Lukáš Matej – DJ a fotograf divokej prírody
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

4. decembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať mladého DJa Lukáša Mateja. Lukáš pochádza z malej dedinky Folkušová a hudba mu učarovala už ako mladému chalanovi. V súčasnosti sa živý ako DJ na svadbách, oslavách, stužkových, firemných akciách a podobne. V súčasnosti to ľudia v kultúre nemajú ľahké. Ako sa mu darí? Aké má plány do budúcna?

Rozhovory s Turčanmi - Lukáš Matej

Pre tých čo ťa ešte nepoznajú sa nám trošku predstav. Prečo práve kariéra DJa?

Na úvod by som sa Vám chcel predstaviť. Volám sa Lukáš Matej, pochádzam z malej dedinky Folkušová, neďaleko mesta Martin. Hudba ma pohltila už v detstve na základnej škole, kde som z rádiomagnetofónu prinesenom v starej cestovnej taške púštal pesničky na vianočných večierkoch.

Aké boli tvoje začiatky?

Moje hudobné kroky som upriamil na silvestrovské zábavy v našej obci. Samozrejme ako žiak základnej školy som nemal žiadne finančné prostriedky na nákup techniky. Púšťalo sa na tom, čo dom dal a čo požičali kamaráti a známi. Naše hifi-veže dostali na takých akciách pekne zabrať :). S príchodom na strednú školu prišli aj prvé brigády. Písal sa rok 2005, keď som si kúpil svoj prvý mixpult a prvé svetlo. Akcie sa rozvíjali rôznymi oslavami, privátnymi diskotékami v našej klubovni, prípadne v klube mladých vo vedľajšej obci. Samozrejme všetko zadarmo, čo mi v tom čase absolútne nevadilo, nakoľko som bol rád, že mám kde a koho zabávať. I keď neustále som sníval o tom, aké by to bolo mať pravidelné hranie a nie len ročne odohrať 3-4 akcie. V roku 2007 som nastúpil do práce, prišli pravidelné financie, nákup prvej veľkej techniky. Rozšírilo sa aj moje dj-ské pôsobisko. 

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Mal si aj iné zamestnanie. Keby si to mal porovnať s terajším,aké to má pre teba výhody?

Prvé a jediné zamestnanie bolo hneď po strednej škole v známych tlačiarňach v centre Martina. Veľa ľudí má predstavu, že ako SZČO sa mám (nie len ja) super. Že nemusím byť zamestnaný, no málokto si uvedomuje, že v takomto prípade je človek plne odkázaný na svoje schopnosti uspieť, vedieť sa predať či komunikovať s ľudmi. Samozrejme najväčšia výhoda je, že ma živí len to, čo ma baví. No zároveň je to každodenná neistota pri pohľade na budúcnosť o to viac, keď už nie som zodpovedný len sám za seba, ale aj za rodinu. Ďalšia vec s tým spojená je cestovanie. Vďaka práci DJa navštevujem mnohé miesta, kde by som sa za bežných okolnosti nikdy nedostal, i keď priamo šoférovanie ma moc nebaví :))

Absolvoval si veľa svadieb. Ako vieš odhadnúť kedy čo zahrať aby sa ľudia bavili až do rána?

Tých svadieb už bolo takmer 200. Ako odhadnúť na čo sa budú ľudia baviť. Priznám sa, že na túto otázku neviem jednoznačne odpovedať. Povedal by som to asi tak, že za moju doterajšiu kariéru som vystupoval od klubov, cez zábavy, plesy, rodinné oslavy, svadby, stužkové, večierky pre deti, ale aj večierky (posedenia) dôchodcov. Prakticky som vystupoval pred kompletným spektrom publika a asi vďaka tomu mám za viac ako 16 rokov vybudovaný spomínaný odhad.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Hrávaš aj na stužkových. Čo ťa baví viac – svadby alebo stužkové?

Nedokážem povedať, čo ma baví viac, nakoľko som rád všade tam, kde je dobrá nálada a ľudia sa prišli zabaviť. Či je to svadba, stužková, oslava, ples, zábava, vždy je to o ľuďoch. Dokonca to nie je ani o počte, zažil som perfektnú zábavu na svadbe s pätnástimi hosťami, ale aj festival s obrovským publikom.

Prejavuje sa aj u tvojej dcérky záujem o hudbu?

Áno, veľmi. Hudbu vníma od pár mesiacov života. Prvé na čo si spomínam, čo ju oslovilo, bol Karel Gott a jeho nemecké polky, ale aj východoslovenská skupina Ščamba. Prešli sme si aj detskou klasikou –  Fíha, Spievankovo, no a  aktuálne to sú rôzne ľudovky a Rock and rollové hity. Už som odsledoval, že má veľmi rada rýchle a rytmické hudobné žánre.

Rozhovory s Turčanmi - Lukáš Matej

Vieme, že sa rád prechádzaš. Chodievate aj spolu s rodinkou turistikovať?

Dosť sme chodili, kým sme boli len dvaja. Prešli sme mnoho vrchov, či dolín Veľkej a Malej Fatry. Často nám robil spoločnosť aj môj psík. Bohužial dcérka zatiaľ nemá výdrž ani nadšenie pre turistiku, sme radi keď sa vydrží prechádzať aspoň hodinku.  Verím však, že s pribúdajúcim vekom to príde aj na ňu, bol by som veľmi rád, ak by si našla cestu k prírode či zvieratám. Budem sa snažiť viesť ju týmto smerom avšak určite nie nasilu. 

Nezabudni si prečítať aj článok o prvom roku našej Turčianske záhradky

Ak by si mal vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Každé zákutie Veľkej Fatry je moje obľúbené miesto. 🙂 Veľmi často sa mi stáva, že miesto ,ktoré je cez deň všedné, je magické pri východe či západe slnka. Keď je inverzia, je magický každý kopec z ktorého je výhľad na hmlistú deku, ktorá zakrýva celý kraj či dolinu. Keď už musím vybrať jedno, je to na vrchole kopca Pekárova nad mojou rodnou dedinou.  Ponúka jedinečný výhľad na celú  Gaderskú dolinu, vrcholy Tlstú, Krížnu, či najvyšší Ostredok. Opačným smerom je výhľad na celý Turiec, od Turčianskych Teplíc až po Dubnú skalu a takmer na celé pohorie Malej Fatry. 

A naopak, chýba ti v Turci niečo?

Na túto otázku mám dve odpovede. Prvá je, že mne osobne nič, máme tu krásne pohoria, veľké množstvo pamiatok, vodné plochy, prakticky neobmedzené možnosti športového, či turistického vyžitia. To, čo mi ale chýba je určitá spoločenská aktivita a ochota sa o toto všetko starať a zachovať to aj pre ďalšie generácie. Nie že by bolo všetko zlé, no miest ktoré sú znečistené, zničené a zdevastované ľudskou činnosťou je na môj vkus v Turci až moc. 

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Si aj šikovný fotograf. Nebojíš sa byť schovaný v lese a čakať kedy príde medveď alebo iné zviera?

Fotografovanie divých zvierat je môj najväčší koníček, veľmi rád sa aj celý deň túlam lesmi a horami. Často som šťastný aj keď nič neodfotím, no pochopiteľne poteší ma každá fotka lebo za každou je nejaký príbeh. Nestáva sa moc často, že sedím niekde schovaný, som viac fotograf turista. Prejsť 15-20 km za deň u mňa nie je nič výnimočné. Klamal by som keby som povedal že som sa nikdy nebál. Prvé stretnutia, napr. s medveďom hnedým boli aj pre mňa adrenalínové zážitky. No časom sa človek osmelí, hlavne zistí, že napríklad spomínaný medveď je jeden z najplachejších obyvateľov lesa, ďaleko viac ako sa ľudia boja medveďov sa medvede boja ludí, čo viac menej platí pre všetky zvieratá. Vďaka rôznym ľudským činnostiam sa väčšina zvierat prispôsobila na nočný život, preto je každé jedno stretnutie výnimočné a vzácne.

Maš nejaké svoje tajné miesta?

Nie:) Často sám neviem ešte ráno kam pôjdem. Naučil som sa a stále sa učím pozorovať okolie. Rôzne stopy, pobytové znaky, vďaka čomu sa mi s pribúdajúcim časom darí nájsť zvieratá neďaleko miesta, kde práve bývame. Baví ma rôznorodosť, každý biotop je jedinečný a výnimočný. Jeden deň sa vyberiem k vode sledovať, či fotiť vodné vtáctvo a na druhý deň idem do hôr za medveďmi, diviakmi a inými obyvateľmi lesa.

A teraz trošku k aktuálnej situácii. Určite sa ťa veľmi dotýkajú opatrenia čo sa týka svadieb a rôznych akcií. Ako sa s tým vysporiadavaš?

Dotýkajú asi ako málokoho, kto číta tento náš rozhovor, nakoľko som v tej skupine ľudí, ktorí dostali absolútny zákaz vykonávať svoju zárobkovú činnosť. Ešte vo februári som tomu neveril, že sa niečo také môže stať. Keď v marci prišiel prvý zákaz, myslel som si že to je na pár dní, prípadne týždňov. Boli z toho tri mesiace.  Neboli to pre nás ľahké časy, nakoľko sme si začiatkom marca zaobstarali rodinný dom.  Museli sme prejsť na krízový režim, obmedziť sa len na nevyhnutné výdavky. Našťastie cez leto prebiehali akcie v normálnom režime a vďaka tomu sme si dokázali vytvoriť rezervu na nasledujuce zimné obdobie. Ostáva mi len veriť, že budeme ako spoločnosť rozumní, disciplinovaní a pandémia čoskoro skončí.

Rozhovory s Turčanmi - Juraj Hnilica

Ďakujeme pekne za rozhovor a dúfame, že ste sa o Lukášovi dozvedeli informácie, ktoré ste doteraz nevedeli. Ďalší inšpiratívny Turčan, ktorého sa oplatí sledovať. Lukášovi držíme palce, aby sa čo najskôr mohol vrátiť k tomu čo ho baví a živí. 

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne