Turiec s deťmi – Čremošnianske lazy
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. júna 2021

Miesto, ktoré nie je moc navštevované a pritom také krásne. Tak by sa dali v stručnosti definovať Čremošnianske lazy. Pre nás to bola krátka rodinná prechádzka. Keďže sme mali jasnú oblohu a slniečko, tak sa nám naskytli aj krásne výhľady na celú Turčiansku kotlinu. Okrem toho v diaľke uvidíte Krížnu, Lúčansku Malú Fatru, či blízky Špičiak. Výhľady, pekná príroda a ľahká prechádzka. To sú hlavné lákadlá tejto lokality.

Turiec - Čremošnianske lazy

Začiatok v Čremošnom

Naša dnešná túra začína v obci Čremošné. Pre nás nie príliš známa lokalita. Ja som tu bol naposledy ešte ako dieťa a to hore fungoval ešte lyžiarky vlek. Takže už nejaký rok to bol. Čremošné ma prekvapilo. Síce je to malá dedinka, ktorá sa tiahne do prudšieho kopca, no domčeky a jej okolie je pôsobivé. Vôbec by som sa nebránil, keby tu mám nejakú víkendovú chatu určenú na poriadny oddych. Všimol som si, že niektorí turisti nechávajú autá v dedine a šliapu už odtiaľto. To je náročnejšie. Keďže máme naše malé ratolesti, tak smerujeme hore za dedinu. V sedle sa nachádza provizórne parkovisko pre nejakých 10 áut. Pokračujte rovno asi pol kilometra a natrafíte na domáci salaš. Odporúčame.

Turiec - Čremošnianske lazy

Zo sedla na Čremošnianske lazy

My pokračujeme z parkoviska smerom doľava. Po chvíľke sa dostávame na ,,nekonečné” lúky. A tie pohľady vás jednoznačne potešia. Na ľavej strane sa vám otvára kotlina a na tej pravej Veľká Fatra. Za nami nás zdraví Špičiak. Asi 10 minút a sme na Čremošnianskych lazoch. Odtiaľto je vidno až na Krížnu. V blízkosti je pekný hotel –  penzión, neviem ako to nazvať. Pri ňom sú kurty. Neviem, ale z nejakého dôvodu mi to tu moc nesedí. Na vrchole nestretaváme takmer nikoho. Pár turistov ide po ceste z Čremošného. Vyzerá to prudko. Nás nohy dnes vedú smerom na Husný vrch.

Turiec - Čremošnianske lazy

Husný vrch

Ideme mierne dole kopčekom smerom na Husný vrch. Tu sa nachádzajú 2 veľmi, ale že veľmi pekné hojdačky. Skutočne radosť sa pohojdať. Vďaka vám Turčanom za tieto miesta, ktoré pre nás ostatných vytvárate. Pri vrchole Husného vrchu je aj pekná drevená lavička. Mne sa však páčia tie výhľady. Skutočne sa neviem vynadívať. Malá Emka lieta po lúkach ako šíp. Je tu skutočne pekne. Na Husný vrch sa môžete dosť aj z obce Háj. Je to trošku dlhšie, ale takisto je to pekná prechádzka.

Turiec - Čremošnianske lazy

Slovíčkom na záver o Čremošnianskych lazoch

Takéto rodinné prechádzky mám rád. 100 x lepšie ako sedieť doma. Ak hľadáte miesto s krásnymi výhľadmi, ktoré nie je priliš náročne, tak Čremošnianske lazy sú práve pre vás. Veľkým bonusom sú 2 pekné hojdačky, ktoré nájdete aj v našom článku. A nezabudnite sa zastaviť na salaši a dať si nejakú dobrotu. My sme mali zážitok aj zo stáda ovečiek. Predovšetkým Emka sa na ne nevedela vynadívať. Opäť raz krásne miesto v našej Turčianskej záhradke.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Rastliny extrému

Rastliny extrému

Rastliny sú vskutku rozmanité - čo vyhovuje jednému druhu, inému zas prekáža. Práve neskutočná rozmanitosť dáva šancu adaptabilite aj na tie najextrémnejšie formy prostredia. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Turiec je členitý, cez doliny sa dostaneme až k vrchom...

Naše posledné články

Kristína Jesenská

Kristína Jesenská

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Kristínu Jesenskú, ktorá nás reprezentuje v triatlone. Roky sa venovala plávaniu, no dnes sa už venuje komplexnejšiemu športu - triatlonu, ktorý zahŕňa beh, bicyklovanie a plávanie. Táto Martinčanka je aj členkou...

Ivica Lačná

Ivica Lačná

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Ivicu Lačnú, ktorá pracuje ako predsedníčka na družstve v Sklabini. Aké je to viesť celé družstvo a čo dnes znamená pracovať v poľnohospodárstve? To sa dozviete v našom rozhovore.Pre tých, čo Vás až tak nepoznajú,...

Výzva: 4 horské chaty za 1 deň

Výzva: 4 horské chaty za 1 deň

Niekedy mám dobrý nápad, niekedy horší nápad a niekedy úplne bláznivý nápad. Výzvu zdolať 4 naše turčianske horské chaty som dostal už dávno. Dlho som to odkladal, predovšetkým som čakal na dobré počasie a dlhší deň. Nakoniec to aj tak nedopadlo tak, ako by som chcel....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne