Autor článku Brano Šimko
28. februára 2025

Turčiansky svätý Martin
Prechádzka nám predstaví pamätihodnosti, pre ktoré sa Martin považuje za najslovenskejšie mesto a za kultúrnu metropolu Slovenska. Zahŕňa miesta, kde sa písali novodobé dejiny Slovákov, ako aj miesta späté s činnosťou viacerých národných inštitúcií, na ktorých stoja základy kultúry dnešného Slovenska.
Prechádza začína pri železničnej stanici v Martine
Železničná stanica leží asi pol kilometra západne od centra Martina a vedie k nemu Ulica A. Kmeťa. Centrum nebude prvým cieľom našej prechádzky, a preto odbočíme na Kuzmányho ulici doľava, aby sme navštívili Múzeum Martina Benku. V dome popredného maliara dnes vystavujú jeho tvorbu a nedávno prešlo úplnou rekonštrukciou. V Martine pôsobilo mnoho osobností slovenskej kultúry a z tohto dôvodu stojí v meste viacero pamätných domov. Na najbližšej križovatke nájdete napr. Pamätný dom Jozefa Škultétyho či o dve ulice ďalej na Thurzovej ulici sa nachádza pamätná vila Eleny Maróthy – Šoltésovej.
Pokračujeme na memorandové námestie
Po Kuzmányho ulici prídeme k súčasnému sídlu Matice Slovenskej. Vchod do budovy je z Memorandového námestia. V peknom parkovom prostredí nachádzame niekoľko objektov martinských evanjelikov, ktoré sú zároveň pripomienkou slovenských národných dejín. Centrálnou stavbou námestia je evanjelický kostol. Vo východnej časti sa nachádza historická budova jedného z prvých troch slovenských gymnázií a oproti nej stojí evanjelická fara. Na jej fasádu umiestnili pamätnú tabuľu s bronzovým reliéfom a nápisom pripomínajúcim, že na tomto mieste sa 6. a 7. júna 1861 zišli slovenskí vlastneci, ktorí v memorande žiadali pre slovenský národ jazykovú, kultúrnu a národnú rovnoprávnosť.
Pokračujeme smerom na námestie v Martine
Na Ulici M. R. Štefánika, upravenej na pešiu zónu, minieme dve historické budovy z 19. storočia. Naľavo stojí dom rodiny Mudroňovcov, ktorá často hostila mnohých slovenských národovcov a do roku 1906 v nej sídlila redakcia Národných novín. Oproti stojí prvá historická budova Matice slovenskej, v ktorej je dnes sídlo Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice. V areáli budovy sa nachádza malý park s Pamätníkom Svetozára Hurbana Vajanského. Kým postavili túto budovu, Matica slovenská provizórne sídlila v neďalekom Beňuškovom dome na Divadelnej ulici. Táto ulica je západnou stranou centrálneho námestia v Martine. Východnú stranu priestranstva v tvare pretiahnutého obdĺžnika tvorí ulica M. R. Štefánika.
Prechádzame námestím
Názov Divadelnej ulice súvisí s tým, že sa na nej nachádza Slovenské komorné divadlo. Založili ho v Martine v roku 1944 ako druhé profesionálne divadlo na Slovensku. Dnes divadelníci využívajú priestory Národného domu z roku 1890 a susednú modernú budovu. Medzi divadlom a Beňuškovým domom sa nachádzajú pamätné domy Štefana Krčméryho a Andreja Kmeťa. Pamätný dom Svetozára Hurbana Vajanského nájdeme na južnom konci Ulice M. R. Štefánika a na Hviedzoslavovej ulici zase stojí pamätná vila Jozefa Cígera Hronského.

Nachvíľu preč z centrálneho námestia v Martine
Centrálne námestie nakrátko opustíme a odbočíme na Ulicu A. Kmeťa. V línii ulice sa nachádza schodisko pred vstupom do budovy Slovenského národného múzea, kde sa nachádza jeho etnografická expozícia. V parku pred múzeom stojí socha Andreja Kmeťa, všestranného vedca a nestora slovenského múzejníctva. Južne od múzea sa rozprestiera Národný cintorín so skutočnými aj symbolickými hrobmi mnohých významných slovenských osobností. Vchod do areálu nájdeme na rohu Šoltésovej a Sklabinskej ulice. Hľadanie hrobov uľahčuje orientačný plán. Po prehliadke cintorína sa po Kohútovej ulici vrátime do centra mesta a pokračujeme ďalej v prechádzke.
Centrum Martina z opačnej strany
Martin je mesto s pravidelným, pravouhlým pôdorysom ulíc a námestí. Jeho urbanistický ráz určili rovinatý terén a veľký požiar, ktorý v roku 1881 zničil značnú časť historickej zástavby a pripravil pôdu pre nové, modernejšie budovy. V južnej časti moderného mestského centra nachádzame dve historické pamiatky spred požiaru. Župný dom z roku 1740 spomínaný živel síce poškodil, ale podarilo sa ho obnoviť. Dnes je sídlom Turčianskej galérie. Na neďalekom Námestí SNP stojí farský Kostol sv. Martina z 13. storočia so zachovalými stredovekými nástennými maľbami v interiéri.

Urobíme pekný okruh
V strede živého centrálneho námestia je okrem parku a modernej budovy Millénium so sklenenými fasádami aj blok domov, ktorý tvoria najmä dve pamiatkovo chránené domy. Vo veľkej dvorane severného domu sa 30. októbra 1918 odohrala martinská deklarácia vyjadrujúca súhlas Slovenskej národnej rady s vytvorením spoločného štátu Slovákov a Čechov. Modernejšiu južnú budovu postavili v roku 1940 pre Roľnícku vzájomnú pokladnicu. Autorom sgrafita na fasáde je Martin Benka. Dynamické súsošie pred budovou od martinského sochára Fraňa Štefunka je pravdepodobne najstarším externým vyobrazením zbojníka Juraja Jánošíka a jeho družiny. Pri Národnom dome odbočíme do západnej časti Ulice A. Kmeťa, na ktorej stojí budova Múzea Andreja Kmeťa z roku 1907. Je najstaršou budovou Slovenského národného múzea a postavili ju na uloženie zbierok Slovenskej muzeálnej spoločnosti, ktorá tvorila základ zbierkového fondu Slovenského národného múzea. Prechádzku môžeme ukončiť návratom na námestie. Železničná stanica je od múzea vzdialená menej ako 500 metrov.
Zaujímavé miesta mimo tejto trasy Martinom
V Jahodníckych hájoch južne od mesta sa nachádza Múzeum slovenskej dediny – najväčší skanzen na Slovensku, prezentujúci ľudovú architektúru Turca, Oravy, Liptova a Kysúc. Na ploche takmer 28 ha je sústredených takmer 100 objektov. Pod Martinskými hoľami západne od mesta máme zase príležitosť vyskúšať si prvú slovenskú ferratu, čomu určite neodolajú najmä roduverní turisti.


Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok

Záhady Turca – Cunami, mimozemšťania, či tajná chodba medzi hradmi?
Turiec ukrýva množstvo tajomných miest z dávnych čias, medzi ktoré patria aj staré hrady a hradiská. No jedno miesto pri Martine vyniká nad všetkými ostatnými. Nenápadný pahorok pri sídlisku kedysi lákal hľadačov strateného Attilovho hrobu. Podľa legiend tu mohol...
Naše posledné články
Fatranské dvojčatá – Gaderská a Blatnická dolina
Ostrým bralám masívov Tlstej a Ostrej dávajú naplno vyniknúť dve očarujúce hlboké doliny, ktoré ich obtekajú. Väčšia a navštevovanejšia je Gaderská dolina, podmanivou prírodnou krásou však vyniká aj kratšia Blatnická dolina. Do oboch dolín sa pomerne vysoko dá dostať...
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať