Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

14. mája 2024

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v katastrálnom území obce Šútovo. A tam aj začala naša dnešná túra za objavovaním niečoho nového.

smerom do stohového sedla

Šútovský vodopád

Začiatok našej túry bol v obci Šútovo. Auto sme zaparkovali na platenom parkovisku. Trošku ma prekvapilo, keď odo mňa pani pýtala 4 eurá, ale tak obec asi vie ako ich využiť. Od parkoviska sme si to namierili ku Šútovskému vodopádu. Túto časť túry mám už prejdenú mnohokrát a tak ma tu nič neprekvapí. Na konci nás opäť čakal jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku. V tomto jarnom období je skutočne nádherný. Od začiatku túry sme sledovali modrú značku a tou sme šli aj ďalej. Pri vodopáde zabáčame do prudkého, skutočne prudkého kopca nad vodopádu a mierime smerom na hrebeň Krivánskej Malej Fatry.

sutovský vodopád

Mojžíšové pramene a Steny

Cestou sa pristavujeme na 2 odbočkách mimo chodníka, z ktorých krásne vidieť aký veľký Šútovský vodopád je. Prechádzame cez potôčik, ktorý tečie od Mojžišových prameňoch do skutočne krásneho lesa. Cestou nachádzame aj mohutnú skalu, ktorá má na mapách cz názov Katka. Vôbec netuším, prečo to tak je, ale veľmi rád by som to zistil. Ak náhodou niekto vie, tak mi kľudne napíšte budem rád. Tento úsek je celkom prudký až takmer po koniec lesa. Kde sa vám z čista jasna otvorí čistinka, z ktorej máte krásny výhľad. Predovšetkým na Stoh, ale aj na Žobrák (1308), či Úplaz (1450). Prechádzame cez malé potôčiky a dopĺňame vodu na Mojžišových prameňoch. Pokračujeme po modrej až na Kopiská. Nechcelo sa nám zachádzať na Chaty pod Chlebom a tak smerujeme už po žltej značke smerom na Sedlo za Hromovým.

hrebeň malej fatry

Hrebeň Malej Fatry

Od tohto momentu je to skutočne pastva pre oči. Akonáhle sme vystúpali na hrebeň, tak sa nám naskytajú úžasné výhľady na všetky strany. Od Veľkého Kriváňa, cez Turčiansku kotlinu, hrebeň Veľkej Fatry až po Stoh a Rozsutce. Radosť. Toto je jedna z najkrajších častí celého nášho malebného Slovenska. Pokračujeme smerom na Steny a Poludňový Grúň. Doteraz sme nestretli takmer nikoho. Na hrebeni je to už o inom. Cez víkend skutočne hlava na hlave. Celý hrebeň je červená turistická značka. Z Poludňového Grúňa smerujem červenou smerom na Stoh. Blížime sa k cieľu našej túry.

Stohové sedlo

Najsevernejší bod Turca – Stohové sedlo

Po krátkom zostupe prichádzame do Stohového sedla. Podľa všetkého najsevernejšie miesto Turca. Cestu nám tu skrížia 2 vretenice, ktoré sa vyhrievajú priamo na chodníku. Tú prvú som si ani nevšimol až keď som vedľa nej dupol a tá sa rýchlosťou svetla odtiahla kamsi preč. Nepríjemný zážitok. Ale späť k Stohovému sedlu. Je z neho krásny výhľad na hrebeň, ktorý sme prešli ako aj na Rozsutec, ktorý máme pred sebou. Samotné sedlo nie je asi ničím výnimočné. Nijak označené. Len stará hrdzavá značka. Rozhodli sme sa, že budeme pokračovať ďalej a prešli na nádherný, ale náročný Stoh.

Turčianska záhradka - Chleb

Stoh a ďalej

Na Stoh to bol druhý poriadny výšľap dnešnej túry. Tá kolmica hore dá zabrať aj čerstvým turistom a nie takým, ktorý sem idú zo Šútova. Hore nás riadne vyfúkalo, ale výhľady sú z neho krásne. Stálo to za tú námahu. Rozhodli sme sa nepokračovať späť, ale ísť do Medziholia pod Rozsutcom a odtiaľ cez Štefanovú a Jánošikové diery do Bieleho potoka. To bola tá nudnejšia časť našej túry. Tieto dlhé zbehy ma nikdy moc nebavili. Ale nakoniec sme zvládli krásnych 24 kilometrov a 1650 metrov prevýšenie. V krásnom prostredí, v krásnom počasí s úžasnou spoločnosťou. Našli sme najsevernejší bod Turca (Stohové sedlo) a už teraz sa teším na ďalšie objavovanie nových miest v našom regióne.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne