Ján Vladár – jeden z najlepších Sparťanov na Slovensku
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

18. novembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať mladého športovca Jána Vladára,  ktorého očaril Spartan Race. Mladý Turčan sa výrazne presadil na svetovom šampionáte stále populárnejšej série. Martinčan Ján Vladár sa v gréckej Sparte zúčastnil svojich prvých majstrovstiev sveta Spartan Race. Premiéra mu vyšla výborne, vo svojej kategórii od 18 do 24 rokov získal titul svetového šampióna. Aké má plány a ďalšie zaujímavosti z jeho života sa dozviete v našom článku.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Pre tých, ktorí ťa až tak nepoznajú sa nám trošku predstav. Si úspešný mladý športovec. Prečo práve Spartan Race?

Ahojte, mám 22 rokov a som študentom Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Študujem Informatiku, od roku 2016 sa venujem pretekom Spartan Race a prekážkovým behom (OCR). Do roku 2015 som hrával hokej za Martin. Ako hokejisti sme mávali počas letnej prípravy všestranné tréningy, v ktorých som bol vždy celkom dobrý, rovnako to bolo aj s behom. V druhej polovici roku 2015 som začal behať a do toho som cvičil v posilke, táto kombinácia sa mi vždy páčila a preto som si vybral tento šport ktorý ma baví čím ďalej tým viac.

Aké boli tvoje začiatky?

Ako asi vačšina ľudí som si aj ja myslel, že Spartan je veľa o cvičení a o silovej príprave a s týmto dojmom som išiel aj na prvé prekážkové preteky „Tvrďák“ na Maline Brde, týchto pretekov som sa ešte zúčastnil popri hokeji a veľmi sa mi to zapáčilo, výsledkovo som bol asi tak v strede listiny. Na prvé preteky Spartanu som sa vybral o niekoľko mesiacov neskôr. Boli to preteky úrovne Beast, ktorý je najťažší z tých bežných pretekov a aby nebolo málo, tak bol to zimný 22km Beast na Donovaloch. Vytrápil som sa ako ešte nikdy predtým v mojej športovej kariére (kŕče, hypoglykémia) a skončil som na 77.mieste z 1300 pretekárov, za rady pred pretekom a pomoc počas neho veľmi ďakujem Maťovi Andrisovi a Viktorovi Šoporovi, práve s nimi sme chodili po pretekoch celý rok. O mesiac na to sme išli s chalanmi na ďalšie preteky, na Spartan Race do Prahy (Sprint 6km), kde som skončil v Top20 z viac ako 7000 pretekárov.

Si členom združenia EXTREME OBSTACLE RUNNERS. Ako si sa k nim dostal, objavili ťa na nejakých pretekoch?

Na prvé preteky Spartana som sa išiel pozrieť v Júli 2015 na Donovaly ako dobrovoľník. V priamom prenose som videl elitných mužoch, kde nedominoval nikto iní ako borci z tohto najúspešnejšieho tímu v strednej Európe na čele s legendou tohto športu Petrom Žiškom. Rovnako to bolo aj na ďalších pretekoch a keďže som bol vždy súťaživý, tak môj veľký cieľ bol dostať sa k nim, čo sa mi podarilo už po prvej sezóne na konci ktorej robili nábor.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Ako vyzerá tvoj bežný tréning? Koľkokrát do týždňa trénuješ?

Spartan je zo 70-80% o behu, v elitnej vlne mužov častokrát nerozhoduje žiadna iná prekážka ako hod oštepom, pretože zvyšné prekážky prejdeme častokrát všetci. Z toho dôvodu je rozhodujúci faktor beh a rýchlosť na prekážkach. 90% môjho tréningu tvorí beh a bicykel. V posilke už necvičím vôbec, pretože rýchlo priberám na svaloch a každé kilo navyše je v behu v kopcoch cítiť. Z toho dôvodu cvičím prevažne s vlastnou váhou – zhyby, kliky, angličáky. Potom samozrejme nejaké tréningy na úchop a posledné roky zaraďujem aj behanie s vrecom (30kg). Trénujem 6 dní v týždni, keď som v Bratislave bez bajku tak nabehám tak 70-80km do týždňa + tréning na workoute. V zime rád bežkujem. Keď som doma tak kombinujem beh s bicyklom, čiže nejaké presné čísla neviem povedať, veľmi to závisí toho, či je akurát pretekové alebo objemové obdobie.

Chodievaš na preteky po celom svete. Kde sa ti páčilo najviac?

Veľmi sa mi páčilo v Dolomitoch, kde som bol na Majstrovstvách Európy. Tam som si to dosť užil, pretože s tímom sme tam boli dlhšie, kvôli aklimatizácii na vyššiu nadmorskú výšku. Veľmi zaujímavé miesto bola aj Sparta v Grécku.

Na svojich prvých majstrovstvách sveta si rovno zvíťazil. Aký to bol pocit?

Bol to skvelý pocit zvíťaziť na MS v kategórií 18-24 rokov, už na prvom preteku 15,5km/+600m, v ktorom som vyhral som vedel, že by sa to mohlo podariť no ešte bolo predo mnou ďalších 30 pretekových kilometrov. Čaro týchto pretekov je v tom, že sa bežia 3 preteky Spartana behom 2 dní a víťaz je ten kto má najlepší súčet časov, čiže je to aj o taktike, rozložení síl, regenerácií. Nejednému pretekárovi sa stalo, že po prvom dni bol dosť vpredu, no na 3.preteku (26km/+1000m) sa napr. na ťažkých noseniach tak vytrápil, že stratil aj viac ako 10-15 minút.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Pripravoval si sa na tie majstrovstvá nejak špeciálne?

Snažil som sa simulovať pretekové podmienky. Napríklad som mával 2 intenzívne bežecké tréningy za deň, alebo som išiel 2 dni po sebe ťažký dlhý tréningy. No hlavne som nemohol podceniť silovú prípravu, pretože oproti takým bežným pretekom, ako napr. u nás vo Valči, sú prekážky na MS oveľa ťažšie (dlhé a ťažké nosenia, veľa prekážok na rúčkovanie, …). Kvôli mojej vyššej váhe 88-90kg mi najviac sedia ťažké nosenia a zbehy, tam viem dosť získavať. Naopak nesedia mi úplne strmé stúpania, ktoré v Sparte našťastie neboli.

Spartan Race má niekoľko kategórií. Zúčastňuješ sa všetkých? Ktorú máš najradšej?

Základné kategórie sú 3, je to Sprint ktorý ma približne 6km/20 prekážok. Keď pretekár nezdolá prekážku, musí urobiť trest 30 angličákov. Ďalej sú to Super cca 11km/25 prekážok a Beast, ktorý ma približne 21km/30 prekážok. Ak sa tieto 3 preteky bežia počas 1 víkendu ako napríklad aj na MS v Sparte, tak sa to volá Trifecta weekend, tento formát mi vyhovuje asi najviac zo všetkých. Raz za rok sa v strednej Európe beháva aj 50km dlhý Spartan Ultra ,ktorý som, ale ešte nikdy nebežal, som ešte nato mladý ale raz určite pôjdem.

Koľko medailí už máš vo svojej zbierke?

Aktuálne mám za sebou 64 pretekov Spartana (64 medailí), z ktorých mám ďalších 32 trofejí. No ďalej sú to ešte medaile a poháre z behu, hokejbalu a hokeja, ktorých je tiež dosť.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Zúčastňuješ sa aj iných pretekov ako Spartan Race?

V rámci prípravy chodím aj na bežecké preteky, za posledného 1.5 roka som bol v Turci na krosových pretekoch v Mošovciach, Turčianskych Tepliciach a Beniciach, ktoré sa mi veľmi páčili, na všetkých troch som aj zvíťazil, no nech idem na nejaké vačšie bežecké preteky tak tam by som nemal šancu oproti častokrát o 20- 25kg ľahším bežcom. Konkurencia na Spartanoch sa ale každý rok zvyšuje. V USA vysielajú preteky Spartanu live na ESPN, dosť chlapov tam behá Spartany profesionálne, pribúda stále viac profi športovcov (napr. bežci na lyžiach), ktorí behajú v lete Spartany ako spestrenie prípravy, takže musíme ísť všetci s dobou a zlepšovať sa vo všetkom.

Ako momentálna situácia ovplyvnila tréningy a preteky? Prekladá sa všetko?

Od marca som bol doma v Kláštore pod Znievom, to znamená že som viacej behal v kopoch a viacej jazdil na bajku oproti Bratislave, tréningy na bajku neboli len nejaké ľahké vozenia ,ale ťažké a dlhé tréningy s kamarátom Jurajom Bellanom. Preteky boli všetky zrušené, no v lete ako opatrenia povolili sme mali dokonca ísť na Stredoeurópsky pohár v Spartane, kde sme mali 4 preteky v 4 štátoch počas 6 týždnov. Vrchol sezóny som si plánoval na prelom júla-augusta, čo sa mi aj podarilo, kedy sa mi podarilo mať určite životnú formu. Na všetkých pretekoch okrem ME a MS štartujem v kategórií elitných mužov, ktorá bola tento rok asi najviac nabitá, pretože v západnej európe sa skoro vôbec nepretekalo a podarilo sa mi dosiahnuť celkové 9.miesto, s ktorým som určite spokojný.

Momentálne študuješ na VŠ. Darí sa ti skĺbiť školu, tréningy, preteky?

Niekedy to nieje úplne ľahke, kedže neštudujem na športovej škole, tak nemám žiadne výnimky a aj keď som išiel na MS tak som písal ešte 2 dni pred štartom zápočet z Počítačových sietí :D. Keď mám skúškové – január, máj, tak trénujem výrazne menej, ale každý máme nejaké povinnosti a nejaký ten čas na šport sa dá nájsť podľa mňa vždy keď sa chce.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Prečo práve štúdium informatiky? Predsa sa hovorí o IT – čkároch že stále a radi sedia za počítačom, aj keď sú samozrejme výnimky, tak ako ty.

Chodil som na Priemyslovku, kde som študoval odbor Technické Lýceum – zameranie Informatika. Vždy mi celkom išla matematika a technické predmety. Počas strednej ma to celkom bavilo a tak som sa v tom rozhodol pokračovať. Práca v IT je super v tom, že človek nerobí manuálnu prácu a tým pádom mu ostane veľa síl na tréning a po dni pri notebooku ho to doslova ťahá von do prírody. Poznám ale viacero dobrých bežcov, ktorí robia v IT sektore, nie som určite výnimka 😀

Chodievaš turistikovať a behávať aj tu v okolí?

Určite áno, popravde na turistiku moc nechodím, ale behám všade kde sa dá a to hlavne v prírode. Medzi moje obľúbené bežecké trasy patrí Turčianske Kľačany – Malý Kriváňm, kde sa viem pekne vyblázniť. Moja srdcovka sú Jedľoviny, kde som začínal s behom a neraz som to zo Záturčia, kde som býval, potiahol cez Jedľoviny až na Martinské hole. Odkiaľ som išiel samozrejme behom aj nazad. No momentálne ma môžete vidieť často behávať v lesoch v okolí Znievu.

Ak by si si mal vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Hrebeň Malej Fatry zo Suchého na Veľký Kriváň.

Rozhovory s Turčanmi - Ján Vladár

Ďakujeme pekne za rozhovor a dúfame, že ste sa o našom mladom reprezentantovi v súťažiach Spartan Race dozvedeli viac. Je to krásny šport a určite ho odporúčame vyskúšať každému, kto rád športuje. Veríme, že sa vám náš rozhovor páčil? Dajte nám vedieť 🙂

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne