Poďme si zalyžovať do Jasenskej doliny

Autor článku Brano Šimko

20. januára 2020

V Turčianskej záhradke sme na tom s možnosťami lyžovania vskutku dobre. Či už sa jedná o lyžovanie v lyžiarskych strediskách alebo na skialpoch. V súčasnosti fungujú v Turci 3 väčšie strediská. Jedno je na Martinských holiach, druhé vo Valčianskej doline a tretie sa nachádza v Jasenskej doline. Túto zimu som navštívil všetky tri a prinesiem vám môj osobný pohľad na tieto strediská. Nechcem nikoho ukrivdiť ani ho nejako vyzdvihnúť. Verím, že si z tohto článku odnesiete len to pozitívne.

Zima nám v roku 2020 veľmi nepraje a tak je väčšina stredísk odsúdená na pomoc zasnežovania. Vďaka  aspoň za to, lebo by sme si v strediskách nezalyžovali vôbec. Jasenskú dolinu som navštívil v polovici januára, keď už mala byť zima v plnom prúde. Bohužiaľ tomu tak nie je. Skôr sa nám január podobá na krásnu jar.

Pár informácií o lyžiarskom stredisku J. Dolina

  • Nadmorská výška – vrchol: 770 m.n.m
  • Nadmorská výška – Jasenská dolina: 540 m.n.m
  • Dĺžka zjazdovky: 647 m
  • V prevádzke sú 3 vleky do 200 m, 3 vleky nad 200 a 1 lanovka 600 m
  • Otvárania doba: 9:00 – 16:00
  • Večerné lyžovanie: Streda až Sobota od 16:30 – 20:00
  • Vhodné pre všetkých lyžiarov od začiatočníkov až po pokročilých
  • Školy lyžovania: áno / YetiLand a Fatraski
Lyžiarske stredisko Jasenská dolina

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina

Nachádza sa na turčianskej strane Veľkej Fatry, pod severnými svahmi Lysca (1381m). O túre na Lysec som už písal v tomto článku.  Je to celoročné rekreačné centrum. Nadmorská výška 540 m n. m. Stredisko má dva svahy. Jeden sa nazýva Kašová, ktorý som navštívil aj ja a druhý svah sa volá Lehota a nachádza sa hlbšie v doline (východzí bod pre túru na Lysec). Na Lehote už je to niekoľko rokov, čo svah nie je upravovaný a vlek je vypnutý. Takže na tomto druhom svahu si môžete zalyžovať akurát tak na skialpových lyžiach alebo si musíte lyže vyniesť na pleci.

Stredisko KAŠOVÁ sa nachádza v dolnej časti Jasenskej doliny (2,5 km od obce Belá – Dulice). Je dobre prístupné asfaltovou cestou z obce Belá – Dulice. Prístup z obce Turčianske Jaseno je náročnejší. V bezprostrednej blízkosti vlekov je veľkokapacitné parkovisko pre osobné autá a autobusy.

Zaujímavosť o lyžiarskom stredisku

Stredisko LEHOTA sa nachádza v strednej časti Jasenskej doliny (1 km východne od strediska KAŠOVÁ). Lyžiarske terény sú vhodné pre všetkých lyžiarov – deti, amatérov, priemerných, ale aj profesionálnych lyžiarov. Svah je dlhý 700 m s prevýšením 170 m. Celková dĺžka zjazdoviek je približne 5 kilometrov. V závislosti od snehových podmienok.

A čo nám ponúkne stredisko v Jasenskej doline?

Ako som už spomínal zima v roku 2020 nám nepraje a tak sme radi za každý kúsok snehu. Celý svah je zasnežený vďaka systému snežných diel. Tento umelý sneh nemusí každému vyhovovať, pretože je rýchlejší ako prírodný. Mi sme prišli do strediska hneď na otvorenie o 9-tej hodine. Na svahu sme boli takmer prví a tak sme si užili krásny „manchester“. Prvá jazda viedla na vlek, keďže lanovka ešte nebola spustená. Rýchla, svižná jazda a sme dole. Už od prvej jazdy bolo jasné, že dnes si to krásne užijeme. Keďže bol stred týždňa tak som neočakával príliš veľa ľudí. Trošku sa zjazdovka zaplnila až okolo desiatej, keď prišli na svah žiaci s inštruktormi lyžovania.

Ďalšie jazdy sme striedali vlek a lanovku. Výborné bolo, že sme na lanovke nikdy nestáli a tak sme mohli točiť jazdu za jazdou. Podmienky na lyžovanie boli výborné a to aj napriek tomu, že toho snehu ozaj nie je bohviekoľko. Na niektorých miestach už bolo vidieť aj fliačiky blata a na iných sa svah mierne vyjazdil až na ľad. Teplota tesne okolo 0 udržala svah pevný až do obedných hodín. Keďže sme mali celodenný lístok, tak sme si dali okolo dvanástej polhodinovú pauzu a šli si dať niečo malé pod zub do miestnej reštaurácie.

Reštaurácia

Ako by som len zhodnotil reštauráciu. Skôr sa jedná o akýsi bufet. Na tácku si vyberiete jedlo, zaplatíte, nahádžete do seba a idete znova lyžovať. Ceny nie sú prehnané a tak tu nenecháte majland za jedlo, no nečakajte 5* reštauráciu. Čo môžem pochváliť, to je  veľmi milý personál a ani tie halušky a vyprážaný syr neboli zlé, takže určite treba hodnotiť kladne. Vrchol gastronómie tu, ale nečakajte. Okrem tejto reštaurácie sa môžete ísť občerstviť aj do 3 bufetov, ktoré sú taktiež blízko svahu. V ponuke sú také tradičné rýchlovky, ako hot-dog, párky, placky alebo langoš. Každý si môže čosi vybrať. Bufety fungujú iba kým sa lyžuje (do 16:30) a tak si dajte pozor, aby ste po lyžovačke neostali hladný.

Pre začínajúcich lyžiarov

Ja som síce túto služby nevyužil, ale v stredisku nájdete dve školy lyžovania. Či už ste začínajúci lyžiar alebo chcete nechať naučiť svoje dieťa lyžovať, tak je Jasenská dolina ideálnym miestom. Svah nie je prudký a má aj kratšie vleky, ktoré sú ako stvorené pre začiatočníkov a deti. Myslím, že po minulé roky tu fungovala školy lyžovania FatraSki. Od tohto roku pribudla taktiež Yetiland. Takže konkurencia sa zvýšila a učiteľov lyžovania je tu požehnane. Po väčšinou sa jedná a mladých ľudí, ktorí sú ochotní a hlavne schopní vás niečo naučiť.

Také malé zhodnotenie na záver

Čo sa mi v Jasenskej doline páči a čo naopak nie? Svahy sú vždy upravené a vhodné pre všetkých lyžiarov. Tí náročnejší sa môžu po pár hodinách nudiť, ale určite si tu dobre zalyžujú. Svahy sú lepšie pre priemerných a slabších lyžiarov. To je asi najväčšia výhoda Jasenskej doliny. Aj amatér si tu vie zalyžovať (napríklad taký ako som ja). Pre tých lepších je to trošku horšie, lebo musia dávať dobrý pozor, kto sa na svahu s nimi nachádza. V týždni sa tu nachádza veľmi málo lyžiarov, takže sme mali takmer prázdny svah. To znamenalo aj to, že sme takmer vôbec nečakali na vlek ani lanovku. A tak sme si za tých pár hodín ozaj poriadne zalyžovali. Za to veľký palec nahor.

Páni vlekári a personál v reštaurácii bol veľmi ochotní. Trošku mínusom je vybavenie tohto strediska. Či už sa jedná o možnosť stravovania alebo sociálne zariadenia. Nejdem to nejak viac rozoberať, ale tu vidím veľké mínus. Jasenská dolina, akoby zaspala dobu. Vôbec v tejto oblasti nenapreduje a z toho dôvodu veľa lyžiarov chodí inam. Neviem, ale keď to tak sledujem tak rok čo rok je Jasenská dolina rovnaká a vôbec sa tu nič nemodernizuje. To je aspoň môj pohľad.

Ešte posledná veta na záver. V stredisku je možnosť večerného lyžovania (17:00 – 20:00). To je takisto veľká výhoda a hlavne pre niektorých môže byť takéto lyžovanie veľmi atraktívne. Na večernom lyžovaní taktiež funguje aj lanovka, takže máte svah pre seba, keďže na večerné nechodí veľký počet ľudí. Dúfam sa vám článok páči a užijete si lyžovačku v Jasenskej doline. Prečítajte si aj naše zhodnotenie lyžiarskeho strediska na Martinských holiach a vo Valčianskej doline.

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne