Prečo blogovať o Turčianskej záhradke?

Autor článku Brano Šimko

30. novembra 2019

Turčianska záhradka - Martinské hole

Mám “tajnú” záľubu v písaní. Už od malička ma písanie napĺňalo (škoda, že sa to neodzrkadlilo aj na mojej gramatike). Ako roky plynuli, tak som dospel a povedal si, že potrebujem “normálnu” prácu. Niečo, čím sa dá uživiť. Vtedy ešte neexistoval pojem bloger, youtuber, copywriter a podobné. A možno som to len tak nevnímal. Na dráhu spisovateľa som veru nemal. Vďaka dnešnej dobe (blogov) sa na spisovateľa môžeme hrať všetci. Šiel som teda na vysokú školu,doštudoval a skutočne našiel prácu, ktorá ma uživí. Časom som zistil, že ma písanie neprestalo baviť a skúšal som písať o rôznych témach, ktoré neboli môjmu srdcu blízke. Chvíľku som hľadať výzvu a hlavne tému, ktorá by ma oslovila. Rozsvietila sa žiarovka a rozhodol som sa, že si založím vlastný blog o tom, čo ma skutočne baví.

Vznikol tento zvláštny nápad. Nenechávať si svoje zážitky a myšlienky len pre seba, ale ponúknuť ich aj iným.  Rozhodol som sa detailne spoznať región, ktorý je môjmu srdcu najbližší – Turčiansku záhradku. V Turci som sa narodil, vyrastal, spoznal prvých kamarátov, prvé lásky a neskôr si založil rodinu. V minulosti som navštívil množstvo krajín, ale vždy ma fascinovalo Slovensko s jeho históriou, tradíciami a skrytými zákutiami. Verím, že mi v tomto mojom putovaním pomôžete mnohými typmi a radami.

Milujem náš región, jednu z najkrajších častí Slovenska (a to som ich navštívil veľa). Milujem prechádzky po našich poliach,  našich majestátnych horách, prechádzky popri riekach a jazierkach v mojej krásnej turčianskej záhradke. Miesto, v ktorom som sa narodil a kde žijem celý svoj život. Milujem našu históriu, kultúru a tradície vrátane našej huby, jedla a krásnych ľudových príbehov.

# Láska k horám

Ja ako Turčan si uvedomujem, aké veľké mám šťastie, že som sa narodil práve v tomto kúte sveta, resp. Slovenska. Turiec je obklopený z každej strany krásnymi horami. Turizmus v tejto lokalite je úplne prirodzený. Moji rodičia ma už od malička viedli k tomu, aby som si vážil, čo vo svojom okolí máme. Ako dieťa som absolvoval moje prvé túry na Martinské hole, Chleb, Kľačiansku Maguru. To bol taký náš základný trojlístok, kde sa stále radi chodíme prejsť. Následne som pridával do mojej zbierky aj ďalšie známejšie kopce, akými sú napríklad Tlstá, Ostrá, Zniev, Fatranské Kriváne alebo Kľak.

Ako som už spomínal Turčianska záhradka je plná krásnych kopcov, na ktoré si môžete vybehnúť. Bohužiaľ ani ja ako Turčan som všetky nenavštívil. V mojej mape prejdených kopcov Turčianskej kotliny je ešte veľa prázdnych miest. To je aj jeden z dôvodov, prečo písať o Turci. Priniesť zážitky z iných, možno menej známych lokalít a zákutí Malej a Veľkej Fatry.

# História

História? Pre mnohých veľmi záhadné slovo a naopak pre iných to najjednoduchšie, čo môže byť. Aká je pravda? Ktoré veci sú skutočné a ktoré si len domýšľame? História Turca, ako takého sa začala písať už dávno predtým, ako sme prišli na tento svet. Nikto z nás si na jej začiatky už pamätať nemôže. Pravdou ostáva, že nám naši predkovia zanechali veľký odkaz. Turiec je plný tradícií, dobrodružných príbehov, poviedok a porekadiel. Mnohí naši predkovia sa dopustili veľkých chýb, z ktorých by sme sa mali poučiť. A mnohí z nich sa naopak neodmysliteľne zapísali do dejín slovenského národa. Práve Turiec je akousi kolískou slovenskej štátnosti, vďaka mnohým významným dejateľom, ktorí v ňom žili a tvorili.

Ja by som sa chcel v niektorých mojich článkoch vrátiť dávno do histórie. Priblížiť príbehy našich starých mám, ktoré im rozprávali ich mamy a tie zase mamy pred nimi. Príbehy o Blatnickom alebo Sklabinskom hrade. Časy, kedy sa stal Turiec Slovenskou kolískou kultúry. Čo sa stalo s ľuďmi, ktorí tu žili pred nami. Dedičstvo času a odkaz našich predkov, ktorý nám zanechali. História ma vždy fascinovala a tak vám prinesiem pár príbehov z nášho krásneho Turca.

# Ľudia

Kam sme sa za ten čas posunuli? Ako vyzerá Turiec dnes? Pravdou ostáva, že najväčší potenciál Turca pozostáva v ľuďoch, ktorí v ňom žijú. Budem sa snažiť priniesť rozhovory s ľuďmi, ktorí neodmysliteľne patria medzi významné osobnosti Turca. Herci, doktori, športovci, politici, ale aj obyčajní ľudia, ktorí v Turci žijú, tvoria a podieľajú sa na našej spoločnej budúcnosti. Verím, že takéto rozhovory budú oživením celého blogu a prinesú do neho nový rozmer. V Turci sa narodilo veľké množstvo významných Slovákov a Sloveniek. Rád by som priniesol aspoň pár ich príbehov pre vás všetkých. V súčasnosti žije priamo v Turci veľa šikovných ľudí, ktorí sa chcú angažovať v mnohých oblastiach sociálneho života – turizmus, šport, kultúra, či politika. Ak máte typ na rozhovor, tak ma kontaktujte na cez email: zahradka.turcianska@gmail.comUž teraz vám ďakujem pekne.

# Tajomstvá a skryté miesta

Úprimne Vám poviem, toto bol asi hlavný dôvod, prečo som chcel s týmto blogom začať. V poslednej dobe som sa stretával s mnohými príbehmi, miestami, osobami, o ktorých som predtým vôbec nepočul. A začal som hľadať a zisťovať si informácie. Veľmi ma prekvapilo, ako málo toho o Turci viem. Trošku som sa za to hanbil. Je to môj rodný kraj už dlhých 30 rokov a ja mám takéto veľké nedostatky, nevedomosti a hlavne som mnoho vecí vôbec netušil. Predpokladám, že moja generácia na tom nie je o nič lepšie. Preto chcem priniesť mnohé zaujímavosti, ktoré sa mi o Turci podarilo zistiť a takouto formou ich prezentovať.

Slovkom na záver

A sme na konci môjho prvého (uvítacieho) článku. Verím, že vám v budúcnosti prinesiem veľa zaujímavých poznatkov a článkov. Tento blog nebude slúžiť na to, aby informoval o aktuálnom dianí. Na to už v Turci slúžia mnohé internetové stránky, televízia TVT a rôzne noviny. Skôr sa bude jednať a akési moje súkromné zápisky zo života v Turci. Viem, že mnohí môžu mať výhrady (predsa len sa jedná o myšlienky jedného človeka, ktoré môžu byť často-krát skreslené), ale budem sa snažiť pracovať s informáciami, čo najobjektívnejšie a možno sa práve aj Vy niečo nové naučíte alebo zistíte.

Želám pekné čítanie a teším sa na akúkoľvek spätnú väzbu.

Sleduj turčianskazahradka.sk na sociálnych sieťach

Sledovať tento projekt môže aj na Facebooku Turčianska Záhradka a na Intagrame @turčianskazáhradka. Momentálne mám stále full-time pracovný pomer a tento projekt beriem, ako také malé odreagovanie od každodennej pracovnej reality.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne