Matúš Černek: ,,Horám som úplne podľahol.“
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

29. januára 2021

Rozhovory s úspešnými Turčanmi„. Dnes sme vyspovedali Matúša Černeka. Mladý športovec, ktorému učaroval fenomén posledných rokov – skialp. Predtým sa venoval futbalu. V súčasnosti patrí do slovenského olympijského tímu. Je víťaz Slovenského pohára v kategórii kadet. Okrem toho na poslednej juniorskej olympiáde robil vlajkonosiča. O tom a mnohom inom sa dozviete v našom článku.

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

Pre tých, čo ťa až tak nepoznajú, trošku sa nám predstav.

Ahojte, volám sa Matúš Černek, mám 18 rokov a pochádzam z malebného mesta Turany, ktoré je obklopené Malou a Veľkou Fatrou.

Si úspešný mladý skialpinista. Aká bola tvoja cesta ku skialpu? 

Úspešný je pomenovanie, ktoré by som zatiaľ k sebe neprirovnal. Ešte musí veľa vody pretiecť aby som si zaslúžil toto nazvanie. No však, od malička sme spoločne s rodičmi trávili veľa času v prírode. No ku skialpu ma priviedol hlavne môj ocino, ktorý mi zakúpil moju prvú skialpovu výstroj, ktorá mi slúžila na presun z domu na Chatu pod Chlebom, kde som v tej dobe brigádoval.

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

Ešte nedávno si bol futbalista. Vymenil si úplne futbal za skialp, alebo stále hrávaš? 

Horám som úplne podľahol, našiel som si tam akýsi pokoj a energiu, ktorú potrebujem prijímať. Futbal bola kapitola v živote, ktorú som úplne uzavrel. Dal mi skvelý základ, no futbalu sa už vyhýbam.

Kedy si so skialpinizmom začal? 

Prvú turistickú výstroj som mal v roku 2017. Pretekársky ho robím od roku 2018.

Pamätáš sa na svoje prvé preteky? 

Áno, boli to domáce preteky K2 Malá Fatra, kde som vyhral v B pri Mužoch. Bol to môj vstup do sveta pretekania.

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

Akú školu študuješ? Stíhaš popritom trénovať? 

Študujem na Gymnáziu Jozefa Cígera Hronského vo Vrútkach, kde mi vychádzajú veľmi v ústrety a dovoľujú mi často vycestovať do zahraničia. Popritom mám individuálny študijný plán, čiže tréningy si dokážem nastaviť podľa seba.

Aký je tvoj tréning keď je a keď nie je sneh? 

Keď je sneh, tak každý deň trávim čo najviac času na snehu, trénujem dvojfázovo. Ráno a večer. Na sucho, čiže bez snehu, sa môj tréning skladá z behov, behov do kopca, cestnej cyklistiky, kolieskových lyží.

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

Pretekal si aj na Zimných olympijských hrách mládeže 2020 v Lausanne. Aká to bola pre teba skúsenosť? 

Skúsenosť to bola obrovská. Každému by som prial zažiť atomosféru olympijských hier. Chcel by som v budúcnosti určite zažiť znova ten pocit.

Dokonca si bol vlajkonosičom našej výpravy. Určite to bol pre teba veľký zážitok.

Držať v ruke slovenskú vlajku a mávať s ňou pred plným štadiónom ľudí je niečo neopísateľné. 

V Lausanne to bola pre skialp premiéra. S akými cieľmi si tam išiel? 

S hrdosťou reprezentovať Slovensko. V tej dobe moja príprava nevyzerala moc profesionálne.  Jednoducho som to robil ‘’na kolene’’. Dal som do toho maximum čo som v sebe mal. No po olympiáde sa moja príprava zmenila od základov. Začal som sa tomu venovať profesionálne, dovtedy to bol nejaký pohyb v prírode.

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

V akých disciplínach sa na ZOHM súťažilo a ako si uspel? 

Bol to individuálny pretek, ktorý sa skladá z viacerých výšľapov a zjazdov, ďalej šprint čo je 4 minútový pretek a miešaná štafeta, ktorú sme absolvovali spoločne v tíme Európa s Ruskom. Myslím, že na individuále aj šprine som obsadil 16. miesto, a v štafete 9. 

Čo ťa teraz najbližšie čaká? A čo by si chcel v skialpe dosiahnuť? 

Akurát cestujem na svetový pohár do Švajčiarska, do mesta Verbier, hneď po ňom sa presúvam na ďalší, do Francúzska, do Flaine. Chcel by som dosiahnuť to, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo o pretekovom skialpinizme. Dostať ho spoločne s ľuďmi v mojom obore do popredia. 

Rozhovory s Turčanmi - Matúš Černek

Chodievaš turistikovať aj tu v okolí?

Skôr by som to nazval tréning. Svojim spôsobom mám každý tréning nejakú ‘’turistiku’’. Či už v Malej alebo Veľkej Fatre.

 Keby si si mal vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?   

No predsa hrebeň Malej Fatry. Miesto, ktoré ma vtialo do tohto čarovného sveta.

Matúš ďakujeme pekne za rozhovor. Verím, že ste sa o tomto mladom talente dozvedeli viac. Skial prežíva poriadny boom a učaroval aj Matúšovi. Verím, že nielen náš Turiec, ale aj Slovensko bude naďalej skvelo reprezentovať. 

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Naše posledné články

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky...

Výzva – Martinské hole vertikálne

Výzva – Martinské hole vertikálne

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne