Turiec s deťmi – Čremošnianske lazy
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. júna 2021

Miesto, ktoré nie je moc navštevované a pritom také krásne. Tak by sa dali v stručnosti definovať Čremošnianske lazy. Pre nás to bola krátka rodinná prechádzka. Keďže sme mali jasnú oblohu a slniečko, tak sa nám naskytli aj krásne výhľady na celú Turčiansku kotlinu. Okrem toho v diaľke uvidíte Krížnu, Lúčansku Malú Fatru, či blízky Špičiak. Výhľady, pekná príroda a ľahká prechádzka. To sú hlavné lákadlá tejto lokality.

Turiec - Čremošnianske lazy

Začiatok v Čremošnom

Naša dnešná túra začína v obci Čremošné. Pre nás nie príliš známa lokalita. Ja som tu bol naposledy ešte ako dieťa a to hore fungoval ešte lyžiarky vlek. Takže už nejaký rok to bol. Čremošné ma prekvapilo. Síce je to malá dedinka, ktorá sa tiahne do prudšieho kopca, no domčeky a jej okolie je pôsobivé. Vôbec by som sa nebránil, keby tu mám nejakú víkendovú chatu určenú na poriadny oddych. Všimol som si, že niektorí turisti nechávajú autá v dedine a šliapu už odtiaľto. To je náročnejšie. Keďže máme naše malé ratolesti, tak smerujeme hore za dedinu. V sedle sa nachádza provizórne parkovisko pre nejakých 10 áut. Pokračujte rovno asi pol kilometra a natrafíte na domáci salaš. Odporúčame.

Turiec - Čremošnianske lazy

Zo sedla na Čremošnianske lazy

My pokračujeme z parkoviska smerom doľava. Po chvíľke sa dostávame na ,,nekonečné“ lúky. A tie pohľady vás jednoznačne potešia. Na ľavej strane sa vám otvára kotlina a na tej pravej Veľká Fatra. Za nami nás zdraví Špičiak. Asi 10 minút a sme na Čremošnianskych lazoch. Odtiaľto je vidno až na Krížnu. V blízkosti je pekný hotel –  penzión, neviem ako to nazvať. Pri ňom sú kurty. Neviem, ale z nejakého dôvodu mi to tu moc nesedí. Na vrchole nestretaváme takmer nikoho. Pár turistov ide po ceste z Čremošného. Vyzerá to prudko. Nás nohy dnes vedú smerom na Husný vrch.

Turiec - Čremošnianske lazy

Husný vrch

Ideme mierne dole kopčekom smerom na Husný vrch. Tu sa nachádzajú 2 veľmi, ale že veľmi pekné hojdačky. Skutočne radosť sa pohojdať. Vďaka vám Turčanom za tieto miesta, ktoré pre nás ostatných vytvárate. Pri vrchole Husného vrchu je aj pekná drevená lavička. Mne sa však páčia tie výhľady. Skutočne sa neviem vynadívať. Malá Emka lieta po lúkach ako šíp. Je tu skutočne pekne. Na Husný vrch sa môžete dosť aj z obce Háj. Je to trošku dlhšie, ale takisto je to pekná prechádzka.

Turiec - Čremošnianske lazy

Slovíčkom na záver o Čremošnianskych lazoch

Takéto rodinné prechádzky mám rád. 100 x lepšie ako sedieť doma. Ak hľadáte miesto s krásnymi výhľadmi, ktoré nie je priliš náročne, tak Čremošnianske lazy sú práve pre vás. Veľkým bonusom sú 2 pekné hojdačky, ktoré nájdete aj v našom článku. A nezabudnite sa zastaviť na salaši a dať si nejakú dobrotu. My sme mali zážitok aj zo stáda ovečiek. Predovšetkým Emka sa na ne nevedela vynadívať. Opäť raz krásne miesto v našej Turčianskej záhradke.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Krpeľany, Nolčovo, Konské, Podhradie

Krpeľany, Nolčovo, Konské, Podhradie

Rozhodli sme sa pre vás pripraviť novú rubriku: "Mestá a Obce Turca". Nájdete v nej všetky obce a mestá v našom krásnom regióne. Krásne miesta, historické budovy, značené cyklotrasy a tipy na výlet. Každá obec je jedinečná a oplatí sa ju navštíviť. Najkomplexnejší...

Naše posledné články

Milan Horňák – archeológ, ktorý má Turiec v srdci

Milan Horňák – archeológ, ktorý má Turiec v srdci

Druhý diel nášho podcastu na kanály Turčianskej záhradky. Rozhovor s Milanom Horňákom, ktorý dlhé roky pôsobil v zahraničí (Slovinsku) a neskôr aj u nás ako archeoĺog. V súčasnosti učiteľ v Kláštore pod Znievom a nedávno napísal aj knihu ,,S batôžkom po Turci". Čo sa...

Rozhovor Zuzka Belicová – doktorka na oddelení Neonatológie v Martine

Rozhovor Zuzka Belicová – doktorka na oddelení Neonatológie v Martine

Prvý rozhovor, ktorý viedla Veronika a myslím, že to je veľmi príjemné počúvanie. Dozviete sa množstvo informácií o práci na oddelení neonatológie, pôrodoch, aká je starostlivosť o predčasne narodené deti a množstvo iného. A čo sa dozviete? aké je to pracovať na...

Rozhovor pre LaVerde o projekte Turčianskej záhradke

Rozhovor pre LaVerde o projekte Turčianskej záhradke

Ahojte priatelia, nedávno som absolvoval svoj prvý rozhovor v živote vo firme La Verde Digital. Rozhovor, kde sa dozviete viac práve o našom projekte Turcianska Záhradka. Niektorí ste si ho už možno vypočuli na Spotify. Teraz je dostupný aj na našom youtube. A čo sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne