TOP 10 miest, ktoré musíš vidieť pri návšteve Turca

Autor článku Brano Šimko

8. decembra 2020

Ahojte, nedávno sme si pre vás pripravili súťaž s pivovarom Martins. Potešilo nás, že sa vás zapojilo okolo 200 na dvoch sociálnych sieťach. Som veľmi rád, že nám táto naša lokálna piváreň pomohla na Mikuláša podarovať nejaké pivká. Okrem toho ste odpovedali na otázku: ,,Ktorých 6 miest je pre vás u nás v Turci TOP?“. Pokúsili sme sa túto anketu vyhodnotiť a vytvorili sme tento ,,rebríček“ 10 miest, ktoré majú naši Turčania najradšej.

turcianska zahradka - martinske hole

Číslo 1 – Martinské hole

Skutočne musím povedať, že ma až prekvapilo s akým náskokom Martinské hole vyhrali. A to sme v ankete evidovali ešte aj Ferratu HZS, ktorá mala taktiež pekný počet vašich hlasov. Musím súhlasiť, lebo Martinské hole právom patria u nás v Turci medzi najnavštevovanejšie miesta. Krásne výhľady, na vrchol sa môžete dostať z rôznych miest a zvoliť si pre vás ideálnu náročnosť. Článok o Martinských holiach nájdete aj na našom blogu a samozrejme sme si z nich pripravili aj pekné video na náš youtube.

 

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole

Číslo 2 – Lysec

V tesnom závese za Martinskými hoľami sa umiestnil vo vašom hlasovaní Lysec. Jednoznačne právom. Podľa mňa patrí k tým najkrajším kopcom, ktoré v Turci máme. Mne osobne sa najviac páči práve teraz v zime. Krásne výhľady na celý Turiec, hrebene Veľkej a Malej Fatry a ak máte trošku šťastia, tak až do Tatier. Opäť si môžete o túre na Lysec prečítať v našom článku TU.

Výstup na Ostrú v Turčianskej záhradke

Číslo 3 – Ostrá

Opäť by sme mohli povedať, že očakávaný kopec. Ostrá je krásny Veľkofatranský vrchol. Jeho skalnatý vrch je veľkým lákadlom pre všetkých turistov. Navyše túto túru môžete spojiť aj s ďalším kopcom v našom rebríčku – Tlstou (na čísle 7). Samozrejme aj o túre na Ostrú si môžete prečítať v našom článku TU.

turcianska zahradka - chata pod klacianskou magurou

Číslo 4 – Kľačianska Magura

Asi najviac navštevovaná horská chata u nás v Turci nemôže v našom rebríčku chýbať. Skvelá túra, krásne prostredie, výborný personál a skvelé šišky. Čo viac si želať. Magura láka turistov aj neturistov a patrí k tomu najkrajšiemu čo môže Turiec ponúknuť. Ako inak aj o tejto túre sa dočítate v našom článku TU.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Číslo 5 – Katova skala

Pre mňa osobne menšie prekvapenie. Katova skala sa umiestnila v našom rebríčku pomerne vysoko. Na krásnom piatom mieste. Je to asi z toho dôvodu, že sa nejedná o dlhú túru a na jej konci nájdete krásne výhľady na Veľkú Fatru a Turčiansku kotlinu. Katova skala je navyše opradená rôznymi legendami a preto láka mnohých z nás. Aj o tomto krásnom kopci si môžete prečítať TU alebo si pozrieť video na našom youtube.

Turčianska záhradka - gaderská dolina

Číslo 6 – Gaderská dolina

V našom rebríčku nesmie chýbať ani Gaderská dolina. Jedna z najnavštevovanejších dolín na Slovensku. Myslím, že ju netreba viac predstavovať, lebo práve Gaderská dolina láka množstvo ľudí. Od turistov, cyklistov, korčuliarov alebo ľudí, ktorí sa chcú len tak poprechádzať. Navyše je to ideálne miesto na ďalšie túry, či už na Tlstú, Ostrú alebo Blatnický hrad

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Číslo 7 – Tlstá

Sestra Ostrej je na peknom siedmom mieste. Tlstá akoby tvorila dvojičku pre vrch Ostrá a spoločne tvoria ideálne miesto na krásnu celodennú túru. Z Tlstej máte úžasné výhľady a navyše na vrchole je veľa miesta, kde sa môžete ,,zložiť“, na chvíľku si oddýchnuť a užiť tie výhľady. Samozrejme aj o Tlstej si môžete nájsť na našom blogu TU a video nájdete TU.

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

Číslo 8 – Borišov

Osobne som si myslel, že Borišov a známa chata pod Borišovom bude v našom rebríčku omnoho vyššie. Nakoniec je z toho pekné ôsme miesto v našom rebríčku. Čo myslíte zaslúžil by si miesto vyššie? Podľa mňa áno. Možno je to z toho dôvodu, že prístup na Borišov je komplikovanejší ako na iné miesta. Predsa len musíte absolvovať dlhú prechádzku Belianskou alebo Necpalskou dolinou. 

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina

Číslo 9 – Jasenská dolina

Opäť pre mňa menšie prekvapenie. Myslel som si, že na Jasenskú dolinu sa už zabudlo a pozrime sa. Dostala u vás prednosť pred inými krásnymi miestami. Jasenská dolina je  ideálne pre turistov (ktorí chcú ísť na Lysec alebo Mažiarky), pre cyklistov (ak prejdú až na koniec doliny), alebo lyžiarov (vďaka lyžiarskemu stredisku). Tieto body u vás pravdepodobne prevládali. Alebo to boli iné?

Teplické Serpentíny v Turci

Číslo 10 – Teplické Serpentíny

Musím povedať, že o posledné miesto v našom rebríčku bol skutočne tesný súboj. Nakoniec ho o 1 hlas vyhrali Teplické serpentíny pred Chlebom, Blatnickou dolinou, Minčolom, Ferratou HZS a nečakane takmer zabudnutou osadou Hadviga. Teplické serpentíny ako jeden zo 7 divov Turca sú v našom rebríčku zaslúžene. Úžasné a kľudné miesto pri Turčianskej Štiavničke. Samozrejme viac sa dočítate v našom článku TU alebo si pozrite video TU.

 

Verím, že sa vám tento zoznam 10 pekných miest u nás v Turci pozdáva. Každý z nás preferuje iné miesto a preto bolo zaujímavé vidieť ako niektorým miestam pribúdajú hlasy a iným nie. Musím povedať, že by sme v tomto zozname vedeli pokračovať. Určite sa v Turci nachádzajú ďalšie pekné miesta, ktorým ste nedali toľko hlasov. Za mňa osobne tam chýba hneď niekoľko miest, ale subjektivity som už do tohto článku vniesol svojimi komentármi dosť a tak vás nejdem ďalej ovplyvňovať. A na záver. Potešíte  ma vaším hodnotením, či už tu na blogu alebo na sociálnych sieťach. 🙂

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne