Bralova skala – miesto, kde som prišiel o drona
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

29. marca 2021

Už v úvode vám poviem, že Bralova skala je jednoznačne krásne miesto. Mňa osobne prekvapilo. Asi to bolo tým, že som sa na Sklenom ocitol prvý krát. Práve Sklené je začiatočným bodom na túto túru. Z obce prejdete po krásnych Sklenianskych lúkach a lúkach na Bralovej skale. Po krátkom úseku v lese sa vám znenazdajky ukáže krásny výhľad na Trenčiansky kraj a Handlovú. Škoda, že výhľad na Turiec zakrývajú stromy. 

Turiec - Bralova skala

Začiatok v Sklenom

Sklené bolo pre mňa veľkou záhodou. Nikdy som v tejto turčianskej obci nebol. V drvivej väčšine prípadov, z Hornej Štubne prechádzame na Turček a ďalej do Kremnice. Nikdy sme nezašli až na Sklené. Už v úvode ma prekvapilo, že sa pred obcou nachádza vojenský útvar. Tam som ho veru nečakal. Následne ma prekvapili aj pekné fínske domy pred obcou. Sklené je dlhá obec. Na kopci sa nachádza kostol. Trošku som nevedel kam ísť, tak som sa opýtal miestnej pani a tá ma naviedla až na koniec dediny. Dala aj možnosť 2. Prejsť cez lúky, ale chcel som ísť značenou trasou, keďže som tu ešte nebol.

Turiec - Bralova skala

Krásne Sklenianske lúky a lúky na Bralovej skale

Auto teda nechávam až na konci dediny. Tu sa otáčajú autobusy a je tam dosť miesta. Je tu aj modrá značka. Tú ale nasledujeme len chvíľku. Pokračujeme ďalej von z dediny. Na prvom kopčeku nájdete mapku a hneď pri nej pekný kríž. Na výber máme 2 lúčne cesty. Doprava smerom na smerovník Sklenianskych lúk (612 metrov) alebo ísť doľava priamo na Bralovu skalu. Ja idem ku smerovníku a potom sledujem červenú značku smerom na Bralovu skalu. Obe cesty sa napájajú. Doľava je prvé, nie príliš náročné stúpanie. Cez lúky prechádzam až do lesa. Tam sa nachádza koridor zo stromov, ktorým prechádzam. Opäť sa z lesa dostanem na krásne lúky. Tentokrát na Bralovej skale.

Turiec - Bralova skala

A sme na Bralovej skale (826m.n.m.)

Z oboch lúk je krásny výhľad. Predovšetkým na Krivánsku Malú  Fatru a Veľkú Fatru. Ja som tu nachvíľu posedel a vychutnával si ranné slniečko a tie prekrásne výhľady. To skutočne stojí za to. Máme za sebou asi 20 minútovú nenáročnú prechádzku. Pokračujeme cez les. Znenazdajky sa nám tu objavil vysielač. Pri ňom je smerovník Bralovej skaly a malé ohnisko. Nachádzame sa vo výške okolo 800 metrov. Prešli sme približne 2 kilometre, 200 metrov prevýšenie a trvalo mi to do cieľa 40 minút. Lenže pri smerovníku nie je to, čo som chcel nájsť. Preto prejdem ešte minútku a z krásneho lesa sa mi otvoria krásne výhľady na Trenčiansky kraj a predovšetkým na Handlovú.

Turiec - Bralova skala

Vrchol Bralovej skaly a ako som prišiel o drona

Vrchol je veľmi zvlášny. Neviem o akú horninu sa jedná, ale cítil som sa ako na mesiaci. Skutočne zvláštne. Tie výhľady stoja za to. Ja som tu pobudol nejakú chvíľu a vyhrieval sa na slnku ako had. Potom som sa rozhodol ísť smerom späť. Chcel som ešte potočiť dronom nejaké zábery z lúk. Krásne miesto, nevyužiť to by bola škoda. Len vzlietnuť a natočiť krásnu lúku. Zrazu sa záber začal točiť a na kamere zazriem krídlo vtáka. Viem, že je zle. Pridám rýchlosť a rýchlo domov. Asi 3 sekundy a dron padá strmhlav dole. Vedel som, že je zle. A výsledok bol jasný. Dron je na šrot. Keď som našiel zvyšky, vtáčik si okolo mňa ešte veselo provokačne poletoval. Podľa indícií to bol asi myšiak. Trošku smutný, trošku nahnevaný mierim späť do auta.

Turiec - Bralova skala

Slovíčkom na záver o Bralovej skale

Bralova skala je veľké prekvapenie. Prirovnal by som to možno k neďalekému Vyšehradu. Veľmi pekné miesto. Prechádzate cez krásne lúky, z ktorých sú pekné výhľady na Krivánsku Malú Fatru, Veľkú Fatru a okolité lúky. To mi učarovalo asi najviac. Prechádzanie kľudným lesíkom a ten výhľad na záver bola len čerešnička na torte. Ako som už písal. 40 minútová nenáročná prechádzka, kde prekonáte na 2 kilometroch asi 200 metrov prevýšenie. Mne sa túra predĺžila hľadaním zvyškov po drone. A tak som sa potúlal po lúkach o niečo viac ako by som chcel. Takže Bralova skala pre mňa bude pamätné miesto. Určite sa tu vrátim aj s rodinkou.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne