Kláštorské lúky – divočina v Turčianskej záhradke

Autor článku Brano Šimko

18. mája 2020

Dnes tu máme trošku iný článok. Prvý krát sa stane, že autorom článku nie som ja. Tento článok vyšiel na blogu https://www.slovakianwilderness.com/ a jeho autorom je Matej Ferenčík. Musím povedať, že hneď ako som si článok prečítal, tak ma dostal. Krásne napísané a hlavne neuveriteľné krásne fotky. Z toho dôvodu som bol veľmi rád, keď Matej súhlasil a dovolil nám jeho článok zverejniť aj na našom blogu. Verím, že sa vám práve tento jeho článok o krásnych Kláštorských lúkach bude páčiť. Článok som nijako nemenil, pretože je to Matejove dielo. Určite odporúčam navštíviť aj jeho blog a pokochať sa krásnymi fotkami z jeho dielne. Text článku som nijako neupravoval, zmenené sú len poradia obrázkov. Pôvodnú verziu v plnej podobe nájdete na Matejovej stránke: https://www.slovakianwilderness.com/klastorske-luky-divocina-v-turcianskej-zahradke/

 

Pár informácií o Kláštorských lúkach

Národná prírodná rezervácia, ktorá spadá pod NP Veľká Fatra. Nachádza sa v katastry obcí Laskár, Kláštor pod Znievom a Socovce. Toto územie je chráneným od roku 1974.

 

Článok som nijako neupravoval. Prvý ho uverejnil Matej Ferenčík na https://www.slovakianwilderness.com/

 

Turiec - Kláštorské lúky

V srdci Turčianskej kotliny sa nachádza jedno z najcennejších území tohto regiónu. Kľukatiaca sa rieka Turiec tu vytvorila komplex močarísk a podmáčaných lúk, spolu s rastlinnými spoločenstvami trsti obyčajnej, porastov ostríc, lužných lesov a krovitých vŕb. Toto všetko vytvára unikátnu mozaiku biotopov, ktorá je domovom pre množstvo živočíchov, a teda aj rajom pre milovníkov a fotografov prírody.

Turiec - Kláštorské lúky

rieka Turiec, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 6D mark II, Canon 17-40 mm f4 L USM, 17mm, f11, 1/320, ISO 200, 1. máj 2020

Začiatok ochrany územia sa datuje do roku 1974, keď bola vyhlásená ŠPR (dnes NPR) Kláštorské lúky na rozlohe takmer 86 ha. V tomto čase tu bolo zistených 145 druhov vtákov (vrátane ťažných druhov), výskyt kosatca sibírskeho (Iris sibirica), ktorý tu mal severnú hranicu rozšírenia u nás, ale aj 58 druhov motýľov či 90 druhov pavúkov. Ani tomuto územiu sa však nevyhli negatívne zásahy človeka. Rozsiahle odvodňovanie, ktoré na okolitých podmáčaných lúkach prebiehalo ešte v druhej polovici minulého storočia, malo za následok pokles hladiny podzemnej vody prakticky v celej rezervácií. K tomuto poklesu prispelo tiež odklonenie potoka Vríca do rybníkov v Slovanoch a nevhodné zásahy do jeho koryta, čím sa prerušila spojitosť ekosystému a významne sa tak narušil vodný režim. Dnes je tak územie odkázané už len na pravidelné jarné záplavy rieky Turiec, ktoré sa, vďaka jeho plytkému korytu, objavujú počas zvýšených prietokov aj v ostatných častiach roka. Je to práve rieka Turiec, ktorá určuje ráz malebnej Turčianskej záhradky. Krajinou sa vinie ako had, vytvára meandre s hlbočinami, aj plytšie úseky. Na mnohých miestach zostali zachované aj, dnes už cenné, brehové porasty a lužné lesíky. Je domovom kráľovnej našich vôd, hlavátky podunajskej, ale poskytuje dostatok potravy aj pre vydru riečnu.

Turiec - Kláštorské lúky

vydra riečna (Lutra lutra) Eurasian otter, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 6D mark II, Canon 100-400 mm f4.5-5.6 L IS II USM, 286 mm, f5, 1/640, ISO 1600, 5. január 2020

Turiec - Kláštorské lúky

inundačné územie rieky Turiec, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 6D mark II, Canon 17-40 mm f4 L USM, 17 mm, f4, 30 sec., ISO 6400, 18. marec 2020

Negatívne sa na funkčnosti celého tunajšieho ekosystému prejavilo aj upustenie od tradičných spôsobov hospodárenia. V minulosti to bolo najmä ručné kosenie a extenzívna pastva. Dnes je ručné kosenie nahradené veľkoplošnou strojovou kosbou a mulčovaním. To odstraňuje aj drobné nerovnosti terénu a zhutňuje pôdu, dôsledkom čoho sa vytrácajú pôvodné citlivejšie druhy rastlín, a tie sú plošne nahrádzané konkurencieschopnejšími, ale zároveň druhovo chudobnejšími spoločenstvami. Napriek tomu sa ešte na niektorých lokalitách Kláštorských lúk a v ich tesnom susedstve zachovali pestré a druhovo bohaté lúky a pašienky, ktoré dotvárajú estetickú aj funkčnú stránku tohto unikátneho územia. Extenzívnu pastvu však možno pozorovať už len zriedka. Stáda domácich zvierat nahradili početné čriedy jelenej zvery. Tá na území rezervácie využíva po dlhé roky rovnaké migračné trasy, čím sa vytvorili akési drenážne cestičky, ktoré tiež napomáhajú rýchlejšiemu odtoku (najmä záplavových) vôd z územia.

Raj pre fotografov

Turčianska kotlina, spolu s NPR Kláštorské lúky, sa nachádza na významnej migračnej trase sťahovavého vtáctva. Počas jarnej a jesennej migrácie tu možno pozorovať množstvo druhov bahniakov, brodivcov, spevavcov aj dravcov. Celkovo bolo na území rezervácie zistených takmer 170 druhov vtákov. Hniedzia tu kúdelníčky lužné, strnádky trstinové, mlynárky, trsteniariky, rybáriky, vlhy hájové a mnoho ďalších.

Turiec - Kláštorské lúky

srnec lesný (Capreolus capreolus) Roe deer, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 7D mark II, Canon 400 mm f5.6 L USM, f8, 1/800, ISO 640, 20. január 2017

Turiec - Kláštorské lúky

líška hrdzavá (Vulpes vulpes) Red fox, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 40D, Canon 400 mm f5.6 L USM, f6.3, 1/250, ISO 500, 26. máj 2016

Jedno z najatraktívnejších období roka predstavuje pre fotografa prírody nepochybne jelenia ruja. Viacetážové porasty vŕb, jelší a starých topoľov, v kombinácií s rannými a večernými hmlami, vytvárajú rozprávkovú kulisu pre toto prírodné divadlo. Vzduchom sa nesie roztúžené volanie majestátnych paroháčov, ktorí majú jediný cieľ, odovzdanie svojich génov.

Turiec - Kláštorské lúky

kaňa sivá (Circus cyaneus) Hen harrier, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 6D mark II, Canon 100-400 mm f4.5-5.6 L IS II USM, 400 mm, f9, 1/2000, ISO 1000, 5. máj 2020

Tip na výlet

Vzhľadom na svoje prírodné hodnoty, územie NPR Kláštorské lúky určite stojí za návštevu. A hoci ním nevedú žiadne značené turistické trasy, všetko podstatné sa dá vidieť aj z prechádzky po obvode rezervácie. Najlepšie je územie dostupné zo železničnej stanice Kláštor pod Znievom, odkiaľ možno prejsť takmer celú jeho severnú, západnú aj južnú časť. Od obce Valentová je zase možnosť navštíviť najmä jeho severný a východný okraj. Ak by ste mali záujem aj o sprevádzanie s odborným výkladom, neváhajte ma kontaktovať.

Turiec - Kláštorské lúky

jeleň lesný (Cervus elaphus) Red deer, NPR Kláštorské lúky, Turčianska kotlina, Slovensko
Canon EOS 6D mark II, Canon 400 mm f5.6 L USM, f5.6, 1/160, ISO 2000, 16. september 2019

Veľké poďakovanie na záver

Chcem sa poďakovať za tú možnosť mať na nášej stránke tento krásny článok. Dúfam sa vám bude páčiť. Ešte raz pridávam odkaz na pôvodný článok. https://www.slovakianwilderness.com/klastorske-luky-divocina-v-turcianskej-zahradke/

 

Posledný článok

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Deň číslo 2 nám ani nemohol začať lepšie. Budík na 4:15. Dole Martin ešte sladko spí a my sa preberáme po včerajších 40 kilometroch. Z postele sa stávalo veľmi ťažko a na wc som prešiel ako káčer. Zadok a triesla odreté. Na nohe pľuzgier a chodidlá boleli akoby som na...

Naše posledné články

Koruna Turca – deň prvý – hrebeň Krivánskej Malej Fatry

Koruna Turca – deň prvý – hrebeň Krivánskej Malej Fatry

Práve pri tomto krásnom vodopáde sa začínal môj najväčší turistický zážitok v živote. S kamarátom Fekym sme sa rozhodli za niekoľko dní prejsť tzv. Korunu Turca. 210 kilometrov okolo Turca s prevýšením cez 10000 metrov. Výzva, ktorú som chcel zdolať už roky. Prvý krát...

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov do holandského Ermela, kde sa na štart náročné preteku na trati dlhej 120 km v konkurencii tých najlepších jazdcov a koní z celého sveta postaví aj jazdkyňa Alexandra Vladárová v sedle kobyly...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne