Cyklookruh Turčianskymi rozhľadňami

Autor článku Brano Šimko

10. mája 2022

Napadlo vás navštíviť všetkých 6 rozhľadní, ktoré sa nachádzajú v Turci? Že nie? A pritom je to krásny okruh, na ktorom vidíte veľa zaujímavého. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo nám takýto cyklookruh prinesie. Nezabudnite si to dobre naplánovať, keďže sa jedná o náročnejšiu trasu. Našťastie si máte, kde oddýchnuť a načerpať potrebné sily na ďalšie kopčeky.

Pár informácií o cyklotúre okolo Turca

  • Počet kilometrov: 83 km
  • Čistý čas: 7 hodín
  • Prevýšenie: 1100 metrov
Kam v Turci - okolo turca na bicykli

Z Martina do Nolčova

Pre náš štart si vyberáme pivovar Martins, kde našu trasu aj zakončíme. Aby sme si už na začiatku ušetrili pár kilometrov prechádzame cez železničnú stanicu vo Vrútkach a poza ŽOSku. Tu sa cez most napojíme na cyklotrasu v Turčianskych Kľačanoch. Odtiaľ popri Váhu sa dostaneme až do Krpelian, z ktorých to už máme len kúsok na prvú Nolčovskú rozhľadňu. Táto je najmladšia. Je z nej skutočne krásny výhľad na Krivánsku Malú Fatru. Ale ešte predtým ako sa ku nej dostanete musíte zdolať prvý náročný kopček. Z rozhľadne smerujeme na Konské a Podhradie. Pozor, pozor. Ďalšie náročné kopčeky.

Kam v Turci - okolo turca na bicykli

Kúsok po cyklotrase na ceste SNP

Z Podhradia sa presúvame cez Štiavničku, Sklabinský Podzámok (tu sa môžete zastaviť obzrieť Sklabinský hrad), Sklabiňu ku ďalšie rozhľadni, ktorá sa nachádza medzi Záborím, Horným Kalníkom a Turčianskym Jasenom. Rozhľadňa sa volá na Tŕní. Máte z nej skutočne krásne výhľady. Tentokrát na všetky 4 svetové strany. Okolie Turčianskeho Jasena sa nazýva aj Turčianskym Toskánskom a je rajom pre všetkých fotografov, bežcov, ale aj cyklistov. Úsek medzi prvou a druhou rozhľadňou je veľmi členitý. Raz idete do kopca, aby ste ho následne dlhým klesaním zišli, inokedy sa vám otvorí rovinatá cesta. Ak máte problém s vodou odporúčam doplniť tekutiny pri Teplických Serpentínach. Síce idete neustále po ceste, tak veľa áut nestretnete. Našťastie. Ale poďme sa presunúť ku ďalšej rozhľadni.

Turčianska záhradka - Necpaly

Stále na ceste SNP

Púšťame sa dole kopcom do Turčianskeho Jasena. Prechádzame popri soche pána Jesenského a neustále stúpame do mierneho kopčeka. Za dedinou je to už o inom. Smerujeme na Jasenskú dolinu do prudkého kopca. Hlavne vodiči v zime túto cestu poznajú, lebo sa neudržiava a niektorí skončia v poli. Takmer na vrchole odbáčame doprava smerom na Belú-Dulice. Tu nás čaká už v poradí 3tia rozhľadňa s názvom Na Kalníku. Túto mám skutočne rád, lebo len niekoľko metrov od nej sa nachádzajú 2 krásne stromy, pri ktorých sú krásne západy slnka. Určite treba vyskúšať. Odtiaľto smerujeme dole do dediny. Vždy sa tým kopčekom radšej pustím dole, akoby som mal šľapať hore. To sa mi však vráti späť na kopci z Necpál, kde nás čaká ďalšia rozhľadňa Na Brotnici.

Turčianska záhradka - Rakovo

Na opačnú stranu Turca

Rozhľadňa na Brotnici je veľmi pekná. Opäť nám poskytne výhľad na Malú Fatru, ale taktiež sa vám medzi kopcami otvorí Lysec. Následný zjazd do Folkušovej si vždy užijem. Tu sa na chvíľku zastavíme pri farme, kde sú krásne kone. Odtiaľto smerujeme cez stromovú alej do Ďanovej. Len očkom sa ozbriem za seba, aby som si ešte raz vychutnal pohľad na skalnatú Pekárovú a lesy nad Folkušovou. Z Ďanovej mierime do Rakova, kde si pozrieme niekoľko drevených sôch. Skutočne majstrovská práca. Nejaké nájdete aj na neďalekej vlakovej stanici v Príboviach. Z nich smerujeme do Valče a odtiaľ do Trnova. Zrazu sa ocitáme na známej Tankovej ceste.

Kam v Turci - okolo turca na bicykli

Už len domov do Martina

Tanková cesta plná záhad. Aj tak by sa to dalo nazvať. Nad Trebostovom je krásna hojdačka a hneď za Trebostovom na nás z ľavej strany vykukne 5ta rozhľadňa, ktorá má názov Pod Bokšínom. Táto je pre mňa osobne asi najväčším sklamaním. Síce výhľad z nej je pekný, predovšetkým na opačnú stranu – teda Veľkú Fatru, ale osobne ma nejako neoslnila. Mierime na Bystričku a viem, že v neďalekých lesoch sa dá odbočiť na Končiar alebo Trebostovskú stôlňu. Prechádzame tankovou cestou, kde sa na jar koná aj tradičný pretek Jarný šprint na Bystričke. Pozdravujem chalanov z Beer Inside Teamu. Ani sme sa nenazdali a máme pred sebou rozhľadňu nad Bystričkou. Dole už vidíme Martin. Smerujeme ďalej tankovou cestou, mierime nad kasárne na Podháji a okolo hokejovej haly, rieky Turiec a Tulipu prichádzame do Martinsu na zaslúženú odmenu.

Kam v Turci - okolo turca na bicykli

Slovíčkom na záver o cyklotúre rozhľadňami Turca

80 kilometrov v nohách nechalo stopy na mojom pozadí. Na druhý deň som si nemohol sadnúť na stoličku. Nie je to ľahké, ale je to krásne. Tak by sa dala definovať táto krásna trasa. Výhľady na všetky kúty Turca. Raz idete hore, raz dole, raz po rovine a inokedy ani neviete, kde 😀 No dobre, trošku preháňam. 6 rozhľadní sa dá za deň určite zvládnúť a na konci vás čaká zaslúžená odmenu.

turčianskazahradka-mapa rozhľadne

Dnešná trasa

Martin (pivovar Martins) – Vrútky – Turčianske Kľačany – Ontário – Sučany – Turany – Krpeľany – Nolčovo – Konské – Podhradie – Turčianska Štiavnička – Sklabinský Podzámok – Sklabiňa – Turčianske Jaseno – Belá-Dulice – Necpaly – Folkušová – Ďanová – Rakovo – Príbovce- Valča – Trnovo – Trebostovo – Bystrička – Martin

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne