Autor článku - Braňo Šimko
21. mája 2024
Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne 150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej turistickej siete, ktorá je časovo náročnejšia. Texty 9 panelov približujú návštevníkovi veľko-fatranskú prírodu, oboznamujú ho s históriou a súčasnosťou pohoria, v krátkosti informujú o rastlinstve, živočíšstve, geológií, poľnohospodárstve ako aj o lavínových poliach na území Veľkej Fatry. Východiskovým bodom môže byť buď Kráľová studňa alebo Borišov.
1. panel – Kráľova studňa
Prvých ako aj posledný panel informujú o všeobecných informáciách o národnom parku Veľká Fatra. Veľká Fatra bola vyhlásená už v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť. Hlavne vďaka zachovalým lesným komplexom, skalným útvarom, či vzácnym druhom fauny a flóry si vyslúžila v roku 2002 zaradenie medzi národné parky. Územie Veľkej Fatry zasahuje do okresov Martin, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Ružomberok a malou časou do okresu Dolný Kubín.
2. panel – Krížna
Ploché lúčne chrbty v oblasti Krížnej sú dôkazom vývoja pohoria. V ľadových dobách nebola Veľká Fatra zaľadnená, ale nad hornou hranicou lesa boli trvalé snehové polia. Ich vplyvom vznikalo intenzívne zvetrávanie a vytvorili sa tzv. kotlovité výklenky, ktoré vidno aj dnes. Súčasné zmeny reliéfu spôsobuje hlavne činnosť lavín. Od Krížnej sa nám naskytuje výhľad na krásne modelovaný hôľny hrebeň Veľkej Fatry. Vedie z nej pohodová trasa na najvyšší vrch Veľkej Fatry Ostredok.
3. panel Ostredok
1592 m nad morom nám poskytuje nádherný výhľad nielen po okolí, ale aj na susedné pohoria – Nízke Tatry, Chočské vrchy a pri dobrej viditeľnosti Martinské hole. Turista sa môže ohliadnuť na trasu, ktorú má za sebou ako aj pred sebou. Návštevík sa tu môže oboznámiť s problematikou hornej hranice lesa, ktorá bola v minulosti zničená.
4. a 5. panel – Suchý vrch juh a sever
Charakteristický ráz pohoria vytvárajú hole, ktoré ožívajú v neskorých jarných a letných mesiacoch pestrými farbami žltohlavu najvyššieho, šafranov, horcov, či vzácneho chlpánika pomarančového. Medzi najzachovalejšie časti územia patria aj skalné biotopy Suchého vrchu s cennými reliktnými druhmi. Pohorie Veľkej Fatry poskytuje útočisko nielen našim najväčším šelmám – rys ostrovid, medveď hnedý, vlk dravý, ale svoje významné biotopy tu nachádzajú aj chránené druhy vtákov – orol skalný, sokol sťahovavý, ďateľ trojprstý. Zachovalé lesné spoločenstvá v sebe ukrývajú množstvo vzácnych chrobíkov a iných bezstavovcov.
6. panel – Chyžky
Najväčšiu časť Veľkej Fatry, približne 90 % pokrývajú zachovalé a málo zmenené lesy. Vďaka veľkej členitosti, ropätiu nadmorských výšok, položiu a geomorfológii sa na území Veľkej Fatry vyvinuli pestré lesné spoločenstvá 3. až 8. lesného vegatačného stupňa. Hlavnými drevinami s najväčším percentom zastúpenia sú buk a smrek. Z Kýšok v smere na Krížnu nčaká turistu krásne dosť strmé stúpanie, ale v smere na Borišov má zase pred sebou príjemnú trasu s krásnymi vyhliadkami. Táto časť územia je poľnohospodársky využívaná pastvou hospodárskych zvierat.
7. panel Ploská
Zastávka venovaná spomienke na partizánske boje v tejto oblasti počas Slovenského národného povstania. Na vrchole sa nachádza aj pamätník padlých partizánom. Do krásne vymodelovanej Ploskej sú zarezané typické ukážky lavínových zľabov vo Veľkej Fatre. Z Borišova sa na ňu dostaneme veľmi strmým stúpaním, z Kýšok tiahnuci sa chrbát je časovo náročnejší, ale za to ho zvládne aj menej zdaný turista. Z vrcholu Ploskej sa nám poskytne výhľad na Malú Fatru, Nízke Tatry, Chočské vrchy a pri dobrej vyditeľnosti na Vysoké Tatry.
8. a 9. panel Sedlo Borišova a Borišov
Priestor medzi Borišovom a Ploskou patrí k najcitlivejším partiám Veľkej Fatry. Na karbonátovom podklade, ktorý tvorí podstatnú časť hôľneho reli=fu, v minulosti vznikali pasienky. Keďže spásanie bolo miestami nešetrné a neusmernené podmienilo eróziu. Ak prichádzame od Krížnej, na Chate pod Borišovom sa môžeme občestviť, prípadne prenocovať. Nie nadarmo sa Borišovu hovorí srdce Veľkej Fatry. Nachádza sa niekde v strede pohoria a z určitých uhlov pohľadu má naozaj tvar srdca. Borišov je významný nielen tunajšou chatou a krásnymi vyhľadmi z vrcholu, ale sú tu hlavne pralesovité spoločenstvá lesov, vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu.
Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Naše posledné články
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať