Bicyklom po Turci – Z Martina do Valče

Autor článku Brano Šimko

23. októbra 2021

Rozkošná, a pohodová trasa popod Martinské Hole (Malú Fatru). Táto cyklotrasa ponúka krásne výhľady na opačnú stranu Turčianskej kotliny – Veľkú Fatru. Prechádzate po ceste, na ktorej sa testovali tanky vyrobené v bývalej ZŤS. Váš cieľ je v krásnom rezorte vo Valčianskej doliny. Po ceste prejdete okolo dvoch turčianskych rozhľadní. Výhodou je, že celý čas idete po značenej cyklotrase.

Pár informácií o tejto cyklotúre

  • Počet kilometrov: 39 km
  • Odhadovaný čas: 3 hodiny
  • Prevýšenie: 457 metrov
Turiec na bycikli - z martina do valče

Z Martina nad Bystričku

Začíname na Stráňach neďaleko Pivovarského potoka (ten, ktorý ide zo známej Martinskej Ferraty HZS). Už v úvode nájdete turistickú značku. Nepokračujeme ďalej do kopca, ale zabáčame doľava na ,,kocky“. Neďaleko od tejto križovatky sa nachádza pamätník na Bukovinách. Ďalej si musíte dávať pozor kam zabočíte. Križujú sa tu rôzne cesty. To platí takmer až na Bystričku. Ale ak ste pozorný, tak značku vždy nájdete. Nad Bystričkou je prvé a poslendé väčšie stúpanie. Následne sa cez Lázky a vodáreň spustíte až ku Rozhľadni nad Bystričkou.

turčianska záhradka - z martina do valče - tanková cesta

Z Bystričky smerom na Trebostovo a Trnovo

Prichádzame nad Bystričku. Doteraz to bola príjemná cesta, ale tá sa mení na panelku. Pri tom zjazde vás poriadne vyklepe. Prídeme až ku prvej rozhľadni na našej ceste. Odtiaľto máte skutočne ukážkový výhľad na Martin, Bystričku a predovšetkým vrcholy Veľkej Fatry. Cesta sa ponad Trebostovo dostane až ku druhej rozhľadni nad touto obcou. Tá sa nazýva Rozhľadňa pod Bokšíkom. Neďaleko od tejto rozhľadne je schovaná aj Trebostovská stôlňa. Veľmi zaujímavé miesto a ak máte čas kľudne si tam zájdite. Dostanete sa ku nej aj na bicykli. V štôlni pozor. Väčšinu času musíte mať gumáky.

turčianska záhradka - z martina do valče - rozhľadňa2

Až do Valče

Z Trebostova pokračujete do Trnova. Tu je zaujímavá pasáž, lebo na výber máte hneď niekoľko možností. Prejsť až do dediny Trnovo, teda vedie oficiálna cyklotrasa. Alebo prejsť popod lesík po lesnej ceste a dostanete sa bližšie Valčianskej doliny. Táto trasa je avšak pre ľudí, ktorí poznajú okolie, aby ste neblúdili v našich krásnych horách. A prichádzame do cieľa. Vo Valčianskej doliny nájdete množstvo miest, kde si oddýchnuť a zastaviť sa. Poprípade občerstviť. Pre cestu naspäť môžete zvoliť rovnakú cestu alebo ísť smerom na Príbovce a prejsť popri hlavnej ceste.

turčianska záhradka - z martina do valče - mapa

Slovko na záver o tejto trase

Osobne mám túto trasu veľmi rád. Nie sú veľké prevýšenia a výhľady sú ako za odmenu. Predovšetkým, keď už sa dostanete nad Bystričku a Trebostovo. Ďalším plusom je, že si trasu môžete predĺžiť až do Valčianskej, či Slovianskej doliny. Celkový okruh je približne 40 kilometrov a prevýšenie asi 450 metrov.

Posledný článok

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Naše posledné články

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých...

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne