Tento pretek má veľký potenciál
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

24. augusta 2023

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa zaujala rovnako a preto sme veľmi uvítali, že sa niekto pustil do organizovania preteku týmto strmím výsekom.

turcianskazahradka-martinskeholevertical03

Vertikal Martinské hole

Ako som už písal. Vertikalom sme sa opäť všetci naučili chodiť. Keď sme tam boli s Nikou prvý krát, tak nás to hneď dostalo a preto sme sa rozhodli zorganizovať touto trasou aj ďalší spoločný výstup. Všetci boli nadšení. Pamätám si ako mi vtedy skvelý turčiansky fotograf Roman Adamjak povedal, že z tohto bude raz trhák. A čuduj sa svete vďaka partičke Fatra Outdoor Team sme tu mali 0. ročník takého ,,behu do vrchu.“ Tento pretek je jednoznačne odsúdený na úspech. A chalanom patrí veľké poďakovanie, že sa niečo podobné rozhodli zorganizovať.

 

turčianska záhradka - vertikal martinské hole

Samotný pretek

Ešte deň pred pretekom som sa rozhodoval, či vôbec ísť skúšať šťastie. Nie je natrénované a hlavne sme sa presne deň pred pretekom vrátili z dovolenky, kde som dva týždne len ležal na uteráku pri mori. Ideálna príprava na niečo takéto. Nakoniec mi večer zavolal kamarát Ľubo, že či do toho ideme a tak bolo rozhodnuté. Už na štarte bolo jasné, že tu prišli bežci z úplne inej kategórie, kde sa nachádzam teraz ja. Takže som sa zaradil pekne na koniec štartovej listiny a poctivo čakal na svoju šancu ísť vpred. Tá bohužiaľ neprišla. A tak som sa do cieľa dostal na konci štartovej listiny. O to, ale vôbec nešlo. Dôležité bolo podporiť túto akciu hneď pri jej prvej možnosti.

 

turčianska záhradka - vertikal martinské hole

Až do neba a ešte o kúsok ďalej

Už ráno bolo poriadne teplo. Celkom by som uvítal skorší štart. Nevadí. . Štartová čiara bola umiestnená pri konečne zástavke. Prvé metre super. Aj som dokonca pobehol. Takže celé parkovisko ušlo nejako rýchlo. Tu už sa rozdelila štartová listina na tých, čo idú na výsledok. Potom na tých, čo idú ešte na lepší výsledok a potom ja. Od starej lanovky som to už poznal. Nebude cesty späť a ideme stále dohora. Keďže sme nebežali, tak nám to šlo nejako pomaly. Nikto nás ani nepredbiehal a nikoho sme ani nepredbiehali my. Začarovaný kruh, ktorý začínal a končil vo vašej hlave a cieľom bolo nedemotivovať sa a stále napredovať do prudkého kopca. Ak chcete vedieť viac o celom kopci odporúčam tento náš článok. Nakoniec sme sa dostali až na Martinské hole. Cieľ však bol až na Rotunde. Ach a to som sa už tešil na koniec. A tak za neustále povzbudzovania ďalšími pretekármi, ktorí už zliezali dole na kofolu, pivko a guláš som sa dostal až do cieľa.

turčianska záhradka - vertikal martinské hole

Rýchlejšie ako autom

Poďme sa pozrieť najprv na môj čas. 1:28:02. Takže nič moc oproti ostatným, ale na nultý ročník som samozrejme nechcel dať latku príliš vysoko. A druhý bod je ten, že mám aspoň, čo zlepšovať do ďalších ročníkov. 😀 

A teraz sa poďme pozrieť na mimozemšťanov, ktorí takisto brázdia kopce popri nás smrteľníkoch.

Najlepším mužom v hlavnej kategórií bol Jozef Hlavčo, ktorí to zvládol za nepredstaviteľných 36:47. Keď som sa dopočul tento čas, tak mi vypadli oči z jamiek a spadla sánka. Druhé miesto Andrej Paulen 37:51 a a na treťom Jakub Šiarnik 39:23. Najlepšou ženou bola naša turčianska Nikola Maťková s časom 52:59. Druhá Martina Hrnčiarová 54:24 a na treťom Anna Knapová 01:01:09.

Najstarším účasníkom bol Štefan Farský a najmladším Ondro Kapusta.

turčianska záhradka - vertikal martinské hole

Má to veľkú budúcnosť

Vertikal na Martinské hole má obrovskú budúcnosť. Môže to byť jeden z najlepších behov do vrchu v celej republike. A to nepreháňam. Chce to len dať väčšiu podporu Fatra Outdoor teamu. Trošku je škoda, že sa k tomu nepostavili lepšie organizáciu, ktoré v Turci máme a hlavne mesto. Popri hlavnom behu sa konali aj detské preteky priamo na Martinských holiach. Tie treba za organizáciu tiež pochváliť.

Na záver poviem. Bola to krása a už sa teším na ďalší ročník. Verím, že sa uvidíme na touto úžasnou preteku so mnou.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne