Náučný chodník Veľkou Fatrou
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

21. mája 2024

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej turistickej siete, ktorá je časovo náročnejšia. Texty 9 panelov približujú návštevníkovi veľko-fatranskú prírodu, oboznamujú ho s históriou a súčasnosťou pohoria, v krátkosti informujú o rastlinstve, živočíšstve, geológií, poľnohospodárstve ako aj o lavínových poliach na území Veľkej Fatry. Východiskovým bodom môže byť buď Kráľová studňa alebo Borišov.

Koruna Turca

1. panel – Kráľova studňa

Prvých ako aj posledný panel informujú o všeobecných informáciách o národnom parku Veľká Fatra. Veľká Fatra bola vyhlásená už v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť. Hlavne vďaka zachovalým lesným komplexom, skalným útvarom, či vzácnym druhom fauny a flóry si vyslúžila v roku 2002 zaradenie medzi národné parky. Územie Veľkej Fatry zasahuje do okresov Martin, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Ružomberok a malou časou do okresu Dolný Kubín.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

2. panel – Krížna

Ploché lúčne chrbty v oblasti Krížnej sú dôkazom vývoja pohoria. V ľadových dobách nebola Veľká Fatra zaľadnená, ale nad hornou hranicou lesa boli trvalé snehové polia. Ich vplyvom vznikalo intenzívne zvetrávanie a vytvorili sa tzv. kotlovité výklenky, ktoré vidno aj dnes. Súčasné zmeny reliéfu spôsobuje hlavne činnosť lavín. Od Krížnej sa nám naskytuje výhľad na krásne modelovaný hôľny hrebeň Veľkej Fatry. Vedie z nej pohodová trasa na najvyšší vrch Veľkej Fatry Ostredok.

 

turcianskazahradka-ostredok

3. panel Ostredok

1592 m nad morom nám poskytuje nádherný výhľad nielen po okolí, ale aj na susedné pohoria – Nízke Tatry, Chočské vrchy a pri dobrej viditeľnosti Martinské hole. Turista sa môže ohliadnuť na trasu, ktorú má za sebou ako aj pred sebou. Návštevík sa tu môže oboznámiť s problematikou hornej hranice lesa, ktorá bola v minulosti zničená.

Útulne vo Veľkej Fatre - Salaš pod Suchým Vrchom

4. a 5. panel – Suchý vrch juh a sever

Charakteristický ráz pohoria vytvárajú hole, ktoré ožívajú v neskorých jarných a letných mesiacoch pestrými farbami žltohlavu najvyššieho, šafranov, horcov, či vzácneho chlpánika pomarančového. Medzi najzachovalejšie časti územia patria aj skalné biotopy Suchého vrchu s cennými reliktnými druhmi. Pohorie Veľkej Fatry poskytuje útočisko nielen našim najväčším šelmám – rys ostrovid, medveď hnedý, vlk dravý, ale svoje významné biotopy tu nachádzajú aj chránené druhy vtákov – orol skalný, sokol sťahovavý, ďateľ trojprstý. Zachovalé lesné spoločenstvá v sebe ukrývajú množstvo vzácnych chrobíkov a iných bezstavovcov.

Turčianska záhradka - Lysec - výhľad na Ploskú

6. panel – Chyžky

Najväčšiu časť Veľkej Fatry, približne 90 % pokrývajú zachovalé a málo zmenené lesy. Vďaka veľkej členitosti, ropätiu nadmorských výšok, položiu a geomorfológii sa na území Veľkej Fatry vyvinuli pestré lesné spoločenstvá 3. až 8. lesného vegatačného stupňa. Hlavnými drevinami s najväčším percentom zastúpenia sú buk a smrek. Z Kýšok v smere na Krížnu nčaká turistu krásne dosť strmé stúpanie, ale v smere na Borišov má zase pred sebou príjemnú trasu s krásnymi vyhliadkami. Táto časť územia je poľnohospodársky využívaná pastvou hospodárskych zvierat.

turiec - dualton borisov

7. panel Ploská

Zastávka venovaná spomienke na partizánske boje v tejto oblasti počas Slovenského národného povstania. Na vrchole sa nachádza aj pamätník padlých partizánom. Do krásne vymodelovanej Ploskej sú zarezané typické ukážky lavínových zľabov vo Veľkej Fatre. Z Borišova sa na ňu dostaneme veľmi strmým stúpaním, z Kýšok tiahnuci sa chrbát je časovo náročnejší, ale za to ho zvládne aj menej zdaný turista. Z vrcholu Ploskej sa nám poskytne výhľad na Malú Fatru, Nízke Tatry, Chočské vrchy a pri dobrej vyditeľnosti na Vysoké Tatry.

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

8. a 9. panel Sedlo Borišova a Borišov

Priestor medzi Borišovom a Ploskou patrí k najcitlivejším partiám Veľkej Fatry. Na karbonátovom podklade, ktorý tvorí podstatnú časť hôľneho reli=fu, v minulosti vznikali pasienky. Keďže spásanie bolo miestami nešetrné a neusmernené podmienilo eróziu. Ak prichádzame od Krížnej, na Chate pod Borišovom sa môžeme občestviť, prípadne prenocovať. Nie nadarmo sa Borišovu hovorí srdce Veľkej Fatry. Nachádza sa niekde v strede pohoria a z určitých uhlov pohľadu má naozaj tvar srdca. Borišov je významný nielen tunajšou chatou a krásnymi vyhľadmi z vrcholu, ale sú tu hlavne pralesovité spoločenstvá lesov, vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne