Krásna prechádzka na Mažiarky a Bukoviny
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

23. januára 2021

Turčianska záhradka je plná krásnych miest, o ktorých veľa ľudí nevie. Mažiarky (748 m.n.m.) je práve jedno z tých miest. Ja som tu chodil už veľmi dávno a takmer vždy som sa po lúkach prechádzal sám. Má to svoje čaro. Široko ďaleko ani nohy a vy si vychutnávate krásnu prírodu. Z Mažiarok máte navyše možnosť pokračovať na ďalšie túry. Ja som krásne počasie využil a pokračoval až na Bukoviny (1038 m.n.m.). Odtiaľ môžete pokračovať na Kečku (1139 m.n.m.) a Jarabinu (1313 m.n.m.). Ale o tom už v inom článku.

Príroda v Turci

Začiatok na rôznych miestach

Začiatok dnešnej prechádzky nie je vôbec jednoduché zvoliť. Na výber máte niekoľko možností. Najkratšia a najprudšia je trasa z parkoviska Jasenská dolina – Lehota. Za starou chatou Lysec treba zabočiť doľava. Ja osobne najradšej chodím z Turčianskeho Jasena. Na výber máte ešte trasu z Belej alebo Záboria. Auto vo väčšine nechávam pod starým lyžiarskym strediskom v Turčianskom Jasene. Je tu dosť miesta, kde môžete nechať auto. Potom sledujem staršiu cestu, ktorá je v dobrom stave. Na kilometri sa dostanem na vrch, z ktorého je krásny výhľad na celú Lúčanskú Malú Fatru. Od Kľaku až po Minčol. Navyše máte výhľad aj Krivánsku Malú Fatru a na chvíľu sa vám ukáže aj Katova skala.

Turiec - Veľká dolina

Na Mažiažky

Prechádzate okolo veľkého dreveného plota, za ktorým sú schované 2 chaty. Z tohto miesta je krásny výhľad na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru. Vchádzame do lesa, cez ktorý vedie stará cesta. Najbližší úsek môže niekoho zmiasť. Na túto cestu sa totižto napája hneď niekoľko ďalších horských ciest. Či už zo Záboria, Jasena, Jasenskej doliny alebo Sklabine. Vždy sa treba obozretne rozhodnúť, ale nemali by ste zablúdiť. Keď aj zvolíte zle, tak sa dostanete na bod, z ktorého je pekný výhľad napojíte sa na dobrú cestu. Ak si neviete radi, tak zvoľte strednú cestu. Prichádzame až na peknú dlhú lúku. Na pravej strane smerom do Jasenskej doliny vidíme 2 staré a už nefunkčné salaše a niekoľko posedov. Výhľad je neskutočný. Pred nami vidieť Lysec. Po ľavej strane sa pod horou nachádzajú 2 pekné chaty. Toto miesto je skutočne krásne. Už len zbehnúť dole do mierneho kopčeka a nachádzame sa na Mažiarkach.

Turiec - Veľká dolina

Pokračujeme na Bukoviny

Z Mažiarok máte niekoľko možností, kam sa vybrať. Môžete sa vrátiť späť do Jasena. Využiť modrú značku a ísť cez Sklabinskú dolinu do Sklabine. Po žltej značke prejsť do Jasenskej doliny. Alebo ako to bolo v mojom prípade opäť modrou značkou až na Bukoviny. Počasie je úchvatné. Bola by škoda vrátiť sa teraz späť do Jasena. Preto som sa rozhodol ísť ďalej. Hneď za Mažiarkami vstúpite do lesa a ním idete takmer až na Bukoviny. Les je to prevažne listnatí a tak sa vám v zime otvoria krásne výhľady. Predovšetkým dole na Jasenské dolinu a majestátne vypínajúci sa Lysec. Najprv ideme takmer po rovine. Až sa dostanete na priesečník. Doprava sa ide na koniec Jasenskej doliny a doľava sa ide na Bukoviny. Od tohto momentu sa cesta dvíha a prejdete celkom slušné prevýšenie.

Turiec - Veľká dolina

Vrch Bukoviny a ďalej

Musím povedať, že pre mňa to bolo prvé takéto stúpanie od operácie kolena a dalo mi to poriadne zabrať. Dosť som fučal, takže moja kondícia je úplne na nulovej hodnote a najvyšší čas začať opäť poriadne na sebe pracovať. Našťastie okolitá príroda mi dodávala silu ísť ďalej a ďalej. Až sa dostávam na čistinku s názvom Bukoviny s výškou 1038 m.n.m. Tu sa nachádza aj malá lavička, kde sa dá oddýchnuť. Naskytá sa výhľad na Lysec, Kečku a hrebeň Veľkej Fatry. Už je dosť hodín a nedá sa pokračovať ďalej na Kečku a Jarabinú. Škoda, lebo to sú tiež krásne vrchy. Možno nabudúce. Je časť otočiť sa domov.

Turiec - Veľká dolina

Slovíčkom na záver o Mažiarkach a Bukovinách

Krásna prechádzka. Musím povedať, že okolie Turčianske Jasena mám veľmi rád. Len také túlanie sa po lúkach a užívanie si krásne výhľadu. Toto miesto je ako raj. Okrem takého túlania tu veľmi rád chodím aj behávať, či už na Bukoviny alebo dole do Jasenskej doliny. Možností je tu veľa. Ak hľadáte príjemné prostredie, tak Mažiarky sú pre vás ako stvorené. Ideálne miesto aj na prechádzku s deťmi. Tie výhľady sú za odmenu. Však posúďte sami na našom videu.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne