa ľudí. S krásnymi výhľadmi na vrchole.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne