Jaroslav Markovič – zažil najkrajšiu éru martinského hokeja
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

9. novembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať odchovanca martinského hokeja, Jaroslava Markoviča. Na Jara si mnohí spomínajú ako srdciara a takmer až legendu martinského hokeja. Okrem Martina pôsobil aj vo Zvolene, Dukle Trenčín a v súčasnosti v Žiline. Okrem toho si zahral aj v USA, Nemecku a Česku. Dnes hráva v Žiline a stretáva sa na ľade práve s našim martinským mužstvom. Ako sa mu hrá proti Martinu? Aké má plány a ďalšie zaujímavosti z jeho života sa dozviete v našom článku.

Rozhovory s Turčanmi - Jaroslav markovič

Mnohí Vás vnímame ako skvelého hokejistu, odchovanca martinského hokeja. Čo Vás k hokeju priviedlo?

K hokeju ma priviedli otec a strýko. Nakoľko otec bol a stále je najlepší strelec histórie martinského hokeja a strýko bol a je tréner, ktorí so mnou absolvovali prvé hokejové kroky.

Aké boli začiatky? Chodili ste do hokejovej triedy?

Úplné začiatky boli na prírodnom ľade za panelákom, keď som mal asi 4 roky a potom to bola prípravka na štadióne. Od 5.ročníka som chodil do hokejovej triedy a musím povedať, že do veľmi šikovného ročníka, kde sme vyhrávali väčšinu turnajov, či už na Slovensku alebo aj v Česku.

Ste všestranný športovec, neťahalo Vás to venovať sa aj inému športu profesionálne?

Profesionálne ma to neťahalo k inému športu, ale mával som obdobia (aj mám), kde ma chytí nejaký doplnkový šport, či už to bol futbal, hlavne ako brankár, cyklistika – to trvá doteraz, tenis si zahrám rád a teraz je to aj turistika a určite mám v pláne nejaké športy ešte skúsiť.

Rozhovory s Turčanmi - Jaroslav markovič

Momentálne ste hráčom Žiliny. Ako spomínate na roky keď ste hrávali v Martine a MHC bolo na vrchole tabuľky?

Momentálne je to tak ako je a nikdy nevieme, čo život prinesie. Na obdobie MHC v dobe hokej boomu si spomínam vždy veľmi rád a ostanú mi do konca života krásne spomienky na neskutočných fanúšikov, ktorí každý zápas vytvorili krásnu atmosféru. Určite rád spomínam na neskutočné množstvo výborných hokejistov, ktorí tu boli a mal som možnosť si s nimi zahrať a niečo sa od nich naučiť. Škoda len, že to skončili tak neslávne a MHC zaniklo a v podstate stále sa nenašiel ten, kto by za to niesol zodpovednosť.

Ako ste si zvykli v drese žilinských vlkov? Obzvlášť ak máte hrať proti Martinu?

Očakávania boli poviem na rovinu kadejaké. Ako ma príjmu v kabíne Žiliny a podobne, ale za rok a pol čo som v Žiline nemôžem povedať jedno zlé slovo, či už na klub alebo minuloročný káder, ktorý bol jeden z najlepších, čo sa týka ľudskosti a srandy čo som zažil. V podstate im môžem poďakovať za to, že som po udalostiach z Martina s hokejom neskončil a dostal som naspäť chuť do hokeja a znova mám z hokeja radosť. Takisto tento rok sa formuje dobrá partia a silný káder, ktorý ma len tie najvyššie ambície a som rád, že môžem byť pri tom. Aby som odpovedal aj na druhú časť otázky, tak nebolo to nič príjemné nastúpiť proti Martinu, ale opakujem život prinesie niekedy také veci, ktoré neočakávame a je len na nás ako sa k nim postavíme. Že zažijem potlesk v stoji po zápase v Martine v žilinskom drese, tak za to som nesmierne vďačný martinskému fanúšikovi a svedčí to o tom, že niečo som v Martine u ľudi zanechal a to ostane v srdci navždy.

Rozhovory s Turčanmi - Jaroslav markovič

Pohrávate sa s myšlienkou opäť sa v budúcnosti vrátiť k martinskému hokeju?

Ako sa hovorí nikdy nehovor nikdy, ale teraz si to pri určitých ľuďoch neviem predstaviť. Návrat do HK  môžem asi vylúčiť, ale určite sa nebránim pomôcť martinskej hokejovej mládeží a mladým hokejistom v Martine formou spolupráce u nás v M61workout, verím že im máme čo ponúknuť.

Mali ste niekedy chuť seknúť so všetkým a venovať sa niečomu inému?

Boli také situácie keď to na človeka príde ,určite. Príde to raz za čas na každého a ja nie som výnimka, ale keď človek niečo robí už skoro 30 rokov vždy nakoniec zvíťazí tá chuť do hokeja. Aj teraz je situácia so športom nie ružová a ja som len rád že v Žiline máme vytvorené super podmienky a môžme sa venovať hokeju na 100%.

Rozhovory s Turčanmi - Jaroslav markovič

Veľa času trávite aj vo Vašom fitnesscentre kde trénujete aj deti. Čo Vás k tomu viedlo?

Tak fit workout smeru som sa venoval už dlhšiu dobu, hlavne počas leta a pripravoval som letnú prípravu chalanom z Martina. Už je tomu cca 10 rokov, čo sme začali spolu takto trénovať a každým rokom ma to baví viac a viac. Keď prišla pred rokom šanca od p. Mojžíša prenajať si priestory u neho v tennissport aréne, tak nebolo dlho nad čím rozmýšľať a s kolegom Tomášom Pokrivčákom sme išli do toho. A sme vďační za takúto šancu. Čo sa týka detí. Začali sme s tým už na štadióne v  Martine, kde sme mali špeciálne tréningy na zlepšenie malých hokejistov a zapáčilo sa to ako deťom, tak aj nám. Teraz s tým pokračujeme aj u nás v hale. Máme špeciálne tréningy pre mladých hokejistov, máme tréning pre martinských lyžiarov zo SKI Martinske hole, tak sme začali robiť aj tréningy pre deti a všestranný rozvoj pohybu a celkom sa to uchytilo.

 

Ako momentálna situácia ovplyvňuje chod fitnesscentra? Máte online tréningy?

Momentálne sme zatvorený a uvidíme, koľko to ešte potrvá, lebo tak ako my aj ľudia sa už nevedia dočkať kedy začneme spoločne znovu makať. Ak by to trvalo ešte dlhšie premýšlame nad online tréningami zatiaľ sme sa k tomu neodhodlali.

Rozhovory s Turčanmi - Jaroslav markovič

Prejavuje sa u Vašich detí láska k športu? Pôjdu v ockových šľapajách?

Ako by som to povedal, aj áno aj nie. Keď ich zoberiem spoločne, že poďme niečo robiť, tak idú. Ale keď nemusia, tak zatiaľ sa do toho netlačia. Verím, že časom tomu prepadnú a nájdu si nejakú športovú aktivitu, ktorá ich bude baviť a napĺňať.

Chodievate s rodinkou turistikovať tu v okolí?

Turistiku a rodinné výlety máme v obľube a teraz cez prvé obdobie korony sme toho aj celkom dosť zvládli, či už Martinské hole, Šútovský vodopád, Katovu skalu a ďalšie. Len na Maguru som dievčatá ešte nepresvedčil, ale verím, že budúce leto si odčiarkneme aj tento kopec 🙂

Ak by ste si mali vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Kto ma pozná a sleduje na sociálnych sieťach, tak vie, že Martinské Hole cez víkend nesmú chýbať 🙂 Je to pre mňa forma aktívneho oddychu a relaxu, ale určite je v Turci toho veľmi veľa krásneho čo sa týka prírody. Aj ja s rodinkou sa tešíme, keď budeme spoznávať aj vďaka vašej stránke stále nové a nové krásne miesta Turca.

Ďakujeme pekne za rozhovor a dúfame, že ste sa o našom hokejovom odchovancovi dozvedeli zaujímavé informácie. Možno príde čas, keď opäť pomôže nášmu hokeju v Martine. Zatiaľ mu držíme palce v hokejovej kariére, ale aj v osobnom živote. Páčil sa vám náš rozhovor? Dajte nám vedieť 🙂

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne