Skryté Partizánske zemľanky nad Valčianskou dolinou

Autor článku Brano Šimko

20. mája 2020

Sedíme doma na gauči a vravíme si, čo so začatým dňom. Malá spinkala a tak sme sa rozhodli zavolať rodičom, či nám ju na chvíľku nepostrážia. Sadli sme do auta a rozmýšľame, kam sa vyberieme, aby to netrvalo až tak dlho. Spomenul som si na jedno pekné miesto vo Valči, kde sme ešte neboli. Veronika zapína internet a googlime, že by to nemuselo trvať až tak dlho. Okruh približne 9 kilometrov a nie príliš veľké prevýšenie. Znie to dobre. Blížime sa ku Valči a zisťujeme, že ten kopček až taký malý nie je. Nevadí, keď tu už sme tak ideme do toho. Takto začala naša túra na Partizánske zemľanky alebo bunkre vo Valčianskej doline.

Pár informácií o Partizánskych zemľankách vo Valči

  • Nadmorská výška Snowland: 506 mn.nm.
  • Nadmorská výška bunkre: 800 m.n.m.
  • Navyššia nadmorská výška: 901 m.n.m.
  • Okruh má 9 kilometrov
  • Náš čas: 1:15:00
  • Čas podľa turistických smerovníkov: 3 hodiny
Turiec - Partizánske bunkre vo Valči

Začíname pri Snowlande vo Valči

Začiatok našej túry na Partizánske zemľanky vo Valči je pri Snowlande. Toto miesto hádam netreba nikomu predstavovať. Miesto známe predovšetkým vďaka lyžiarskemu stredisku, ale aj v iných ročných obdobiach ponúka mnohé možnosti. Jednou z nich je aj táto túra. Snowland ma vždy prekvapí tým, že sa to stále niečo deje, prerába a modernizuje. Asi jediné stredisko v Turci, ktoré nezaháľa a napreduje (môj skromný názor). Zo Snowlandu bežíme ďalej do Valčianskej doliny. Asi po dvoch kilometroch po asfaltovej ceste meníme smer našej trasy. Nejdeme ďalej po modrej (tá vedie do doliny), ale od turistického smerovníka pri Šindelnej doline sledujeme žltú značku na Partizánske bunkre.

Turiec - Partizánske bunkre vo Valči

Zaujímavosť pre vás

Písal sa marec 1944 a Viliam Žingor sformoval prvú partizánsku skupinu v Turci. Z Pod Strání sa dvanásť mužov premiestnilo do Prieslopskej doliny pri Bystričke, ale po prestrelke partizánov s gardistami odišli v tú istú noc do Valče. Aby sa mali kde ukrývať, Peter Filipovič Kolesnikov 5. apríla založil v Bazovej vo Valčianskej doline záchytný sústreďovací tábor.

Strmo hore až ku partizánskym bunkrom

Začiatok Šindelnej doliny je poriadne prudký. Hneď ako prechádzame závorou ideme do prudkého kopca. Náš beh sa mení na rýchlejšiu chôdzu. Trasa je pekne vyznačená. Žlté značky sú na stromoch a sem-tam sa tu nájde aj ceduľka, ktorým smerom máte ísť k bunkrom. Asi kilometer stúpame do prudkého kopca. Všade naokolo sa nachádza hustý les. Zrazu sa ocitáme na čistinke, kde sa pred nami objavia dva drevené bunkre. Naokolo ani živej duše a zrazu z jedného vykuknú 4 hlavy ďalších turistov. Robíme si pri bunkroch prestávku na občerstvenie a čítame si pár riadkov na umiestnenej tabuľke.

Turiec - Partizánske bunkre vo Valči

Od partizánskych bunkrov pokračujeme na hrebeň

Dlho sme sa nezdržali a smerujeme ďalej po žltej značke smerom na hrebeň. Stále ideme do prudkého kopca, ale po pár desiatkach metrov sa dostávame na zvážnicu a otvárajú sa nám krásne výhľady na Turiec. Odteraz už to bude len do mierneho kopčeka po zvážnici a na najvyššom bode na rázcestí Pod skalkou vo výške 901 m.n.m. pôjdeme dole kopčekom. Pokračovali sme ďalej, pred nami sa zjavila lúka a vrch zvaný Pivnica. Sem sa v zime dostanete aj sedačkovou lanovkou. Opäť sa naskytol krásny výhľad na Turčianske Teplice či vrch Tlstá vo Veľkej Fatre. Pokračovali sme ďalej po žltej značke a zrazu sme sa ocitli späť v Snowlande. Celkový čas bol približne 1:15:00, čo bol super kratší trailový beh. Celková trasa merala 9 kilometrov a zvládli sme prevýšenie 415 metrov.

Turiec - Partizánske bunkre vo Valči

Slovíčkom na záver o behu na Patrizánske bunkre vo Valči

Opäť raz sa potvrdilo, že neplánované akcie sú najlepšie. Slovensko je na jar krásne. Všade navôkol samá zelená farba a štebotanie vtákov. Túra to nebola náročná, kedže nie je príliš dlhá. Aj keď kopčeky nám dali zabrať. Krásne dva bunkre sú v dobrom stave a dokážte tu stráviť oveľa viac času ako my. Dá sa pri nich príjemne oddýchnúť. Keď som trošku bádal, tak som zistil, že tomu v akom sú stave vďačíme predovšetkým dobrovoľníkom z Valče. Takže veľká vďaka. Pri behu sme stretali hlavne staršie ročníky, ale aj rodiny s deťmi. Takže túra je vhodná pre všetkých a banovať určite nebudete. Z nášho snaženia sme natočili aj video a verím, že sa vám bude páčiť.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne