Najlepšie lyžiarske stredisko v Turci? Martinské hole

Autor článku Brano Šimko

22. februára 2020

V turčianskej záhradke sme na tom s možnosťami lyžovania vskutku dobre. Či už sa jedná o lyžovanie v lyžiarskych strediskách alebo skialpoch. V súčasnosti fungujú v Turci 3 väčšie strediská. Jedno je na Martinských holiach, druhé vo Valčianskej doline a tretie sa nachádza v Jasenskej doline. Túto zimu som navštívil všetky tri a prinesiem vám môj osobný pohľad na tieto strediská. Nechcem nikoho ani ukrivdiť, ani ho nejako vyzdvihnúť. Verím, že si z tohto článku odnesiete len to pozitívne.

Zima nám v roku 2020 veľmi nepraje a z toho dôvodu je väčšina stredísk odsúdená na pomoc zasňežovania. Vďaka bohu aspoň za to, lebo by sme si v strediskách nezalyžovali vôbec. Martinské hole som navštívil koncom januára, keď už mala byť zima v plnom prúde. Bohužiaľ tomu tak nie je. Skôr sa nám január podobá na krásnu jar, ale na Martinkách sme našli krásne počasie, veľa snehu a predovšetkým výbornú lyžovačku.

Pár informácií o lyžiarskom stredisku na Martinských holiach

  • Nadmorská výška – vrchol: 1456 m.n.m
  • Nadmorská výška – spodok: 1150 m.n.m
  • Dĺžka zjazdovky: takmer 10 km
  • V prevádzke 5 vlekov a 1 lanovka
  • Otvárania doba: 8:30 – 16:00
  • Vhodné pre všetkých lyžiarov od začiatočníkov až po pokročilých a náročných
  • Lyžiarska škola: FatraSki
  • Doprava: Autom smerom hore len do 12:00 a smerom na dol až po 13:00
Martinské hole - lyžovačka - Turčianska záhradka

Doprava a parkovanie na lyžiarskom stredisku

Asi najväčší kameň úrazu. V súčasnosti sa na Martinky dostanete iba po jednoprúdovej ceste, ktorá začína v Jedľovinách a končí na parkovisku pri chatách, ktoré sa nachádzajú pri lyžiarskom stredisku. V zime je dôležité, aby ste mali auto s pohonom 4×4 alebo si na svoje auto nasadili reťaze. Áno, nájdu sa aj experti, ktorí oklamú pána pri bráne a povedia, že si reťaze nahodia vyššie a potom sa na ľade kĺžu cestou dolu a brzdia ostatné autá. Počul som už aj o prípadoch šoférov, ktorí skončili autom v priekope a musel ich vyťahovať traktor. Preto by som to nepodceňoval. Ďalší problém je, že cesta smerom hore je „otvorená“ len do 12:00 a naopak dole vás pustia až po 13:00. Je to z logického dôvodu. Na úzkej ceste by sa dve oproti idúce autá nemali, kde vyhnúť.

Parkovanie? To je tiež oriešok

Pokiaľ idete v týždni, tak nemáte najmenší problém nájsť miesto na parkovanie. Horšie je to už počas pekného víkendu, keď sa stredisko zaplní lyžiarmi. Už som zažil aj situáciu, keď ľudia „museli“ parkovať popri ceste, čo nebolo moc pohodlné pre nikoho. Bolo celkom zaujímavé prechádzať okolo zaparkovaných áut na šmykľavej ceste.Je otázne, ako sa stredisko k tomuto problému má starať. Púšťať kvantá áut na úrok bezpečnosti alebo dať prednosť vlastným ziskom a prepĺňať stredisko na maximálnu úroveň? Sám na túto otázku neviem odpoveď a preto nejdem súdiť. Ja chodím vždy lyžovať na začiatku dňa, preto som nikdy nemal problém s parkovaním. Horšie to už majú tí, ktorí si chcú pospinkať.

Zaujímavosť pre vás

Dočkáme sa niekedy poriadnej cesty na Martinské hole? Súčasná sa každým rokom len a len láta. Pozemky pod cestou a samotná cesta nemá rovnakého majiteľa. Zdá sa, že sa celá situácia zasekla na bode mrazu a nie je cesty späť. Navyše projekt „novej lanovky“ je v nedohľadne a vôbec netušíme, akým smerom sa celá situácia posunie. Aj napriek tomu je stredisko na Martinských holiach jedno z tých najlepších na Slovensku. Či už pre rekreačných alebo náročnejších lyžiarov. Nevynímajúc snowboardistov alebo skialpinistov.

Samotná lyžovačka na Martinských holiach

V minulých rokoch nikdy nebol taký problém so snehom ako tomu bolo tento rok. Prvý krát nasnežilo až počas Vianočných sviatkov. Našťastie už aj na Martinkách využívajú možnosť umelého zasnežovania a nejaký ten základ už mali vďaka nemu. Zima nám veru tento rok vôbec nepraje. Martinky majú vďaka svojej nadmorskej výške výhodu oproti ostatným lyžiarskym strediskám v Turci. Prírodný sneh je predsa len omnoho lepší. Snehu sme na konci januára našli požehnane. Počasie nám taktiež náramne vyšlo a celý deň nebolo ani mráčka. Jasná obloha nás krásne hriala pri miernej mínusovej teplote. Vyhli sme sa aj preplneným zjazdovkám, pretože sme išli vo štvrtok a to väčšina ľudí ešte sladko myslí sa víkendovú lyžovačku. Mali sme to šťastie a boli pustené všetky vleky. Či už Javorina alebo Céčko, čo je pre nás asi najlepší svah, keďže je Céčko strmšie, tak je vhodnejšie pre náročnejších lyžiarov.

Svahy na Martinkách

Lístky sa dajú objednať cez internet alebo priamo na mieste. Stánok na predaj sa nachádza neďaleko novej chaty. Naša prvá jazda mierila teda na vlek, ktorý sa nachádza neďaleko stánku, kde sa lístky predávajú. Vlek mieri až na samý vrchol Martinských holí, z ktorých sú nádherné výhľady na celý Turiec. Krásny „manchester“ a prvá jazda, až na koniec zjazdovky, kde nájdeme začiatok lanovky. Z lanovky sme mierili na Céčko a dali sme si pár jázd po strmšom svahu. Céčko je pre nás ideálne, lebo sa jedná o široký svah, ktorý je prudší. Navyše tam jazdí len vlek, ktorý je rýchlejší a nemusíte vyčkávať na davy ľudí čakajúcich na lanovke. Po asi hodinke sa svah začal mierne plniť, ale najdlhšie sme stáli na lanovke asi 1 minútku, takže to bolo parádne. Ani si nespomínam, koľko sme dali jázd a išli sme sa na obed občerstviť do starej chaty na obed. Po obede sme zamierili na Javorinu a užili si trošku „free ridu“ pomedzi stromčeky. Samozrejme sme mali prilby. Celý deň bolo krásne počasie a tak musím hodnotiť túto lyžovačku na 100 %.

Martinské hole - lyžovačka - Turčianska záhradka

Občerstvenie

Občerstviť sa môžete aj na svahu. Nachádza sa popri zjazdovke niekoľko bufetov, v ktorých nájdete nejaké „rýchlovky“ alebo niečo na pitie. Ja uprednostňujem skôr niektorú z chát. Predovšetkým stará chata je moja srdcovka. Ani na novej „Ponorke“ to nie je na zahodenie a pravdepodobne tam aj lepšie varia. Srdcu nerozkážete a moje kroky vedú takmer vždy na starú chatu, kde si dáme pivko a na hornom poschodí kapustnicu. Doplnili sme sily a môžeme pokračovať v lyžovaní. Štýlové osvieženie priamo na svahu nájdete v presvetlenom  Après–ski bare na zjazdovke „Flochova“ alebo novom bufete, ktorých sa nachádza na konci lanovky. Tento druhý bufet sa nazýva „Panoráma“. Pri tomto bufete môžete nájsť aj parádne miesto na fotenie okolitých kopcov a pochutnať si na káve alebo iných nápojoch.

Také malé zhodnotenie na záver

Martinské hole sú aj napriek svojim mínusom tým najlepším strediskom v Turci. Nemyslím si, že by o tom niekto pochyboval. Aj napriek tomu, že to doposiaľ nie je bohvie aká zima, tak na Martinkách nájdete dostatok prírodného snehu. Z toho dôvodu je lyžovačka na Martinkách výborná. Ak sa k tomu pridá, také krásne počasie ako sme mali my, tak sa jedná a TOP lyžiarske stredisko. Krásny výhľad na celú Turčiansku záhradku. V našom prípade šli všetky vleky a lanovka fungovala tiež, keďže nebolo veterno. Celý deň sme si náramne užili a predovšetkým dobre lyžovali. Ani cena skipasov nie je nejako premrštená (na súčasnú dobu). Ja som dal za celodenný skipas 29 €. Samozrejme nájdu sa tú aj mínusy, ktorými je doprava, parkovanie a niekedy aj preľudnenosť na zjazdovke, ale nepíšem tento článok preto, aby som tu na niečo frfľal. Najväčším problém, čo ja vidím je príjazdová cesta. Skutočne s týmto by sa malo niečo robiť, ale to už nie je v našich silách.

Pevne verím, že všetci robia čo je v ich silách, aby si ľudia lyžovačku užili. V našom prípade to tak bolo. Myslím, že Martinky vás nikdy nesklamú. Teda ak sa nerozhodnete ísť za veterného počasia a hmly (ktorá tu v zime často krát býva). Vtedy bývajú niektoré vleky alebo lanovka uzavretá a nevyužijete potenciál Martiniek naplno. Martinky sú pre lyžiara fantastickým zážitkom a myslím, že nepoznám človeka, ktorý by si tu dobre nezalyžoval. Jednoznačne odporúčam všetkým. Ak si chcete na záver prečítať aj niečo z našej lyžovačky v Jasenskej alebo Valčianskej doline, tak si prečítajte ďalšie  naše články.

Martinské hole - lyžovačka - Turčianska záhradka
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne