Autor článku Brano Šimko
20. mája 2020
Sedíme doma na gauči a vravíme si, čo so začatým dňom. Malá spinkala a tak sme sa rozhodli zavolať rodičom, či nám ju na chvíľku nepostrážia. Sadli sme do auta a rozmýšľame, kam sa vyberieme, aby to netrvalo až tak dlho. Spomenul som si na jedno pekné miesto vo Valči, kde sme ešte neboli. Veronika zapína internet a googlime, že by to nemuselo trvať až tak dlho. Okruh približne 9 kilometrov a nie príliš veľké prevýšenie. Znie to dobre. Blížime sa ku Valči a zisťujeme, že ten kopček až taký malý nie je. Nevadí, keď tu už sme tak ideme do toho. Takto začala naša túra na Partizánske zemľanky alebo bunkre vo Valčianskej doline.
Pár informácií o Partizánskych zemľankách vo Valči
- Nadmorská výška Snowland: 506 mn.nm.
- Nadmorská výška bunkre: 800 m.n.m.
- Navyššia nadmorská výška: 901 m.n.m.
- Okruh má 9 kilometrov
- Náš čas: 1:15:00
- Čas podľa turistických smerovníkov: 3 hodiny
Začíname pri Snowlande vo Valči
Začiatok našej túry na Partizánske zemľanky vo Valči je pri Snowlande. Toto miesto hádam netreba nikomu predstavovať. Miesto známe predovšetkým vďaka lyžiarskemu stredisku, ale aj v iných ročných obdobiach ponúka mnohé možnosti. Jednou z nich je aj táto túra. Snowland ma vždy prekvapí tým, že sa to stále niečo deje, prerába a modernizuje. Asi jediné stredisko v Turci, ktoré nezaháľa a napreduje (môj skromný názor). Zo Snowlandu bežíme ďalej do Valčianskej doliny. Asi po dvoch kilometroch po asfaltovej ceste meníme smer našej trasy. Nejdeme ďalej po modrej (tá vedie do doliny), ale od turistického smerovníka pri Šindelnej doline sledujeme žltú značku na Partizánske bunkre.
Zaujímavosť pre vás
Písal sa marec 1944 a Viliam Žingor sformoval prvú partizánsku skupinu v Turci. Z Pod Strání sa dvanásť mužov premiestnilo do Prieslopskej doliny pri Bystričke, ale po prestrelke partizánov s gardistami odišli v tú istú noc do Valče. Aby sa mali kde ukrývať, Peter Filipovič Kolesnikov 5. apríla založil v Bazovej vo Valčianskej doline záchytný sústreďovací tábor.
Strmo hore až ku partizánskym bunkrom
Začiatok Šindelnej doliny je poriadne prudký. Hneď ako prechádzame závorou ideme do prudkého kopca. Náš beh sa mení na rýchlejšiu chôdzu. Trasa je pekne vyznačená. Žlté značky sú na stromoch a sem-tam sa tu nájde aj ceduľka, ktorým smerom máte ísť k bunkrom. Asi kilometer stúpame do prudkého kopca. Všade naokolo sa nachádza hustý les. Zrazu sa ocitáme na čistinke, kde sa pred nami objavia dva drevené bunkre. Naokolo ani živej duše a zrazu z jedného vykuknú 4 hlavy ďalších turistov. Robíme si pri bunkroch prestávku na občerstvenie a čítame si pár riadkov na umiestnenej tabuľke.
Od partizánskych bunkrov pokračujeme na hrebeň
Dlho sme sa nezdržali a smerujeme ďalej po žltej značke smerom na hrebeň. Stále ideme do prudkého kopca, ale po pár desiatkach metrov sa dostávame na zvážnicu a otvárajú sa nám krásne výhľady na Turiec. Odteraz už to bude len do mierneho kopčeka po zvážnici a na najvyššom bode na rázcestí Pod skalkou vo výške 901 m.n.m. pôjdeme dole kopčekom. Pokračovali sme ďalej, pred nami sa zjavila lúka a vrch zvaný Pivnica. Sem sa v zime dostanete aj sedačkovou lanovkou. Opäť sa naskytol krásny výhľad na Turčianske Teplice či vrch Tlstá vo Veľkej Fatre. Pokračovali sme ďalej po žltej značke a zrazu sme sa ocitli späť v Snowlande. Celkový čas bol približne 1:15:00, čo bol super kratší trailový beh. Celková trasa merala 9 kilometrov a zvládli sme prevýšenie 415 metrov.
Slovíčkom na záver o behu na Patrizánske bunkre vo Valči
Opäť raz sa potvrdilo, že neplánované akcie sú najlepšie. Slovensko je na jar krásne. Všade navôkol samá zelená farba a štebotanie vtákov. Túra to nebola náročná, kedže nie je príliš dlhá. Aj keď kopčeky nám dali zabrať. Krásne dva bunkre sú v dobrom stave a dokážte tu stráviť oveľa viac času ako my. Dá sa pri nich príjemne oddýchnúť. Keď som trošku bádal, tak som zistil, že tomu v akom sú stave vďačíme predovšetkým dobrovoľníkom z Valče. Takže veľká vďaka. Pri behu sme stretali hlavne staršie ročníky, ale aj rodiny s deťmi. Takže túra je vhodná pre všetkých a banovať určite nebudete. Z nášho snaženia sme natočili aj video a verím, že sa vám bude páčiť.
Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Naše posledné články
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose
Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...