Hnilická Kýčera je vrch, ktorý vás jednoznačne preverí
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

23. januára 2021

Hnilická Kýčera. Teraz ste sa mnohí možno zarazili, že takýto vrch ani v Turci nie je. Ale je a je krásny. Na túto túru som sa chystal veľmi dlho. Videl som pár vašich fotiek a vedel som, že tam musím ísť. Čakal som len na vhodný čas a na to, kým sa mi moje koleno aspoň trošku dovolí. Konečne prišiel ten správny čas. Hnilická Kýčera je kopec v Lúčanskej Malej Fatre. Nájdete ju nad obcou Valča. Dostanete sa na ňu cez Sloviansku dolinu, ale môžete využiť aj cestu z Snowlandu cez vrch Pivnica alebo cestu cez Valčiansku dolinu a Partizánske zemľianky. Ďalšou a náročnou možnosťou je trasa po hrebeni Lúčanskej Malej Fatry pri prechode z Minčola na Kľak alebo naopak.

Turiec - Hnilická Kýčera

Začiatok za obcou Valča

Začíname v obci Valča. Keď si povieme názov tejto obce, každého napadne Snowland. Tentokrát začneme z menej známej, no taktiež krásnej Slovianskej doline. V obci sa napojíme na zelenú značku. Za obcou sú dlhé lúky a celkom dobrá cesta, takže autom ideme až ku rybníkom Brčná. Je tu ,,väčšie“ parkovisko, kde môžete nechať auto. Cez jar, leto, jesen môžete autom ísť až ku smerovníku Krčma, kde tiež môžete nechať auto. My sme v zime cez dolinu autom neskúšali prejsť. Dolina je celý čas do mierneho kopca. Z rýbníkov Brčná až po Krčmu to je 6,5 kilometra. Nám to trvalo niečo viac ako hodinu. Popri chodníku nájdete veľa zaujímavých miest – Sloviansky potôčik, rybníky, chaty, kríže, Smradľavú vodu a nekonečne krásnu príroru. Taký malý tip: táto dolina je priam stvorená na to, aby ste si tu šli len tak zľahka zabehať alebo ju prejsť na bicykli.

Turiec - Hnilická Kýčera

Z Krčmi do sedla pod Hnilickou Kýčerou

Z Valče až ku Krčme to je približne 7 kilometrov a prejdete prevýšenie viac ako 200 metrov. Od Krčmi až pod sedlo Hnilickej Kýčery vedie zelená trasa. Tu už sa náš chodník trošku dvíha a túra je náročnejšia. Po asi 10 minútach prichádzame ku ďalšiu zaujímavému smerovníku s názvom Zraz. Tu môžete ísť aj po modrej trase a prídete na Úplaz. My pokračujeme po zelenej. V zime je tento lesík úplne čarovný. Krásne zasnežené prostredie a vďaka tomu, že tu nechodí veľa ľudí tak je tu neskutočný kľud. Čistika pri sedle je útulná. Nachádza sa tu drevený kríž, krmelec a symbolická zvonica. Okrem toho sme v lese našli aj zostrojený drevený prístrešok, ktorý vám môže poskytnúť útočisko. Na tajto trase sme prešli prevýšenie takmer 300 metrov.

Turiec - Hnilická Kýčera

Vrchol Hnilickej Kýčery

Pokračujeme ďalej na najťažší úsek našej trasy. Od sedla až na vrchol to nie je veľmi ďaleko, ale prejdete veľké prevýšenie. Niekto hovorí, že by potreboval rebrík, aby sa dostal až hore. Áno je to náročné a v zimnom období o to ťažšie, že tu takmer každú zimu napadne veľa snehu. Brodíte sa po kolená v snehu, pred sebou nevidíte nič iné len strminu. Cez cestu podliezate cez stromy, iné naopak prekračujete. Toto trvá približne 30 minút a viac. Podľa kondície. My sme sa vytrápili. Na vrchole nám bohužiaľ nevyšlo počasie. Rýchlo sa zatiahlo a začalo fučať. Na vrchole sa nachádza vrcholová kniha, krásny kríž a ak budete mať lepšie počasie ako my, tak aj krásny výhľad na Rajeckú časť Malej Fatry. Okrem toho vidíte hrebeň Lúčanskej Fatry od Martiniek až po Kľak. Nachádzate sa vo výške 1218 m.n.m.

Turiec - Hnilická Kýčera

Slovíčkom na záver o Hnilickej Kýčere

Bola to krásna a náročná túra. Náročná pre jej dĺžku a posledné stúpanie. Krásna vďaka peknej doline, krásnom lesíku a výhľadu. Teda ten sa vám dostaví až vtedy, keď je dobré počasie. V našom prípade tomu tak nebolo. Hnilická Kýčera vás preverí to všetkých stránkach. Túra meria dokopy 20 kilometrov a prejdete prevýšenie okolo 750 metrov. Nečakajte preto nič ľahké. My sme veľmi radi, že sme vám mohli zase ukázať nové a takmer vôbec navštevované miesto. O to je tento vrch vzácnejší. Ak budete mať čas a dobré počasie pokračujte hrebeňom na Úplaz, Kľak alebo Martinky. Možností máte hneď niekoľko.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Kde v Turci sa dá bežkovať?

Kde v Turci sa dá bežkovať?

V Turčianskej záhradke sú ideálne prírodné podmienky pre bežecké lyžovanie. To je jedným z najzdravších športov vôbec. Bežkár pri ňom zapája rovnomerne celé telo a trávi čas na čerstvom vzduchu. Ak dobre nasneží, tak sa v našom regióne nachádzajú kilometre zasnežených...

Naše posledné články

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne