Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. mája 2023

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých zaujímavostí, ktoré sa oplatí pozrieť. O obľúbenosti hovorí aj to, že mnoho turistov sa v Kláštore pod Znievom zastaví a oddýchne. Nie je to len o Kalvárií alebo o Znievom. Poďme sa pozrieť, čo tu ešte môžete vidieť.
turcianska zahradka - klastor pod znievom hôrdačka

Kde začať?

Autom prichádzame do Kláštora pod Znievom a z hlavnej cesty schádzame až na značke, ktorá vedie ku známemu gymnáziu. Po ceste sa dostávame až ku futbalovému ihrisku. Za ním však menšie prekvapenie. Pribudla tu značka zákaz vjazdu pre autá a motorky. Popravde sa ani nečudujem, lebo množstvo turistov si naše krásne turčianske lúky pomýlilo s pretekárskymi dráhami a brázdili si krížom krážom, lebo boli lenivý prejsť pár metrov k pekným výhľadom. Takže auto nechávame pri futbalovom ihrisku. Verím, že nám to dnes futbalisti odpustia. Odtiaľ pokračujeme ku lúke, ale už z dialky vidíme náš prvý cieľ. MEGA veľkú lavičku na vŕšku. Prechádzka k nej nám trvá len pár minút. Máme z nej krásny výhľad na Kláštor pod Znievom, samotný Zniev, či vežičku kalvárie, ktorá sa nachádza presne pred nami. Okrem toho sa na ihrisku objavili zavlažovanie, takže výborné podmienky na malú futbalovú dedinku.

turcianska zahradka - klastor pod znievom lavička

Kade pokračovať? Hôrdačka.

Naša prechádza teraz pokračuje smerom na známu hojdačku, ktorá dostala meno Hôrdačka. Tá sa nachádza na pravej strane lesíka, keď sa otočíte smerom na Valču. Tým smerom si môžete všimnúť aj ďalšiu atrakciu, ktorou je drevené okno. Z neho máte krásny výhľad na Zniev a môžete si tu spraviť fotečku. Ku hôrdačke prídete do 10 minút a je to do mierneho kopčeka.  Pri nej takmer vždy niekoho stretnete, lebo je to obľúbené miesto pre naše Instagramové účty. Fotky z nej skutočne stoja za to.

turcianska zahradka - klastor pod znievom hôrdačka

A teraz sa presunieme na novú cyklotrasu

Od hôrdačky máte 2 možnosti. Ísť dole na lesnú cestu, ktorá vás k nej privedie. Ja odporúčam ísť popri lesíku. Ste vyššie a nemuste klesať dole a do cieľa vás to tiež privedie. Na cyklotrasu vám to bude trvať tak 20 – 30 minút. Podľa toho aké tempo si zvolíte. Keďže ideme s deťmi, tak ideme skutočne zľahka. Po ceste je krásny les a výhľady dookola. Pre vami sa na ľavej strane vynára aj Valčianska Javorina. Poznáte to podľa lúky na jej vrchole, ale tento vrchol je skôr známy ako koniec lanovky Snowlandu. Po pol hodinke prichádzame na cyklotrasu, kde sa nachádza veľký bicykel. Ďalšie lákadlo pre pekné fotečky.

turcianska zahradka - klastor pod znievom mega bicykel

Poďme naspäť

Opäť máte dve možnosti. Prejsť naspäť po cyklotrase alebo po lúke, po ktorej ste prišli. Obe vás privedú do cieľa. Pre nás je vždy zaujímavejšia tá cez lúky, lebo máte krajšie výhľady. Ak je však teplé počasie a chcete sa skryť v tieni lesa, tak zvoľte cyklotrasu. Len si dajte pozor a buďte ohľaduplní ku cyklistom, keďže táto trasa je predovšetkým pre nich. 

turcianska zahradka - klastor pod znievom mega bicykel

Slovkom na záver o tejto prechádzke

Veríme, že sa vám tento tip páčil a dajte nám v komentári vedieť, či ste šli. Alebo nás nezabudnite označiť na sociálnych sieťach a radi vašu fotku prezdieľame.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne