Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. augusta 2022

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky svetové strany. Ale pozor. Na Veternom je takmer vždy veterno.

Turiec - Veterné

Kde začať?

Ako som spomínal najľahšie sa na Veterné dostanete práve z Martinských holí. My sme tentokrát nešli pešo zo Stráni, ale vyšli autom až hore ku starým chatám na Martinkách. Tu sme zaparkovali na parkovisku a pomaličky smerom po ceste sa vydali ku chate Javorina, ktorú nájdete blízko pri vysielači Krížava. Ak chcete môžete sa tu občerstvi. Chata je nová a nájdete v nej veľmi príjemnú atmosféru a chatára Miňa. Pozdravujeme. Tentokrát sme okolo chaty len prešli a mierime ku Veľkej Lúke. 

Turiec - veterné

Miesto, kde sa cítite ako doma

Cesta medzi Veľkou Lúkou a Veterným sa mi vždy veľmi páčila. Od začiatku sa dostanete na krásny chodník cez kosodrevinu. Treba si však dať pozor na 2 miesta, kde je celoročne akési malé fatranské ,,pleso“, ktoré vytvorila príroda. Tu sa nachádzajú aj malé obchádzky do kosodreviny. Za ňou sa dostanete na vrchol Vidlica, z ktorého už Veterné uvidíte. Odbočiť môžete aj na Humience, o ktorých sme si písali v inom článku. Z Vidlice na Veterné idete ako po koberčeku. Túto časť hrebenu Lúčanskej Malej Fatry mám asi najradšej.

Turiec - Veterné

Pohľad pre bohov

Ani sa nenazdáte a sme v cieli. Ideme dole kopcom a metre odbúdajú veľmi rýchlo. Ako vždy na Veternom fučí. Nič prekvapivé asi podľa toho má aj pomenovanie. Kocháme sa pohľadmi na všetky strany. Od Čipčia na Žilinskej strane, po vysielač na Martinských holiach, chrbáte Humiencov a v diaľke sa na nás usmieva majestátny Kľak. Je to krása, keď zažijete túto krásu na vlastné oči.

turiec - veterne

Slovkom na záver o Veternom

Osobne tento vrchol pokladám za jeden z najkrajších v Turci. Je to vďaka krásnym výhľadom a ideálnym podmienkam na peknú rodinnú prechádzku, ľahký trailový beh alebo náročnú hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry. Možností, kam sa z neho vybrať mate hneď niekoľko. Určite odporúčame.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Naše posledné články

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých...

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne