Nepreži Vianoce na gauči s telefónom ruke, buď aktívny
Turčianska záhradka - Nikola Javorská

Autor článku Nikola Javorská

22. decembra 2020

„Na Facebooku sú Vianoce každý deň.“ I tak by sa dala zhrnúť dnešná moderná doba telefónov, tabletov, počítačov a internetu. Množstvo fotiek, článkov, videí, linkov, ktoré každý deň na nás volajú s jemným nádychom: „klikni na mňa, daj lajk, pridaj srdiečko.“ A človek len listuje, lustruje, rozbaľuje a rozbaľuje. Preto tá veta o každodenných Vianociach na sieťach. Ako aj dvojica na lavičke, spoločné rande. Ona na tablete, on hľadí do telefónu a popri tom pije dúškom kávu z take away pohárika.

Turčianska záhradka - nika vianočný článok

Možno povedať, že každému z nás sa už takýto pohľad naskytol alebo sme sa sami stali účastníkmi, ktorí nevenovali svoj čas drahocennému človeku i keď sedel rovno oproti nám. Uprednostnili sme radšej žiarivú malú plochú vecičku vo svojej dlani. Fuuuu, ale kam sa to hrnieme? A dokedy bude trvať táto v skutku divná „chvíľa“? Zamyslime sa, čo vlastne nechceme neustálym skrolovaním zmeškať?!

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

„Príčina sociálnych sietí by bola podstatne menšia, kedy sa nad nimi nevznášala hrozba nenaplnených očakávaní.“  Zastavme sa. Aspoň na malý okamih zmeňme svoje správanie. Možno že kvôli tomu neuvidíme všetky príbehy so stromčekmi svojich priateľov, ale i tých, ktorých ani len nepoznáme. Ale prežijeme tie svoje skutočné – naplnené chvíle. Sú tu snáď najkrajšie sviatky v roku, ktoré o pár hodín odštartujú skvelou večerou a zostanú tu s nami pár dní, ktoré môžeme venovať práve svojim milovaným. Je jasné, že to bude tento rok o čosi ťažšie, nakoľko si máme vytvoriť bubliny a mimo nich nevychádzať. No, vždy je priestor využiť spoločný čas, ktorý sa nám predkladá na odloženie telefónu či tabletu a byť offline – vypnutí. Niektorí by dokonca mohli na pár dní odložiť i prácu s počítačom a spoločne tak prežiť pekný čas. Zastaviť sa, nebyť nervózny. Presne na niečo takéto máme opäť tento rok ideálny priestor. Venovať spoločné úsmevy a lásku svojim milovaným.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Keď sa už rozhodneme pre takýto krok, je isté, že budeme mať neustále nutkanie na odpísanie smsky alebo rýchle preskrolovanie feedu. Avšak, pokúsme sa vytvoriť si program, ktorý by nám opäť zabraňoval brať pod chvíľou do ruky telefóny. Nemusíme predsa len sedieť doma a jesť koláče. Môžeme pozerať filmy, čítať knižky, hrať spoločenské hry, piecť koláčiky alebo sa ísť spoločne prejsť a obdivovať krásy našej turčianskej prírody. Na nasledujúcich riadkoch vám ponúkame i my pár tipov na takéto plnohodnotné využitie času s najbližšími.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Martinské hole či Kľačiansku Maguru už poznáme. Pokladáme ich totiž za akýsi „to do list“ každého Turčana. My odporúčame napríklad Lysec. Tiež takmer nenáročnú turistiku s peknými výhľadmi. Pre tých, ktorí by sa chceli len prejsť a vychodiť koláče ponúkame príjemnú prechádzku Teplickými serpentínami, kedysi veľmi vyhľadávanými, no dnes sem zavíta už omnoho menej ľudí ako na spomínané Martinské hole. Aj preto tu nájdete ticho, kľud, no najmä peknú prírodu. Podobnou prechádzkou serpentínam sú i lesy za Sklabinským hradom. Naposledy, keď sme sa nimi pustili smerom dole, zistili sme až po trištvrte hodine, že sme už dosť ďaleko. O tomto temnejšom mieste môžeme povedať, že je ozaj pokojné, nerušené, no i menej upravené.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Ak sa pohybujete niekde v blízkosti Vrútok a Priekopy, odporúčame vám vydať sa trasou z Kolónie Hviezda smerom na Stráne. Prechádzka lesnou cestičkou, ktorá začína nad parkoviskom pri rampe smerom na Martinské hole, je to asi približne na hodinu a pol jednosmernej cesty. Pomedzi stromy nájdete i kŕmitká pre lesnú zver, kde im môžete zanechať gaštany, ktoré vám zostali z jesene. Prikladáme i fotky krátkej prechádzky po lúkach v Turčianskych Kľačanoch. Odparkujete pri salaši a smerom na Lipovec sa dostanete aj k stromu, kde je malá búdka, na ktorú sa dá vyliezť po rebríku a obdivovať okolitú prírodu. Avšak musíte byť obozretní, aby ste ju skutočne aj spozorovali.

Za asi najväčší highlight už dlhšiu dobu pokladáme, a môžeme len odporučiť, nádherné výhľady na Turčiansku záhradku prechádzkou po Záborí. Na lúkach a v lesoch tohto územia sa dá stratiť a opätovne nájsť. Možno premýšľať, obdivovať a taktiež spozornieť pri prechádzkach celých stád parohatých zvierat. Tak už len veríme, že počasie bude k nám prajné a dopraje nám i pekné vianočnejšie výhľady, ktoré sme mohli pozorovať aj počas uplynulých rokov.

Citácie sú z knihy Krotitelia displejov od Slávky Kubíkovej

Turčianska záhradka - Nikola Javorská

Nikola Javorská

Som veselým dievčaťom, ktoré sa snaží nájsť aj v negativizme pozitívne. Energiu čerpám v lete pri mori a počas iných mesiacov v prírode, najmä prechádzaním sa po turčianskych lesoch a lúkach. Popri štúdiu marketingu sa venujem spravovaniu sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne