
Autor článku - Tatiana Plešová
25. januára 2021
Rozmanitosť flóry nespočíva len v jednotlivých druhoch rastlín, ukrýva sa aj v samotných slovenských názvoch. Rastliny majú rôzne názvy, ľudové pomenovania, niektoré vyznievajú možno hanlivo ako napr. Dipsacus sylvestris (Štetka lesná), patrí k pomerne vysokým rastlinám, dorastá do výšky až 200 cm. Iné zas úsmevne napr. Cynoglossum officinale (Psí jazyk lekársky) patrí k mohutným rastlinám. Zaujímavosťou je, že začerstva má
nepríjemný pach.
Turčianska záhradka ponúka zaujímavú paletu rastlín s rozmanitými názvami, ich mená nesú aj predmety, zvieratá, čísla….Číslicu deväť v sebe ukrýva Petasites hybridus (Deväťsil lekársky), trváca bylina, ktorá rastie po celej Európe. Obľubuje vlhké stanovištia. V minulosti sa verilo, že zaháňa mor.

Predmet by sme našli aj, napríklad, v dobre známej rastlinke, Campanula (zvonček). To preto, že už samotný tvar kvetu pripomína zvon. Existujú rôzne kultivary nielen v klasickej fialovomodrej farbe, ale aj v bielej, bledoružovej… Zvončeky patria k vyšším rastlinám a stali sa obľúbenou súčasťou nejednej záhrady.
Iné rastliny zas majú v názve zastúpené zviera, napr. Polygonum bistora (Hadovník väčší).Rastie vovysokohorskom prostredí Vysokých Tatier. Uplatnenie nachádzal najmä v severských krajinách na liečbu úplavice a moru.

Polygonum bistora – Hadovník väčší

Echium vulgare – Hadinec obyčajný
Aj v Turci rastie rastlina, ktorá má v názve hada : Echium vulgare (Hadinec obyčajný). Táto bylina dorastá do výšky 30 – 120 cm. Rastie na okrajoch ciest, na medziach a rumoviskách.
Rastliny majú aj vtáčích zástupcov, napr. Hieracium polosella (Jastrabník chlpánik)– rastlina je chlpatá a trváca. Dorastá do výšky 8 – 30 cm. Obľubuje piesočnatú pôdu. Rastie na suchších trávnatých miestach, vo svetlých lesoch.
Štvornohého zástupcu vlka ukrýva Papaver rhoeas (Mak vlčí). Patrí k jednoročným rastlinám. Rastlina je chlpatá a prestúpená vylučovacími pletivami, tzv. mliečnicami (rastlinám z nich pri poranení vyteká biely alebo farebný latex) Rastie na násypoch, poliach, ale aj v záhradách. Zaujímavosťou je, že v minulosti sa kvety používali ako uspávací prostriedok pre deti. Upozornenie: celá rastlina je jedovatá !

Hieracium polosella – Jastrabník chlpánik

Petasites hybridus – Deväťsil lekársky
V Turci nájdeme rásť rastlinky, ktoré ľudia poznajú skôr pod ľudovými názvami. Prvou je Achillea millefolium (Rebríček obyčajný) tzv. „myší chvost“ . Patrí k trvácim bylinám vyskytujúcim sa v Európe a v Ázii. Rastie na suchých svahoch, v lese a na lúkach. Šľachtené kultivary žltej a ružovej farby sa bežne pestujú v záhradách.
Druhým zástupcom je Oxalis acetosella (Kyslička obyčajná) – tzv. „zajačikova kapusta“. Je to trváca bylina rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. Rastie aj v severnej Afrike. Porasty sú veľké a vyskytujú sa v tienistých vlhkých lesoch, húštinách a pri potokoch. Listy majú pekný srdcovitý tvar. Zaujímavosťou je, že v noci a za nepriaznivého počasia sa listy sklápajú smerom dole.

Achillea millefolium – Rebríček obyčajný, tzv. Myší chvost

Oxalis acetosella – Kyslička obyčajná, tzv. Zajačikova kapusta
Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂

Tatiana Plešová
Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.
Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru
Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...
Naše posledné články
Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu
"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...
Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť
Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...
Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch
Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať