Cez Bystričku na Humience a ešte ďalej
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

30. septembra 2021

Miesto tak krásne, že ho máte len pre seba? O tom sú Humience. A teraz dosť romantiky. Celú cestu som mal pocit akoby sme boli v inom svete. Svete bez ľudí, kde je skutočne krásna príroda a máte čas si užiť ten kľud pre seba. Paradoxne, čo by kameňom dohodil sa nachádzajú Martinské hole, na ktoré chodí asi milión ľudí. Prečo sa teda oplatí zájsť si na Humience?

Turcianska zahradka - humience

Začiatok na Bystričke

Bystrička je dedinka známa predovšetkým kvôli sídlu T.G.Masaryka a jednej peknej rozhľadne, ktorá sa nachádza nad touto obcov. My sme dnes začínali na opačnom konci dediny. Táto časť sa volá Lázky. Nájdete tu aj smerovník, pri ktorom môžete nechať auto. Miesta tam nie je najviac, ale pár áut sa zmestí. Následne máte na výber dve možnosti. Vybrať sa po modrej smerom na Martinské hole (mimochodom krásna trasa) alebo ako my sledovať žltú značku a prídete až na Humience. Nezľaknite sa. Na smerovníku píše túto túru cca 3 hodiny, ale verím, že to dáte omnoho rýchlejšie.

Turcianska zahradka - humience

Až ku krásnej chate pri vrchu Studienka

Začiatok trasy je príjemný. Stúpade do mierneho kopca a po pravej strane vidíte starý lyžiarsky vlek, ktorý na Bystričke fungoval. Zaujímalo by ma, koľko rokov sa nepoužíva. Na ľavej strane míňate mnohé chaty. Skutočne pekná chatová oblasť. Ani sme sa nenazdali a zrazu prechádzame cez známy Turčiansky tankodrom, kde sa testovali tanky z bývalej ZŤS v Martine. Odtiaľto smerujeme do lesa. Týmto leso, či veríte alebo nie pôjdete takmer až na vrchol Humiencov. To je aj dôvod, prečo po ceste nemáte takmer žiadne výhľady. Na druhej strane. Ten les je skutočne krásny. Asi za pol hodinu z Bystričky sme prešli k smerovníku Príslopskej doliny (704 m.n.m.). Tu prekračujeme malý Príslopský potôčik. Zrazu sa náročnosť túry zvyšuje. Z mierneho stúpania idete do poriadnych strmín. Neustále lesom. Len príležitostne sa trasa uľahčí, keď pretínate zvážnicu. Takto idete asi hodinku a z čista jasna sa pred vami objaví krásna chata.

Turcianska zahradka - humience

Vrch Studienka a ešte ďalej

Pri chate sme si na chvíľku odpočinuli. Ani nevie, kto ju má v správe, ale je krásna. Nájdete pri nej aj obrovský stôl. Ten je hádam pre 30 ľudí. Po krátkej pauze pokračujeme ďalej. Opäť krásny a hlavne neporušený les. Príležitostne musíme dokonca prekračovať aj nejaké stromy. Asi po pol hodinke sa les mení a strieda sa s poliami čučoriedok. Skutočne je ich tu neuveriteľne veľa. Tu stretávame aj prvých ľudí na našej dnešnej túre. Sme nevedeli, že aj posledných. V tejto výške sa pomedzi konáre objavujú aj nejaké výhľady. Ale nie je to žiadna sláva. Najbližšie sa vám otvára Končiar. Vrch, na ktorý sa môžete dostať z Trebostova.

Turcianska zahradka - humience

To najkrajšie na záver

Záver túry je skutočne pastvou pre oči. Keď vyjdete z lesa, tak sa vám ukázu krásne výhľady. Prevošetkým na hrebeň Malej a Veľkej Fatry. My sme mali šťastie a videli sme do dialky až na Tatry. Na vrchol to už máme len pár minút, lebo v diaľke vidno smerovník na Humiencoch (1398 m.n.n.).  Keď sme vyšli hore ukázalo sa nám aj Veterné. No Humience si z tohto kopcu dnes niečo zobrali. Aj tu strašne fúka. Preto sme sa obliekli a ideme ďalej. Vy si môžete za trasu späť zobrať tú istú trasu ako ste šli hore. No my sme si chceli túru trošku predĺžiť a rozhodli sme sa výjsť cez Vidlicu na Veľkú Lúku a odtiaľ po modrej značne smerom späť na Bystričku.

Turcianska zahradka - humience

Veľká Lúka a modrá značka

Táto časť túry bola asi najkrajšia. Na hrebeni sa cítite ako na koberčeku. Prešli sme cez Vidlicu až na Veľkú lúku a mali sme krásne výhľady na obe strena hrebeňa. Stálo to za tú námahu. Na Martinských holiach sme si dali obed a popri ferate zamierili späť na Bystričku. Zostup je podobný ako keď sme šli hore po žltej značke. Väčšinu času idete lesom a len zriedkakedy sa vám ukážu nejaké výhľady. No trasu z Bystričky na Martinské hole si určite ešte niekedy popíšeme.

Turcianska zahradka - humience

Slovíčko na záver o túre na Humience

Krásna túra. Garantujem vám, že pri tomto výstupe veľa ľudí nestretnete. Trasa je mierne náročná. Kedže urobíte približne 1000 výškových metrov. Ale ak zvládnete výjsť na Martinské hole, tak určite zvládnete aj Humience. Za odmenu vám budú krásne výhľady. Od Kľaku, Malej Fatry až po Veľkú Fatru. A s troškou šťastia až do Tatier. Veľkým plusom sú práve výhľady, ale aj nedotknutý les má svoje čaro. My sme si tento výstup skutočne užili. Navyše sme si ho pekne predĺžili až na Martinské hole a urobili, tak krásny okruh. Viac sa dozviete vo videu nižšie. Náš okruh mera 18 kilometrov, 1086 metrov prevýšenie a trvalo nám to približne 4 a pol hodinky.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne