Turiec s deťmi – Čremošnianske lazy
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. júna 2021

Miesto, ktoré nie je moc navštevované a pritom také krásne. Tak by sa dali v stručnosti definovať Čremošnianske lazy. Pre nás to bola krátka rodinná prechádzka. Keďže sme mali jasnú oblohu a slniečko, tak sa nám naskytli aj krásne výhľady na celú Turčiansku kotlinu. Okrem toho v diaľke uvidíte Krížnu, Lúčansku Malú Fatru, či blízky Špičiak. Výhľady, pekná príroda a ľahká prechádzka. To sú hlavné lákadlá tejto lokality.

Turiec - Čremošnianske lazy

Začiatok v Čremošnom

Naša dnešná túra začína v obci Čremošné. Pre nás nie príliš známa lokalita. Ja som tu bol naposledy ešte ako dieťa a to hore fungoval ešte lyžiarky vlek. Takže už nejaký rok to bol. Čremošné ma prekvapilo. Síce je to malá dedinka, ktorá sa tiahne do prudšieho kopca, no domčeky a jej okolie je pôsobivé. Vôbec by som sa nebránil, keby tu mám nejakú víkendovú chatu určenú na poriadny oddych. Všimol som si, že niektorí turisti nechávajú autá v dedine a šliapu už odtiaľto. To je náročnejšie. Keďže máme naše malé ratolesti, tak smerujeme hore za dedinu. V sedle sa nachádza provizórne parkovisko pre nejakých 10 áut. Pokračujte rovno asi pol kilometra a natrafíte na domáci salaš. Odporúčame.

Turiec - Čremošnianske lazy

Zo sedla na Čremošnianske lazy

My pokračujeme z parkoviska smerom doľava. Po chvíľke sa dostávame na ,,nekonečné“ lúky. A tie pohľady vás jednoznačne potešia. Na ľavej strane sa vám otvára kotlina a na tej pravej Veľká Fatra. Za nami nás zdraví Špičiak. Asi 10 minút a sme na Čremošnianskych lazoch. Odtiaľto je vidno až na Krížnu. V blízkosti je pekný hotel –  penzión, neviem ako to nazvať. Pri ňom sú kurty. Neviem, ale z nejakého dôvodu mi to tu moc nesedí. Na vrchole nestretaváme takmer nikoho. Pár turistov ide po ceste z Čremošného. Vyzerá to prudko. Nás nohy dnes vedú smerom na Husný vrch.

Turiec - Čremošnianske lazy

Husný vrch

Ideme mierne dole kopčekom smerom na Husný vrch. Tu sa nachádzajú 2 veľmi, ale že veľmi pekné hojdačky. Skutočne radosť sa pohojdať. Vďaka vám Turčanom za tieto miesta, ktoré pre nás ostatných vytvárate. Pri vrchole Husného vrchu je aj pekná drevená lavička. Mne sa však páčia tie výhľady. Skutočne sa neviem vynadívať. Malá Emka lieta po lúkach ako šíp. Je tu skutočne pekne. Na Husný vrch sa môžete dosť aj z obce Háj. Je to trošku dlhšie, ale takisto je to pekná prechádzka.

Turiec - Čremošnianske lazy

Slovíčkom na záver o Čremošnianskych lazoch

Takéto rodinné prechádzky mám rád. 100 x lepšie ako sedieť doma. Ak hľadáte miesto s krásnymi výhľadmi, ktoré nie je priliš náročne, tak Čremošnianske lazy sú práve pre vás. Veľkým bonusom sú 2 pekné hojdačky, ktoré nájdete aj v našom článku. A nezabudnite sa zastaviť na salaši a dať si nejakú dobrotu. My sme mali zážitok aj zo stáda ovečiek. Predovšetkým Emka sa na ne nevedela vynadívať. Opäť raz krásne miesto v našej Turčianskej záhradke.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne