Deniska zo Žiliny zvládla výzvu roku 2021 a prešla všetkých 21 neznámych kopcov v Turci
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

11. januára 2022

V roku 2021 sme na našom blogu uverejnili výzvu o 21 neznámych lokalít, respetíve kopcov, ktoré by ste mohli zdolať. Hneď niekoľkí z vás si tento zoznam vytlačili a začali zdolávať jednotlivé kopce. Medzi nich patrí aj Deniska zo Žiliny, ktorá zdolala všetky kopce zo zoznamu. Jej zážitky sa dozviete v našom článku.

turcianska zahradka - denisa janiskova (1)

Čo ťa priviedlo k tomu aby si pochodila všetky kopce z turistickej výzvy? Navyše
napriek tomu, že nepochádzaš z Turca.

Áno, pochádzam zo Žiliny, do Martina som sa presťahovala minulý rok. Nejaké turistiky v okolí som už mala za sebou a chcela som to tu spoznať a prechodiť viac, takže výzva s menej známymi kopcami sa mi zapáčila. A po každom peknom navštívenom mieste som mala väčšiu motiváciu pokračovať v zozname.

Chodila si na kopce sama alebo s niekým?

Všetky miesta som prešla aj s priateľom, ktorý sa tiež do Martina prisťahoval a obidvaja sme si to tu zamilovali.

turcianska zahradka - denisa janiskova

Aj predtým si rada chodievala na hory?

Pred pár rokmi som nebola zrovna vášnivý turista. S aktívnym chodením po kopcoch som začala v roku 2020 najmä kvôli Covid situácií a tým, že som mala viac času ako obvykle. Rok 2021 bol určite mojim turisticky najaktívnejším rokom. Uvidíme, čo prinesie rok 2022 a či samú seba prekonám.

Túra na ktorý kopec sa ti páčila najviac?

Asi najviac sa mi páčil hlavný hrebeň Veľkej Fatry, i keď sme tam nešli z Martinskej strany ale z Vyšnej Revúcej (chceli sme sa vyhnúť dlhému kráčaniu dolinou, čo sa nám hore krátkou Zelenou dolinou podarilo, no 7 km dole Suchou dolinou k autu po celej túre už tak príjemné nebolo) našim cieľom bol Ostredok, ďalej sme pokračovali na Krížnu. Krásne kruhové výhľady, ktoré sa nám naskytovali už pred Ostredkom na Ploskú, Borišov, Nízke Tatry a Malú Fatru, nás určite presvedčili sa sem opäť vrátiť, ale nabudúce zasa z inej strany. Tiež nás veľmi príjemne prekvapil Drieňok a Veľkofatranský Kľak svojími výhľadmi.

turcianska zahradka - denisa janiskova

A naopak, na ktorý kopec sa ti túra nepáčila a povedala si si že stačilo raz?

Nedá sa povedať, že by sa mi nejaká túra nepáčila, podľa mňa všetok čas strávený v prírode je super. I keď musím sa priznať, že ma nebavia dlhé nástupy na vrcholy cez doliny. Pre mňa často nekonečné kráčanie dolinou v turistických topánkach po asfalte, ktorému sa vo Veľkej Fatre ťažko vyhneme. Jedna z takých túr bol Veľkofatranský Kľak ale za to výhľad z hora stál za to. Lučenec bol zasa pre mňa kopec, kde raz stačilo, pretože za celú túru neboli skoro žiadne výhľady. Ani z vrcholu.

Na našej stránke je už aj výzva na rok 2022,pôjdeš do toho tiež?

Videla som výzvu na rok 2022 a tiež som videla teba krívajúc domov z prechodu Korunou Turca v lete. Takže neviem, či je toto môj štýl a nechcem si po 50 km túre znechutiť turistiku na ďalší mesiac. Určite prejdeme aspoň niektorú časť a uvidím, či sa prekonám a prespíme niekde v útulni alebo pod holým nebom, ktorému sa vyhýbam, vždy sa po túre teším na pohodlie domova.

turcianska zahradka - denisa janiskova

Kedy si začala postupne odškrtávať kopčeky z výzvy?

Prvým kopcom z výzvy bola Nolčovská Magura a Suchý ešte v januári, kedy som ešte nevedela o vašej výzve, ale aj to nás nakoplo dokončiť výzvu, lebo už sme mali 2 kopce odškrtnuté.

Máš radšej turistiku v zime alebo v lete?

Každé ročné obdobie má svoje čaro. Zimná turistika je krásna a zasnežená príroda vyzerá rozprávkovo, aj keď nie je zrovna najlepšie počasie. Ale predsa len mám radšej teplejšie mesiace a jarnú/letnú turistiku, kedy si človek na vrchole sadne, užíva si výhľady a pokoj bez toho, že by som pritom zamrzla.

turcianska zahradka - denisa janiskova

Ktoré miesto v našej Turčianskej záhradke je ti srdcu najbližšie?

Ťažko sa mi to hodnotí, keďže v Turci žijem krátko ale obdivujem rozľahlé lúky medzi dedinami, z ktorých su krásne výhľady na okolité hory. Takýchto miest je tu množstvo, chodíme sa tam prechádzať najmä so psom alebo nimi prechádzame na bicykli a vždy sa zastavím, poobzerám sa okolo seba a povzdychnem si ako je v tom Turci krásne. Také miesto je napríklad aj bonus z výzvy – srdce Turca v Socovciach.

Ktorá túra sa ti páčila najviac alebo z nej máš pekný zážitok? Kľudne môžeš aj
napísať, čo sa ti prihodilo.

Neviem, či sa jedná o najlepší zážitok ale naša najadrenalínovejšia túra bola určite okruh, kedy sme prešli z Jasenskej doliny na Jarabinú, odtiaľ na Malý Lysec, Lysec a opäť do Jasenskej doliny. Už pri ceste na Jarabinú cez Mažiarky a Bukoviny sme pri oddychu vystrelili z provizórnej lavičky na Bukovinách, kedy rovno za nami v lese spadol strom pri úplnom bezvetrí. Tak sme si zatlieskali a rýchlo pokračovali ďalej. Tesne pod Jarabinou, keď sme sa predierali nie moc vychodeným chodníkom, sme stretli iba jeden český pár, ktorý sa potešil že nás vidí, pretože nestretli nikoho pri prechode od Veľkofatranského Kľaku po Jarabinú. Naozajstná divočina ale začala na vrchole Jarabiná, kedy sa začali z lesov ozývať jelene v ruji a teda nebolo mi všetko jedno. Od Jarabinej na Malý Lysec je to čistá divočina, turistický chodník je na mnohých miestach kvôli popadaným stromom neprechodný a preto sme museli obchádzať celé úseky mimo turistickej trasy, kde sme kráčali okolo bahenných diviačích kúpeľov. Vtedy sme aj rozmýšľali, či nebude lepšie sa otočiť a vrátiť sa na Malý Lysec nabudúce z opačnej strany. Premohli sme zlé pocity a pokračovali ďalej turistickým chodníkom, ktorý vyzeral ako by ním za posledného pol roka nikto nešiel.

 

Celú cestu sme si spievali (ešteže tadiaľ nikto nechodí), pískali, kde sa dalo sme bežali, aby sme boli čo najskôr na Malom Lysci. Tam sme stretli asi 5 ľudí a to boli jediní ľudia, ktorých sme stretli od Jarabinej po Lysec. Nakoniec sme šťastlivo dorazili do cieľa, chvalabohu bez stretnutia sa s lesnou zverou.

turcianska zahradka - denisa janiskova

Do výzvy roku 2021 sme zaradili väčšinou neznáme kopce. Poznala si ich
predtým?

Poznala som asi iba 3 alebo 4 kopce, aj to tých najznámejších ako je Suchý, Ostredok, Malý Kriváň. Preto som ti veľmi vdačná za to, že si nám urobil program na uplynulý rok a my sme spoznali krásy Turca.

A na záver ak chceš tak nejaký taký postreh alebo podobne 🙂

Turiec ma skutočne očaril, je to krásne miesto, kde je veľa možností na prechádzku alebo túru. A čo sa mi tu skutočne páči, že si človek môže vychutnávať pobyt v prírode a ticho, ktoré tam vládne. Na väčšine miest z výzvy (výnimkou sú asi len miesta v Malej Fatre) sme nestretli nikoho alebo veľmi málo ľudí aj keď sme chodili najmä cez víkendy, čo je podľa mňa veľké plus a človek má potom ten správny dobrý pocit z času stráveného v prírode. Mám radosť z projektov ako je Turčianska záhradka, ktoré nám sprostredkúvajú tipy na krásne miesta, ktoré sú v našom okolí a veľa krát o nich ani nevieme.

Ďakujeme krásne za tento rozhovor. Aj pre nás osobne priniesol veľa inšpirácie. Prejsť 21 kopcov nie je nič ľahké a nie každému sa to podarí. Dokonca to stihnúť za menej ako rok je skvelý a chválihodný výkon. Želáme ti veľa nachodených kilometrov pri spoznávaní nášho krásneho Turca.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne