Jarabiná – ani neviem, prečo som to čakal ľahšie
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

26. februára 2021

Pri tom ako spoločne s vami plníme našu výzvu na rok 2021 sa dostaneme na kopce, ktoré málokto pozná. Jarabiná (1313 m) patrí práve k tým kopcom. Paradoxom je, že už ráno sme na parkovisku v Jasenskej doline pri Lehote našli veľa áut, no na túre nestretli nikoho. Všetci mali totižto namierené na Lysec. Pre nás dobre. Ostal nám celý kopec pre seba. Už v názve článku zistíte, že ma tento kopec prekvapil. Mal som to za ľahkú túru, ale opak bol pravdou.

Turiec - Jarabiná

Začiatok v Jasenskej doline

Myslím, že Jasenskú dolinu netreba nikoho zvlášť predstavovať. Je veľkým lákadlom, či už v zime alebo lete. Pekná dolina, v ktorej je lyžiarskej stredisko. Auto nenechávame pri stredisku, ale pokračujeme ďalej do doliny až na Lehotu. Tu je známa chata Lysec (583 m). Tú už roky rekonštruujú. Ja už si ani nespomínam, kedy začali. Už ráno je tu veľa áut. Drvivá väčšina ľudí smeruje na známy Lysec – jeden z najkrajších kopcov u nás v Turci. My ideme opačne. Hneď za chatou Lysec smerujeme doľava smerom na Mažiarky (748 m). Začiatok z doliny hore na Mažiarky je pomerne namáhavý. Strmý kopec. Našťastie nie príliš dlhý a dostávame sa na peknú lúku. Popri lese sme sa za 20 minúť (približne) dostali až na Mažiarky. Tu sa môžete dostať aj zo Sklabine alebo Turčianskeho Jasena. Je to príjemnejšie a nie také prudké.

Turiec - Jarabiná

Z Mažiarok na Bukoviny a Kečku

Teraz nás čaká tá príjemnejšia časť našej túry. Lesom z Mažiarok na Bukoviny je to skutočne krása. Pekný lesík striedajú výhľady na Lysec. Je to také čarovné prostredie, kde nemusíte rozmýšľať nad hlúposťami a cestou. Nie je kam zablúdiť. Za chvíľu sme na Bukovinách. Dobre, chvíľa je asi 30 minút. Je tam len jedno miernejšie stúpanie. Nič strašné. Z Bukoviny mierne klesáme a následne sa dostávame pod Kečku. Tu nájdete pekný, malý salaš. Keď sme tam boli my boli dvere zavreté. Ale pred týmto salašom sa nachádza posedenie, tak si môžete oddýchnuť a vychutnať výhľad na spomínaný Lysec. Ideme ďalej krásnou lúkou. Asi najkrajšia časť dnešnej túry. Dostávame sa na Kečku (1139 m).

Turiec - Jarabiná

Až na Jarabinú (1313 m)

 Z Kečky sa posledný krát obzrieme za Lyscom. Ďalej ho takto pekne neuvidíme. Z lúky vchádzame do hustého lesa a na moje prekvapenie klesáme o 100 metrov nižšie na krátkom úseku. Je to skutočne prudké, tak dajte pozor. Hustým lesom sa dostávame až na Sedlo pod Kečkou (992 m). Tu by sa na našu modrú značku mal napájať chodník z Kantorskej doliny. Teraz v zime nebol vôbec prechodený, takže NEODPORÚČAM ísť odtiaľ. A prichádza najťažšia časť našej túry. Približne na 1 kilometry prekonáme viac ako 300 výškových metrov. Na začiatku kráčame cez hustý les a jediné, čo vidieť je kamarátov chrbáť. Len sem tam sa nám ukáže výhľad na okolité kopce. Asi po 20 minútach sa les mení. Dostávame sa ku vyšším stromom a je to omnoho príjemnejšia prechádzka. Na pravej strane opäť vidíme Lysec a na tej ľavej Veľkofatranský Kľak. Neustále stúpame do kopca. Prichádzame až k značke Národného parku Veľká Fatra. Od tejto značky je to na vrchol už len 10 minút.

Turiec - Jarabiná

Vrchol Jarabiná

Vrchol Jarabinej je nenápadný. Ukáže sa vám až ku koncu. Z lesa prejdete pár metrov a ste pri značke vrcholu. Odtiaľ máte aj krásny výhľad na Ružomberskú a Banskobystrickú časť Veľkej Fatry. Bohužiaľ Turčianska časť je úplne zalesnená a nie je vidno takmer nič. Len pomedzi stromy vidíme Martinské hole. My sme mali na vrchole krásne slnečno. Škoda len, že Tatry sme mali v opare a nebolo ich vidno. Z Jarabinej môžete pokračovať po červenej značke na Malý Lysec a odtiaľ na Lysec alebo na opačnú stranu na Veľkofatranský Kľak. Teraz v zime, respektíve v čase nášho výstupu ani jedna z týchto ciest nebola prešľapaná. Z toho dôvodu sme sa po chvíľke rozhodli vrátiť späť po rovnakej trase. Pekne dole kopcom až na ten úsek zo Sedla Kečky na Kečku. Tam som skoro dušu vypľul.

Turiec - Jarabiná

Slovíčkom na záver o Jarabine

Menej známy, ale skutočne pekný kopec. Dosť ma preveril a dalo to zabrať vystúpiť až na vrchol. Nie je to nič ľahké. Dokopy 15 kilometrov, 900 výškových metrov. Nám to mapy.cz naplánovali na 6 a pol hodiny. Nakoniec sme to stihli otočiť za 4. Pri tejto túre sa striedalo hneď niekoľko momentov. Hustý les, striedala krásna lúka, opäť hustý les vystriedal krásny výhľad a na konci máte výhľad až na Tatry (ak máte krásne počasie). Okrem toho po ceste nájdete pekný, útulný salaš s krásnym výhľadom na Lysec. Jarabiná (1313 m) jednoznačne stojí za to. My sme nestretli na túre nikoho. A to bol víkend a na opačnom kopci – Lysci bol neskutočný nátresk. Takže, ak chcete byť chvíľu sami zo svojimi myšlienka je prostredie Mažiarok, Bukoviny, Kečky a Jarabinej práve pre vás. Ak sa v lese bojíte byť sami, tak choďte na opačnú stranu, teda na spomínaný Lysec.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne