Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. augusta 2022

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky svetové strany. Ale pozor. Na Veternom je takmer vždy veterno.

Turiec - Veterné

Kde začať?

Ako som spomínal najľahšie sa na Veterné dostanete práve z Martinských holí. My sme tentokrát nešli pešo zo Stráni, ale vyšli autom až hore ku starým chatám na Martinkách. Tu sme zaparkovali na parkovisku a pomaličky smerom po ceste sa vydali ku chate Javorina, ktorú nájdete blízko pri vysielači Krížava. Ak chcete môžete sa tu občerstvi. Chata je nová a nájdete v nej veľmi príjemnú atmosféru a chatára Miňa. Pozdravujeme. Tentokrát sme okolo chaty len prešli a mierime ku Veľkej Lúke. 

Turiec - veterné

Miesto, kde sa cítite ako doma

Cesta medzi Veľkou Lúkou a Veterným sa mi vždy veľmi páčila. Od začiatku sa dostanete na krásny chodník cez kosodrevinu. Treba si však dať pozor na 2 miesta, kde je celoročne akési malé fatranské ,,pleso“, ktoré vytvorila príroda. Tu sa nachádzajú aj malé obchádzky do kosodreviny. Za ňou sa dostanete na vrchol Vidlica, z ktorého už Veterné uvidíte. Odbočiť môžete aj na Humience, o ktorých sme si písali v inom článku. Z Vidlice na Veterné idete ako po koberčeku. Túto časť hrebenu Lúčanskej Malej Fatry mám asi najradšej.

Turiec - Veterné

Pohľad pre bohov

Ani sa nenazdáte a sme v cieli. Ideme dole kopcom a metre odbúdajú veľmi rýchlo. Ako vždy na Veternom fučí. Nič prekvapivé asi podľa toho má aj pomenovanie. Kocháme sa pohľadmi na všetky strany. Od Čipčia na Žilinskej strane, po vysielač na Martinských holiach, chrbáte Humiencov a v diaľke sa na nás usmieva majestátny Kľak. Je to krása, keď zažijete túto krásu na vlastné oči.

turiec - veterne

Slovkom na záver o Veternom

Osobne tento vrchol pokladám za jeden z najkrajších v Turci. Je to vďaka krásnym výhľadom a ideálnym podmienkam na peknú rodinnú prechádzku, ľahký trailový beh alebo náročnú hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry. Možností, kam sa z neho vybrať mate hneď niekoľko. Určite odporúčame.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne