Marian Lechan – redaktor TV Markíza
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

7. decembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať Mariana Lechana, redaktora TV Markíza. Na Žilinskej univerzite vyštudoval  Mediamatiku a kultúrne dedičstvo. Ako šéfredaktor spravodajstva pracoval v Rádiu Zet a neskôr ako moderátor v Rádiu Rebeca a TV Turiec. V televízii Markíza pracuje od roku 2004 ako redaktor Televíznych novín v regióne Žilina. Pozrime sa na to ako sa pánovi Lechanovi darí, či už v osobnom alebo profesijnom živote. Verím, že sa o ňom dozvieme trošku viac.

Ste redaktorom Televíznych novín TV Markíza, no vyštudovali ste odbor Mediamatika a kultúrne dedičstvo. Už vtedy ste vedeli že chcete pracovať v médiách?

Od detstva som chytal do rúk pastelku a tváril sa, že je to mikrofón. Verím, že dostatočná odpoveď. 😉

Pracovali ste aj v Rádiu Zet, Rádiu Rebecca, TV Turiec. Čo Vás z toho bavilo najviac?

Všetko. Rozhlasová práca je odlišná ako televízna. Rebeca mala pre mňa obrovské čaro už keď v polovici deväťdesiatych rokov vznikla. Stál som najprv pod oknami rádia a počúval čo sa tam deje. Neskôr som sa vďaka talentu dostal spod okna pred mikrofón. Boli to krásne roky a mnohí kolegovia sú mi priateľmi dodnes. A to platí aj o TV Turiec. Bol som tam od jej počiatku. Najprv opäť ako pozorovateľ a neskôr aj s vlastnou reláciou už  ako stredoškolák. Rádio Zet, kde som bol šéfredaktorom, bolo prestupnou stanicou do TV Markíza, kde od roku 2004 pracujem dodnes.

Rozhovory s Turčanmi - Marián Lechan

Čo Vás priviedlo do TV Markíza? Bolo ťažké sa tam dostať?

Absolvoval som konkurz, ktorý som vyhral. Skúšali ma z domácej i zahraničnej politiky, ba dokonca aj zo športu. Potom boli aj také nepripravené improvizácie živých vstupov. Tie skutočne stále obľubujem. 

Čo Vám dáva a naopak o čo Vás oberá táto profesia?

Najväčším benefitom mojej práce je jej úžasná pestrosť. Ráno nakrúcam v nemocnici unikátnu operáciu a popoludní pečiem medovníky s nejakou babičkou na Kysuciach. To inde nezažijete. Denne sa stretávam s množstvom zaujímavých ľudí, ale rovnako ako pri každej práci aj tu si potrebujeme oddýchnuť. Ja najradšej s varechou v ruke. 

Rozhovory s Turčanmi - Marián Lechan

Venujete sa udalostiam v regióne Žilina. Keď sa niečo niekde udeje tak sa o tom hneď dozviete a utekáte tam? Alebo ako to chodí?

Venujem sa celému Žilinskému kraju. Od Oravy cez Turiec, Terchovsko, Kysuce, Rajeckú dolinu a ich blízkemu okoliu. Za tie roky som rozdal tisíce vizitiek. Dnes je skôr náhoda, keď o niečom neviem. 

Je ťažké prispôsobiť svoj deň tomu že neviete presne čo Vás čaká a kam Vás to počas dňa zavedie?

Dá sa na to zvyknúť. Musíte mať tolerantného partnera, ktorý presne chápe vašu prácu. Ja to tak, našťastie mám.

Rozhovory s Turčanmi - Marián Lechan

Je nejaká reportáž na ktorú často spomínate?

Ročne ich je vyše 250. Spomínam na tie, ktoré robím dnes. 😀

Nezabudni si prečítať aj článok o prvom roku našej Turčianske záhradky

Zažijete asi aj veľa trapasov. Je nejaký na ktorom sa zabávate dodnes?

Napodiv sa mi trapasy, ktoré by pobavili vašich čitateľov vyhýbajú. 

Ako to vyzerá s vašou talkshow? Bude pokračovať?

To je otázne. Skončili sme pred pandémiou. Martinskému divadlu sa to napriek tomu, že sme boli vždy vypredaní nehodilo do programu. Nerozumiem tomu a v tejto chvíli je to asi jedno. Je mi ľúto za divákmi a viem, že aj mnohým z nich program chýba.

Rozhovory s Turčanmi - Marián Lechan

Nikdy Vás to nelákalo odsťahovať sa do hlavného mesta? 

Nie. Som rodený Turčan. A hoci bývam pri Žiline, náplasťou mi je aspoň to, že z domu vidím Martinské Hole. Hoci z opačnej strany, ale je to lepší výhľad ako napr. na Kamzík. 

Chodievate spolu s rodinou a deťmi turistikovať tu v Turci?

V Turci mám rád mnohé kúty. Aj tie mestské, keďže som bol mestské dieťa, ale aj tie prírodné. Mám rád Gader, Valču, Stráne, Lázky, Maguru, Lysec….

Ak by ste si mali vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo? 

Pohľad z Ľadovne na celú Veľkú Fatru. Ten som dlhé roky pozoroval a fotografoval zo svojho okna. Má neskutočné množstvo tvárí a každé ročné obdobie kreslí panorámu svojimi vlastnými linkami aj farbami. 
Rozhovory s Turčanmi - Marián Lechan

Pánovi Lechanovi ďakujeme pekne za rozhovor a dúfame, že ste sa o redaktorovi TV Markíza dozvedeli viac. Držíme mu palce, či už v osobnom alebo kariérnom živote a tešíme sa na ďalší rozhovor.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne