Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. augusta 2022

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky svetové strany. Ale pozor. Na Veternom je takmer vždy veterno.

Turiec - Veterné

Kde začať?

Ako som spomínal najľahšie sa na Veterné dostanete práve z Martinských holí. My sme tentokrát nešli pešo zo Stráni, ale vyšli autom až hore ku starým chatám na Martinkách. Tu sme zaparkovali na parkovisku a pomaličky smerom po ceste sa vydali ku chate Javorina, ktorú nájdete blízko pri vysielači Krížava. Ak chcete môžete sa tu občerstvi. Chata je nová a nájdete v nej veľmi príjemnú atmosféru a chatára Miňa. Pozdravujeme. Tentokrát sme okolo chaty len prešli a mierime ku Veľkej Lúke. 

Turiec - veterné

Miesto, kde sa cítite ako doma

Cesta medzi Veľkou Lúkou a Veterným sa mi vždy veľmi páčila. Od začiatku sa dostanete na krásny chodník cez kosodrevinu. Treba si však dať pozor na 2 miesta, kde je celoročne akési malé fatranské ,,pleso“, ktoré vytvorila príroda. Tu sa nachádzajú aj malé obchádzky do kosodreviny. Za ňou sa dostanete na vrchol Vidlica, z ktorého už Veterné uvidíte. Odbočiť môžete aj na Humience, o ktorých sme si písali v inom článku. Z Vidlice na Veterné idete ako po koberčeku. Túto časť hrebenu Lúčanskej Malej Fatry mám asi najradšej.

Turiec - Veterné

Pohľad pre bohov

Ani sa nenazdáte a sme v cieli. Ideme dole kopcom a metre odbúdajú veľmi rýchlo. Ako vždy na Veternom fučí. Nič prekvapivé asi podľa toho má aj pomenovanie. Kocháme sa pohľadmi na všetky strany. Od Čipčia na Žilinskej strane, po vysielač na Martinských holiach, chrbáte Humiencov a v diaľke sa na nás usmieva majestátny Kľak. Je to krása, keď zažijete túto krásu na vlastné oči.

turiec - veterne

Slovkom na záver o Veternom

Osobne tento vrchol pokladám za jeden z najkrajších v Turci. Je to vďaka krásnym výhľadom a ideálnym podmienkam na peknú rodinnú prechádzku, ľahký trailový beh alebo náročnú hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry. Možností, kam sa z neho vybrať mate hneď niekoľko. Určite odporúčame.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

Naše posledné články

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Výzva – Martinské hole vertikálne

Výzva – Martinské hole vertikálne

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne